Koberce jsou přes chladné měsíce roku nejprodávanějším zbožím. Pořiďte si je domů a ohřejte se. Zdroj: Berg Dmitry

Zahřejte se od podlahy - vyberte ideální koberec na zimu

Zima se už hlásí o slovo, a tak je nejvyšší čas začít zútulňovat svá obydlí. Snad nejsnazším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak zajistit více tepla pro váš domov, je bytový textil. V tomto článku se zaměříme na koberce.

Vadí vám ráno našlapovat z vyhřáté postele na nepříjemně studenou podlahu? Vsaďte na koberce! Nejen, že vám poskytnou teplo od nohou, ale navíc pozvednou interiér na vyšší estetickou úroveň. Ať už zvolíte typ s nízkým či s vysokým vlasem, z přírodních vláken nebo umělých, vždy by měl přirozeně zapadnout do vašeho stylu bydlení. Jaké všechny faktory při výběru sledovat?

S tlumenými odstíny nešlápnete vedle

Koberec by měl přirozeně ladit s nábytkem a celkovým uspořádáním v místnosti. Pokud jde o barvu, volte tlumené odstíny, které jsou nejen nadčasové, ale i vysoce praktické, zvláště, pokud máte děti či domácího mazlíčka. Doporučujeme šedou, olivově zelenou, vínovou nebo zelenou. Aby prostor působil celistvě, nezapomeňte zvolenou barvu koberce opakovat i v dalších bytových doplňcích, jako jsou polštáře či záclony. V úvahu berte i velikost místnosti: V malých prostorech se tmavým barvám raději vyhněte a místo toho vsaďte na světlý kousek, který plochu vizuálně zvětší.

V obývacím pokoji se můžete řídit barvou pohovky. Pro tmavý gauč klidně zvolte kontrastní žlutou. Interiér tak bude působit útulněji. Zdroj: AlexRoz

Do každé místnosti!

Kusovým kobercem můžete vybavit v podstatě kteroukoliv místnost, včetně chodby a schodů. Do obývacího pokoje a dalších vysoce exponovaných míst vybírejte kvalitní materiály. Naopak v ložnici si vystačíte s méně zátěžovými variantami, klidně i s kožešinou. Do kuchyně kupte jednoduchý a úzký běhoun s co nejkratším vlasem. S barvami a motivy si lze vyhrát zejména u dětských pokojíčků. Měkké koberce pokoj zútulní a pocitově zateplí, ty s hravými náměty navíc rozvíjí dětskou fantazii.

Syndrom malých „kusovek“

Věděli jste, že příliš malý kusový koberec může estetickému vzhledu místnosti velmi uškodit? Naopak dostatečně velký rozměr dodá prostoru elegantnost a majestátnost. Koberec tedy vybírejte tak, aby se vám na něj vešel všechen sedací nábytek. Berte v potaz, že přesah textilu od rohů nábytku by měl činit minimálně 10 cm. Pokud nemá pohovka viditelné nožičky, postačí podložit jen konferenční stolek.

Pokud máte v ložnici krásnou podlahu, kterou by byla škoda zakrýt, položte k posteli jen běhoun. Zdroj: J. Zhuk

Životnost ovlivňuje řada faktorů

Co se týká materiálů, na výběr máte ze dvou možností: syntetických a přírodních. Nejčastěji se potkáte s cenově dostupným polyamidem a polypropylenem. Druhý zmiňovaný materiál je vhodný do místností s podlahovým vytápěním, ale ve srovnání s polyamidem se rychleji ochodí. Ze syntetických variant se často používá akryl, který je příjemný na dotek a podobně jako polypropylen se snadno udržuje. Po čase se na něm ale mohou začít tvořit žmolky. Mezi exkluzivní materiály patří hřejivá vlna a hedvábí. Na kvalitu výrobku vás upozorní hustota vláken, jež je udávána počtem vpichů na 1 m2 . Platí, že čím hustší vlákno, tím odolnější produkt. Životnost ovlivňuje ještě výška vláken (vysoký vlas se hůře udržuje) a způsob výroby (nejkvalitnější produkty vznikají ručním či strojovým tkaním).

Ovčí vlnu lze použít také jako přehoz na křeslo. Jde o nadčasový doplněk na chalupu i do moderního bytu. Zdroj: Alena Ozerova

Přitopte si tam, kde potřebujete

Technologie jdou neustále dopředu a jinak tomu není ani u bytového textilu. Kromě širokého výběru barev a materiálů dnes výrobci nabízejí i technologické vychytávky, kam spadají topné varianty. Ty fungují na jednoduchém principu vložení topné fólie mezi dva koberce. Průměrná teplota otopné fólie se pohybuje okolo 30 °C, s termoizolací dokonce až 33 °C. Využití najdou jak v domácnostech, tak v kancelářích, například pod pracovním stolem.

Závěrem…

Nákup dokonalého koberce může být někdy oříšek. Se správným výběrem vám poradí ve specializovaném obchodě. Pomocníkem mohou být speciální informační piktogramy, které najdete na rubové straně výrobku a které vám prozradí, do jakého prostředí se daný kus hodí i jak o něj pečovat. A pokud vás chlad přicházející od země trápí opravdu hodně, popřemýšlejte do budoucna nad posílením tepelné izolace podlahy a podlahovým vytápěním. Jde o dlouhodobou investici, která se vám brzy navrátí.

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock