Kámen v interiéru

Optimální interiérový design vytváří estetické, příjemné a zdravé vnitřní prostředí. Využívá materiály, které podporují zdraví člověka a jeho produktivitu, které vyvolávají pocity štěstí. Organické suroviny jsou obvykle právě těmi, které k tomu výrazně přispívají. A z přírodních stavebních materiálů se jako nejodolnější a nejluxusnější jeví kámen.

Kámen odolává hnilobě, plísním, extrémním teplotám i vodě. Vyžaduje minimální údržbu, což z něj činí jeden z nejpraktičtějších materiálů užívaných v domě. V historii byl volen nejčastěji jako pochozí vrstva podlah a obklad stěn, nebo sloužil k obložení krbů. V současnosti rozvíjí svou popularitu hlavně v kuchyních a koupelnách, kde je plně využita jeho voděodolnost. Mramorové podlahy a schodiště, parapety, žulové kuchyňské desky, travertinové dlaždice, kamenné vany a umyvadla… Přírodní kámen je využíván i pro návrhy moderních svítidel či pokojového nábytku. Ač na dotek chladný, kámen velkolepě proměňuje vzhled jakéhokoliv obytného prostoru a přináší do něj teplo přírodního materiálu a jakousi sílu spojenou s trvanlivostí a všestranností. Nemalou roli hraje v oblíbenosti kamene i jeho variabilita co se týče barev, vzorů a textur. Vybere si téměř každý.

Mramorové schodiště je sice otřelá, ale velmi účinná klasika vhodná jak do konzervativního, tak do moderního interiéru. (autor: hxdbzxy, Shutterstock)

Český přírodní kámen

V České republice jsou hlavními surovinovými zdroji dekoračního kamene světlé horniny jako je žula (zbarvená do šeda či červena) či granodiorit vhodné jak pro hrubou, tak pro ušlechtilou kamenickou výrobu (broušené či leštěné obklady, dlažba…). V královehradeckém kraji a v okolí Prahy těžený pískovec je vhodný pro obklad krbů a stěn. S realizacemi krbů ladí i moravskoslezská břidlice, která se však vyjímá i jako netradiční obklad na stěnách koupelen. Efektní je také jako imitace černého mramoru. Ale také sám populární mramor má v Česku svá naleziště (jižní Čechy, severní Morava…). Obzvláště jeho leštěná verze ve formě obkladů, dlažeb apod. nachází uplatnění v námi diskutovaných interiérech. Jeho hlavní výhoda spočívá ve kvalitách, které dále narůstají se stářím materiálu. Jeho zbarvení se pohybuje obvykle ve standardní bílé, ale jsou dostupné i varianty narůžovělé či šedé. I český vápenec je řazen mezi velmi populární materiály v interiérovém designu. A v neposlední řadě je nutné zmínit travertin těžený především v českých krasových oblastech. Pro exteriéry je nedostatečně odolný, avšak v interiéru hojně využívaný.

Žulová deska v kuchyni plní praktickou funkci odolného pracovního materiálu i nadčasového dekorativního prvku. (autor: Artazum, Shutterstock)

Import

Místně využívaný kámen je samozřejmě dovážen také ze zahraničí a výsledný sortiment na českém trhu je podstatně širší než uvádíme výše. Pro představu uvádíme třeba velmi luxusní onyx, který je dovážen především z Asie nebo jižní i severní Ameriky, a který je v interiéru velmi okázalý v podsvícené variantě s výsledkem ve formě 3D efektu. Každý jednotlivý kus má svou specifickou kresbu a investor si tak může být jistý jedinečností své bytové výzdoby. Především ze zahraničí (např. z Brazílie) se dováží i mimořádný, velmi kvalitní a mrazuvzdorný kvarcit. Jedná se o kámen světlé (bílé, šedivé, nažloutlé či načervenalé) barvy vhodný třeba jako bazénová dlažba, ale i jako obklad v interiéru. Je velmi odolný.

Obkladem z břidlice lze imitovat ne tolik dostupný černý mramor. (autor: Wuttichok Panichiwarapun, Shuterstock)

Povrchové úpravy

Otázka povrchových úprav se v moderní době stala předmětem diskuzí a sporů. Kámen byl mnohými stavebníky či umělci vnímán jako estetický prvek sám o sobě a jeho umělé úpravy byly často považovány za postradatelné. Moderní design a architektura však s adaptací povrchu běžně počítá a dnešní kámen je povrchovými úpravami zcela běžně opatřován (obvykle jen jeho lícová strana).

Možností je několik a nejběžnější jsou následující:

  1. Lesku na povrchu kamene lze dosáhnout leštěním speciálním strojem. Dekorační kámen tak získává vybranou úroveň zrcadlového efektu. Lesk je ne nadarmo neoblíbenější úpravou. Zvýrazňuje původní barevnost kamene a výsledkem může být dokonce ještě sytější odstín než ten originální.
  2. Matný vzhled získáme podobným obráběním kamene jako při leštění, avšak brusných postupů je aplikováno méně.
  3. Tzv. antický kámen (brašovaný) je takový, jehož povrch je tryskaný pískem, leptaný (kyselinami), či tepelně opracován (např. opálen ohněm) s následným zjemněním diamantovým kartáčem. Takto upravený kámen oplývá starožitným vzhledem s výrazně strukturovaným, ale na dotek hladkým povrchem. Hrany výtvoru jsou povětšinou zaoblené a nedokonalé.
  4. Kámen může také evokovat vzhled kůže. Je k tomu zapotřebí brousit povrch kamene diamantovými kartáči.
  5. „Obouchanou“ podobu přináší metoda úpravy zvaná pemrlování (štokování). Tímto způsobem mohou být starší kamenné produkty i renovovány.
  6. Lakování kamene bezbarvým prostředkem je úprava, která umožňuje majiteli snadnou údržbu (úklid). Takto upravený povrch je omyvatelný, stále svěží.
  7. Řezaný kámen je neupraven, zůstává ve stavu, v jakém byl rozřezán v lomu a vyznačuje se surovou dekorativní krásou.

Vstup do obývacího pokoje je obložený travertinem. Přírodní kámen dodává interiéru nádech elegance. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Kámen v interiéru

Jak jsme již naznačili výše, přírodní kámen má v interiéru neobvykle široké možnosti uplatnění. Disponuje vysokými estetickými kvalitami. Obzvláště leštěné kameny (např. mramor) jsou vhodné pro dotvoření neutrálního, ale luxusně vyzařujícího vzhledu místnosti. Světlé kameny, jako třeba vápenec (světle béžová až žlutobílá barva) se se svými krémovými barvami hodí k doplnění jak studených, tak teplých odstínů domácností.

Do kuchyní jsou vhodné kamenné materiály s vyšší tvrdostí. Vyhněte se tedy vápenci, jenž je poměrně náchylný k poškozením noži a skvrnám od jídla. Jinak se však kámen do kuchyně hodí pro svou všeobecnou trvanlivost a odolnost (nejen vůči škrábancům, ale i bakteriím). Klidně tedy aplikujte mramor, žulu či pískovec. Nejčastěji voleným místem pro kámen v kuchyni je pracovní deska. Některé přírodní kameny jsou dokonce tak tvrdé, že při práci s nožem není zapotřebí krájecí podložky.

Kámen se lehce snoubí s jinými materiály, ať už přírodními nebo umělými. Obzvláště vzhledná je varianta kámen versus dřevo. Interiér s dřevěnými prvky skvěle obohacuje třeba mramor. Může s nimi nejen kontrastovat, ale svou strukturou podobnou té dřevěné je naopak i doplňovat. Mramor se také nejednou skvěle uplatnil jako materiál užitý na vnitřní schodiště či jako obklad krbu v obývacím pokoji.

Koupelna je další místností v domácnosti, kde je kámen jako doma. Je to přece jen materiál odolný vodě. Travertin, mramor, žula, vápenec…, to vše lze použít k výrobě umyvadla, ať v jakékoliv povrchové úpravě, třeba lesklé, ale i bez opracování, a tedy v rustikálním surovém vzhledu neotesaného kamene. Kámen je také aplikován na podlahu a stěny koupelny jako úchvatný a praktický obklad. Bývá umisťován dokonce přímo do sprchy, kde po jeho nerovnostech stéká voda a evokuje v člověku pocit pobytu v lázních. Výhodou zdi obložené kamenem je i to, že jsou ukryty nedostatky v podobě nerovnosti povrchu.

Moderní koupelna je obložená pískovcovými dlaždicemi. Jsou odolné vodě i mechanickému poškození a jejich životnost je velmi dlouhá. (autor: Photographee.eu, Shutterstock)

Stylové osvěžení

Přírodní kámen je materiál, který přináší do domu teplo a nádech útulnosti. Osvěžuje v současnosti oblíbené ultramoderní interiéry, prosvětluje pokoje svými povětšinou světlými a krémovými barvami. Přináší do prostoru nadčasovou eleganci a nádech luxusu. Nic se samozřejmě nemá přehánět, proto skutečně volte jen jednu kamennou dekoraci, například dlažbu v koupelně, obklad jediné zdi ve společenské místnosti… Výhodou je dlouhá životnost a kompatibilita kamene téměř s jakoukoliv barvou a materiálem. Přejeme Vám šťastnou ruku ve výběru toho pravého pro Vaši domácnost.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock