Typické jsou hluboké čalouněné pohovky pokryté kobercovými tkaninami nebo nadýchanými polštáři, nízké stolky a baldachýny. Nábytek vybírejte ten z tmavšího dřeva a se zdobnými vyřezávanými detaily. Zdroj: Travelerpix

Bydlení jako v pohádce Tisíce a jedné noci: poznejte arabský orientální styl

Arabské domovy jsou velkým zdrojem inspirace. Orientální styl má své zvláštní kouzlo, díky kterému dovede učinit interiéry pohádkovými a magickými. Tento styl bydlení, jenž fascinuje všemi svými barvami, vůněmi a kulturou, je oblíbený především mezi milovníky dalekých zemí, exotiky a dobrodružství. Při zmínce o Orientu si vybavíme nejen slavné arabské pohádky, ale i mystickou filozofii asijských zemí. V tomto článku se podíváme na to, jak si zařídit dům či byt po vzoru arabských orientálních interiérů. Nechte se inspirovat.

Každá země a každá kultura má svůj charakteristický styl. Arabský interiér by měl působit atraktivním a luxusním, až okázalým dojem. Neměly by v něm chybět kvalitní kousky nábytku neobvyklých tvarů a čerstvé květiny. V kameninovém květináči můžete pěstovat například exotický kávovník arabský. Pozoruhodnou charakteristikou stylu je taktéž výjimečná kombinace prvotřídních materiálů, jako jsou dřevo, kámen, keramická mozaika, satén, hedvábí nebo samet. Samozřejmostí jsou pozlacené prvky.

Při zařizování pohádkového interiéru nezapomeňte na typické dlouhé honosné závěsy, kvalitní koberce – ideálně perské –, čalouněnou pohovku a excentrické osvětlení v podobě mohutných lustrů. Při výběru barev se vyhněte mdlým odstínům. Arabský styl volá po sytých barvách, co dodají místnosti energii, život a temperament. Vybírejte proto mezi barvami, jako je karmínově červená, tmavě žlutá, královsky modrá, fialová a vínová, terakotová, rubínová nebo tyrkysová. Tyto extravagantní barvy jde navíc mezi sebou poměrně efektně kombinovat. Vyberte si zkrátka ty odstíny, které vám udělají největší radost.

Spojení ornamentů a sytých barev vytvoří z vašeho domova energické místo plné radosti. Barevně se můžete vyřádit v podstatě všude, kde vás to napadne – na textiliích, dekoracích i tapetách. S efektem luxusu vypomohou taktéž zdobné pozlacené lišty. Mezi další charakteristické prvky arabských interiérů patří okna uzavřená mřížemi vyřezanými z jemné omítky nebo dřeva a vysoké obloukové stropy.

Interiér v arabském orientálním stylu ve vás vyvolá pocit, že jste se právě ocitli v pohádce Tisíce a jedné noci. Hřejivé barvy a masivní nábytek – to je nefalšovaná vůně Orientu. Zdroj: Mikadun, Shuterstock

Vzorovaný koberec jako základní prvek

Z náboženského hlediska jsou v muslimském světě obecně zakázány obrazy lidí a zvířat. Co ale v interiérech nechybí, jsou opakující se, tolik charakteristické motivy geometrických ornamentů a krásných květinových vzorů. Ty se mohou objevit na textilu, stropě, stěnách, podlaze, kobercích i dekoracích a doplňcích – fantazii se meze nekladou. A protože orientální koberce obecně nejsou zrovna levnou záležitostí, jistě oceníte, že je to investice, která vám vydrží dlouhé roky i generace. 

Pohádkový arabský styl nezapomeňte podtrhnout vhodnými dekoracemi, jako jsou zrcadla ve zlatých obrazových rámech, tepané lucerny, vyšívané polštáře z krásných látek s třásněmi a vonné lampy s éterickými oleji, jež orientální atmosféru ještě umocní. Zajímavým obohacením vašeho domova mohou být také typické arabské suvenýry přivezené z dovolené.

Koberce s nádhernými ornamentálními motivy mohou zdobit nejen podlahu, ale stěny pokoje. Při výběru textilních doplňků se zaměřte na ruční výrobu a kvalitu. Okázalé závěsy z těžší látky můžete svázat provázkem, nebo sponou ve zlaté či měděné barvě.  Zdroj: Rehan Qureshi, Shutterstock

Arabský orientální styl moderně

Pokud vás orientální styl bydlení zaujal, ale je na vás příliš barevný či extravagantní, dejte šanci jeho modernější variantě. Moderní arabský interiérový design je novodobý designový styl oblíbený především v oblastech Středního východu. Skládá se z několika kombinací atypických interiérových stylů, které dohromady vytvářejí osobitý design. Na rozdíl od klasického arabského designu je tento styl elegantnější a mimo jiné využívá minimalistických prvků.

Klíčovým elementem moderního arabského designu jsou čisté a rovné linie. Použité materiály by měly být ekologické a přírodní, tedy dřevo, kámen, štuk a podobně. Skvělou volbou jsou také kvalitní dlaždice a luxusní mramor. Design nábytku moderního arabského interiéru by měl být ergonomický, a přitom vysoce módní. Vysoký důraz se klade i na kvalitní podlahy.

Pro orientální styl bydlení je typický masivní vyřezávaný nábytek a perforované kovové předměty. Ačkoliv se arabský styl vyznačuje vysokou zdobností, rozhodně do něj nepatří zahlcování prostoru nábytkem a přeplácanost. Zdroj: Pierre-Yves Babelon, Shutterstock

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock