Zrcadlo je nejen doplňkem interiéru domu, ale též jeho přilehlých exteriérových součástí, jako je terasa či pergola. foto: design.at.krooogle

Zrcadlo v interiéru i v zahradě

Ať už zařizujete nový pokoj, byt nebo dům, nebo jen zvažujete, jak původní prostory zvětšit, prosvětlit nebo jim vdechnout netradiční pohled, nový prvek či dramatický vzhled, nápomocná vám budou zrcadla. Ta jsou tajnou zbraní každého dekoratéra – nabízejí množství tradičních i atypických využití.

Rozjasnění

Chcete-li dostat do místnosti více denního světla, umístěte zrcadlo naproti oknu nebo vedle něj. Zrcadlo tak využije přirozeného světla beze zbytku po celý den, bez ohledu na aktuální počasí. Zároveň samozřejmě platí, že čím větší je zrcadlo, tím světlejší je prostor. Podobně funguje také odraz světla v případě umístění zrcadla poblíž zdroje umělého světla jako je lampa.

Světlo z lampy umístěné poblíž zrcadla se od jeho povrchu odráží a lépe prosvětluje interiér. foto: Followtheflow

Optické klamy

Zrcadla umožňují rafinovaně oklamat oko. Mohou tak být využity k přenesení pozornosti do hezké části prostor a odvrácení zájmu od toho, co chcete v místnosti upozadit.

Zrcadla zároveň mohou vytvořit iluzi většího prostoru, například umístěním velkého zrcadla na celou plochu zdi. Ve společenské místnosti, kde se shromažďují lidé, vytváří klam, že je v místnosti více hostů. V malé chodbě naopak způsobí, že se chodba prodlouží a nepůsobí stísněně.

Atypický či nepravidelný tvar zrcadla učiní z tohoto designového doplňku ústřední bod místnosti. foto: Jodie Johnson

Zrcadlo ústředním prvkem

V místnostech, kde není krb nebo krbová římsa, je zrcadlo skvělým nástrojem pro zdůraznění středu místnosti. Velká zrcadla s ozdobně vyřezávaným rámem fungují designově stejně dobře jako obraz. Navíc odráží zbytek místnosti.

Zrcadlo místo oken

Pokud do místnosti bez oken přidáte zrcadlo, pokoj bude působit mnohem prostorněji a dojde k jeho projasnění. Vyberte si vzory, které obsahují tradiční části okenního rámu, jako jsou oddělené tabule zrcátek nebo okenice, které vám pomohou iluzi okna dobře dotvořit. Dobře umístěné zrcadlo pak může napomoci místnosti bez oken vypadat rozpínavěji. A ve větších místnostech, kde okna jsou, zrcadlo jejich množství znásobí, stejně jako vyzařované přirozené světlo. Využít můžete tuto možnost i v exteriéru, například na terase či v pergole.

Zrcadlo umístěné naproti oknu opticky rozšiřuje místnost a napomáhá optimálnímu prosvětlení pokoje. foto: Dariusz Jarzabek

Zbavte se tmavých rohů

Množství světla v prostoru i v tmavých částech místností zvýšíte umístěním zrcadla za zapnutou lampu. Stejně tak funguje i využití zrcadlového nábytku tak, aby odrážel zdroje světla (přírodní i umělé) a postupně tak rozjasnil všechna temná zákoutí. Na podobném principu fungují i zrcadlové skříňky v koupelně, v nichž se snoubí funkce nábytku s klasickou rolí zrcadel a odrazem světla.

I malá zákoutí lze pomocí zrcadel rozjasnit. foto: IZ1737

Hra s netradičními tvary

Nejen vhodně vybrané místo, ale i správě vybrané zrcadlo a jeho tvar dokáží zaplavit místnost dostatkem světla. Důležitý je tvar, důraz je dobré klást i na výběr materiálu rámu a jeho úpravu – například s broušenými hranami. Zajímavá jsou též bezrámová zrcadla. Netradiční tvary zrcadla pomohou zakomponovat jej i tam, kam by jinak nezapadlo. Zároveň jde o nevšední prvek pokoje.

Výrazné zrcadlo netradičního tvaru je prvkem, který odvádí pozornost od jiných částí prostoru, které nejsou tak atraktivní. Foto: Tr1sha

Zdvojnásobte prostor

Přidáním velkého zrcadla do místnosti se prostor okamžitě zdvojnásobí. Nemusíte jej umísťovat pouze na zeď, stejně dobře zafunguje i na dveřích šatní skříně nebo zavěšené nad pracovní plochou, kde navíc znásobí i množství světla.

V případě přichycení zrcadla na zeď je vhodné vybrat největší stěnu v místnosti, aby odráželo co nejvíce světla a prostoru zpět do místnosti. Dojem velké místnosti a iluzi znásobení prostoru dotváří především bezespárá velkoformátová zrcadla.

Výjimečným dekorativním prvkem se stává zrcadlo v zahradě, kterou nebývale ozvláštní. foto: Sergey Bezgodov

Utvořte symetrické obrazy

Zrcadla jsou klíčovými komponenty, pokud jde o rámování vašeho pohledu a utváření nebo rozbourání symetrie v prostoru. Při použití v párech po obou stranách okna nebo dveří vytvářejí pocit rovnováhy a harmonie, zrcadlí opačnou stranu místnosti zepředu, dozadu, zleva i doprava.

Více zrcadel jako dekorace

Skupina více zrcadel lze využít také jako dekorace, která vdechne nový život obyčejné zdi. Mohou mít stejný tvar, stejný barevný rámeček nebo to může být různá směsice více zrcadel, která máte rádi. Případně vyberte jedno velké, odvážné zrcadlo, třeba v netradičním rámu, kolem kterého vytvořte své schéma. Málokteré zrcadlo je pro tyto účely příliš velké.

Několik namátkou rozmístěných zrcadel vytváří originální a přitom funkční prvek. foto: Archi_Viz

Venkovní využití zrcadel

Máte terasu, balkón nebo zahradu? Zrcadla umístěte i tam. Pomocí zrcadel vneste více přirozeného světla do terasy orientované na sever, do zahrady v suterénu nebo na stinné nádvoří. Zároveň znásobíte odrazy zeleně nebo dechberoucích výhledů.

Účinky zrcadel představuje také jihokorejský zábavní Anyang Art Park. foto: nuu_jeed

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) redakčně upraveno