Krásně osvětlené schodiště, aneb světlovod jako slunce v domě

Rodinný dům, standardní přízemní s půdní vestavbou. Jak se často stává, tak i zde schodišťový prostor a centrální chodba zůstává zcela bez oken, protože okna byla směřována především do místností.

Vzhledem k tomu, že se jedná o centrální prostor, neboli křižovatku cest do všech pokojů v podkroví, tak je absence světla velmi nepříjemná. Ovšem v dnešní době již existuje řešení tohoto problému a není to až tak komplikované.

Ještě nevíte, o čem hovoříme? Jedná se o tubusový světlovod značky SUNIZER, v tomto případě od českého výrobce.

Světlovody v půdních vestavbách

Půdní vestavby jsou častým případem instalace světlovodů. Důvodů je hned několik. Podkrovní místnosti totiž mají složitější přístup ke světlu. A pokud se chcete z nějakého důvodu vyhnout střešním oknům, například kvůli tepelným ztrátám, nebo problémovým detailům instalace, tak nezbývá než instalovat světlovody.

Navíc instalace světlovodu přes střešní plášť je to, v čem světlovody vynikají, protože dokážou přenést vhodné množství světla, přitom prostory v létě nepřehřívají a současně, a to je v dnešní době velmi důležité, teplo z místnosti ani neodebírají. Mají totiž skvělé tepelné parametry, které můžou konkurovat i klasickým oknům, o střešních ani nemluvě. Není problém u světlovodů SUNIZER dosáhnout U = 0,53 W/(m2K), což je výborný tepelněizolační parametr.

Snadná instalace

Ovšem nesporně největší výhodou je velmi snadná instalace. Vytvoření prostupů přes střechu není pro klempíře žádný problém, a pokud se provede správné napojení dalších vrstev střechy, tak prakticky nehrozí žádné riziko a montáž je během pár hodin zcela kompletní.

Výhodou světlovodu SUNIZER je, že nerozlišujeme, jestli se musí instalovat v průběhu výstavby, nebo může být instalován dodatečně. Pokud není ve stropě železobetonová deska, ale dnes nejběžnější sádrokarton, lze světlovod instalovat během pár hodin i dodatečně, do již zabydleného domu.

A kupodivu tento případ je dokonce nejčastější. Běžně se stává, že při rekonstrukci, nebo výstavbě domu je třeba šetřit každou korunu a osvětlení centrální chodby nebo schodiště se vyřeší „žárovkou”. Po nastěhování majitel zjistí, že tyto prostory nejsou dostatečně osvětleny a začne se hledat řešení, které nakonec vždy skončí u světlovodu, protože ten jediný nabídne celodenní svícení zdarma a přirozené a dynamické světlo, stejné jako při instalaci okna. V porovnání se žárovkou je i při nepřízni počasí světla od světlovodu několikanásobně více.

Cena instalace závisí na použitém typu světlovodu a jeho délce. Běžně lze světlovod pořídit kolem částky 15 tisíc Kč. Je to sice více než za střešní okno, ale zase světlovod přinese světlo i přes půdní prostor na délku několika metrů, a navíc lze světlovod SUNIZER instalovat zcela bez tepelných mostů, takže ho můžeme určitě doporučit a to nejen do chodeb, ale i do kuchyní, koupelen či obývacích pokojů.

Pokud vás tento produkt inspiroval, navštivte adresu www.sunizer.cz a dozvíte se, co k správnému výběru světlovodu budete potřebovat.

Světlovod SUNIZER, který obdržel v minulých letech na veletrhu FOR ARCH nejvyšší ocenění Gran Prix, si budou moci návštěvníci letošního veletrhu v Praze opět prohlédnout. Najdete nás v hale 3, stánek č. 3A 08.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy