Hodila by se vám provizorní police nebo praktický úložný prostor? Během pár minut si je můžete vyrobit z bedýnky od jablek. Zdroj: Photographee.eu

Čím neobvyklejší materiál, tím osobitější prostor: Kámen, bambus či plyš do každého interiéru

I když existuje řada osvědčených interiérových materiálů, byla by škoda zapomínat na nezvyklé možnosti, jejichž využití sice vyžaduje odvahu, ale o to zajímavější prostor dokáží vytvořit. Zkuste do vaší domácnosti zakomponovat například exotický bambus, luxusní hedvábí, všestranné dřevěné palety nebo nepřehlédnutelný beton.

Láká vás ve vašem interiéru použít materiály, které nejsou běžnou součástí nábytkových oddělení obchodních řetězců? Moderní bytová architektura stojí na originálních nápadech a netradičních řešeních. Postavte si postel z palet nebo vyrobte květináč z betonu. Nechte se strhnout následujícími tipy a pozvedněte své bydlení na vyšší úroveň.

Vstříc přírodě

Dnešní doba si žádá zodpovědné a ekologické chování, a tak nemůžeme začít jinde, než u přírodních materiálů. Do módy se vrací například bambus. Ten se skvěle hodí pro výrobu nábytku, doplňků do kuchyně a koupelny či nejrůznějších designových prvků. Zvýšené oblibě se těší bambusové obklady, které se vyjímají například na stěně za pelestí manželského lůžka, ale dají se použít i v koupelnách. Interiér můžete vybavit také nábytkem z recyklovaných palet, bedýnek či kartonu.

Bambus je rychle rostoucí rostlina, a tedy snadno obnovitelný zdroj stavebního či dekorativního materiálu. Přirozeně se vyskytuje v prostředích s vysokou vlhkostí vzduchu, a je proto jen minimálně nasákavý vodou. Zároveň je díky své tvrdosti vysoce odolný a netvoří se na něm plísně. Hodí se tak i do koupelen či wellnes provozů.

Do místnosti vnáší bambus nejen asijský design, ale především příjemnou atmosféru. Kombinovat ho můžete se dřevem, kovy i sklem. Zdroj: Suriya KK

Netradiční tkaniny

Textilie mohou být nejrůznějších textur, barev, a především druhů. Bavlnu nebo vlnu známe všichni. Méně tradiční je například hedvábí, které je podobně jako další přírodní materiály ceněné zejména pro své praktické vlastnosti. I přes svůj velmi jemný vzhled jde o velice silnou látku s dlouhou životností a antibakteriálními schopnostmi. Nejčastěji ji vídáme ve formě luxusního povlečení, které zajistí příjemný spánek v létě i v zimě.

Cenově dostupnější variantu představuje bavlněný satén. Hedvábné mohou být také textilní tapety. Další netradiční textilií, která dodá vašemu domovu pohodlí a útulnost, je plyš. Navíc se jedná o trend roku 2022. Při koupi doplňků z plyše především ohlídejte jeho kvalitu, která má vliv nejen na životnost, ale i samotný vzhled. 

Málokterý kus nábytku vypadá s plyšovým čalouněním tak dobře, jako křesla. Plyšový solitér skvěle vynikne v obývacích pokojích ve skandinávském stylu. Zdroj: Marina_D

Sofistikovaný kámen

Pokud hledáte netradiční materiál, který je zároveň trendem roku 2022, vsaďte na kámen. Ten působí v prostoru elegantně i osobitě zároveň. Navíc patří k nejodolnějším materiálům vůbec, tudíž se často využívá jako obklad, například do koupelen.

Kamenné obklady volte podle typu místnosti. Onyx sedí do historizujících interiérů, pískovec a vápenec do rustikálních prostor. V moderních prostorech se nejčastěji používá kámen lámaný do proužků, nejčastěji břidlice.

Z kamene může být vedle nábytku vyrobeno také umyvadlo, vana, parapety, schodiště a dekorativní předměty. Dokonalý kontrast k jeho surovosti vytvoří dřevo, které na rozdíl od kamene působí teplým a útulným dojmem. 

Díky kamenným obkladům bude místnost vypadat útulně a nadčasově. A nezáleží na tom, jestli využijete břidlici, mramor, žulu, pískovec, nebo vápenec. Zdroj: ThreeDiCube

Kůže: nestárnoucí klasika

Interiér pozvedne na vyšší úroveň také kůže, která je oblíbená hlavně pro svou dlouhou životnost, snadnou kombinovatelnost s dalšími materiály a různorodost barev. Pro své vlastnosti se používá na často využívané a namáhané objekty, jakými jsou úchytky na nábytku, podlahové krytiny a potahy.

Jde o nadčasový materiál, a nemusíte se proto bát, že za pár let vyjde z módy. Trendem posledních let je tzv. veganská kůže, známá také pod názvem koženka nebo eko kůže. Dnes je již k sehnání i přírodní veganská kůže z korku, hub či ananasových listů. Za nejekologičtější variantu se považuje recyklovaná kůže – pravá i umělá, vyráběná ze zbytků, které by jinak skončily v odpadu.

Kůže jako jeden z nejdostupnějších materiálů provází člověka už od dob jeho prvních příbytků. Zdroj: Photographee.eu

Na beton dobrá volba

I když si beton mnoho z nás spojuje se socialismem, dnes se k němu bytoví architekti s nadšením vrací. A není divu. Jde o pevný, odolný a hlavně univerzální materiál, který využijete prakticky v jakémkoli prostoru. Mezi oblíbené formy patří betonová stěrka, která může být probarvená různými barevnými pigmenty.

Na trhu se můžeme setkat i s betonovým nábytkem a drobnými designovými doplňky, jež dodají obyčejnému interiéru šmrnc. Zruční jedinci si mohou betonovou dekoraci vyrobit sami s materiálem za pár korun. Záleží jen na vás, zda se pustíte do výroby květináče či misky. Fantazii se meze nekladou.

Beton lze do prostoru zakomponovat různým způsobem. Zvláště dobře hraje dohromady s přírodními materiály a barevnými akcenty. Zdroj: vanitjan, Shutterstock

Estetická ocel

Ocel se používá hlavně v těžkém průmyslu, uplatnění ale najde i v bytovém designu. Výrobky z oceli vynikají zejména velkou odolností vůči rozmanitým vnějším vlivům a vysokou stabilitou. Právě to jsou vlastnosti, které od nábytku, případně i vnitřního schodiště, očekáváme. Aby prostor s ocelovými akcenty nepůsobil chladně a neútulně, nezapomeňte do něj přidat trochu barev nebo použít textilní doplňky. Zvláště působivě vypadá kombinace nadčasových prvků z leštěné oceli a dřevěného masivního nábytku.

Ať už se rozhodnete pro nábytkové konstrukce nebo různé praktické doplňky a atraktivní dekorace z oceli, výsledek bude efektní. Zdroj: Kate Aedon
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock