Světlovod SUNIZER na veletrhuDřevostavby 2013

Na letošním 8. mezinárodním veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí, materiálů a úspor energií Dřevostavby 2013, který se konal koncem února na výstavišti v Praze-Holešovicích, si mohli návštěvníci prohlédnout expozice také mnoha firem, které se zde prezentovaly poprvé. Patřila mezi ně také česká společnost ABC, s.r.o. z Brna.

Jedním z vystavovaných produktů této firmy byl světlovod SUNIZER, jehož užitné vlastnosti energetické, ekologické a především ekonomické byly již několikrát oceněny jak odbornou, tak i laickou veřejností.

Kvalitní osvětlení denním světlem

Pokud máte v některých místnostech problém s nedostatkem denního světla, může vám ho vyřešit právě SUNIZER. Tento světlovod patří mezi jedno z nejefektivnějších řešení prosvětlení denním světlem hned po klasických a střešních oknech. Pro přesný návrh a více informací ohledně světlovodu SUNIZER je vždy nejvhodnější osobní schůzka technika přímo na místě realizace světlovodu.

Pro ty, kdo by se rádi dozvěděli o světlovodu SUNIZER více a nemají dostatek času na osobní schůzku, přinášíme základní informace. Přímo na veletrhu u stánku se světlovody SUNIZER jsme požádali technika firmy ABC, s.r.o. Bc. Lukáše Haase o odpovědi na nejčastěji kladené otázky, které dostával právě od návštěvníků veletrhu.

SUNIZER může mít kruhový nebo čtvercový difuzér

Jak je to s používáním světlovodů ve veřejných budovách (kanceláře, mateřské školy), kde není dostatečné denní osvětlení?

Denní osvětlení vnitřních prostorů se navrhuje s ohledem na uživatele tak, aby byly pro všechny zabezpečeny (při předpokládaných zrakových činnostech a způsobech využití vnitřních prostorů) podmínky zrakové pohody. Prostor musí mít dostatečné osvětlení, aby se v něm člověk cítil příjemně. Norma ČSN 73 0580 DENNÍ OSVĚTLENÍ BUDOV tyto třídy zrakové činnosti a požadavky na množství denního světla určuje. Světlovody se přidávají do staveb, aby zvýšily hladinu osvětlení tak, aby budova splňovala požadavky ČSN a byla možná její kolaudace. Světelný výkon světlovodu se započítává do sdruženého osvětlení budovy.

Je možné použít světlovod do nízkoenergetického a pasivního domu?

Díky svému tepelněizolačnímu prvku THERMIZER je možné světlovod SUNIZER bez jakýchkoliv obav nainstalovat do každého pasivního či nízkoenergetického domu. Součinitel prostupu tepla světlovodu SUNIZER s izolační vložkou THERMIZER včetně vlivu osazení činí Usun = 0,534 W/(m2K). Pomocí použití tohoto prvku lze splnit požadavky pasivních domů a zajistit tak zanedbatelné tepelné ztráty. Současně je tento prvek vzduchotěsný, parotěsný a bez problémů splní Blowdoor test. Tepelněizolační vlastnosti světlovodů závisí především na tepelněizolačních parametrech použitých dvojskel či trojskel vložených do tělesa světlovodu.

Jak je možné, že se ceny světlovodů od různých dodavatelů tak markantně liší?

Je pravdou, že světlovod o téměř totožném průměru můžeme pořídit za 10 tis. Kč, ale také za 30 tis. Kč. Na ceně světlovodů se projeví hlavně kvalita použitého materiálu. SUNIZER se odlišuje svým unikátním optickým systémem, a přesto si udržuje cenu dostupnou pro každého.

Stánek společnosti American Bohemian Corporation Brno s.r.o. na veletrhu Dřevostavby 2013

Může SUNIZER svítit i ve večerních hodinách, tedy v době, když už nesvítí slunce?

Při použití nejmodernějšího systému LED diod umístěných po celém obvodu stropního difuzéru to pro SUNIZER není žádný problém. Toto LED diodové osvětlení s vysokým výkonem a nízkou spotřebou dokáže hravě nahradit běžná stropní svítidla. Navíc v kombinaci LED diod s Fresnelovými čočkami dokáže SUNIZER vytvořit excelentní designový prvek.

Je možné SUNIZER získat i v jiném barevném provedení než v bílém standardu?

Pokud by se vám nelíbilo klasické bílé provedení rámečku stropního difuzéru a spíše byste chtěli difuzér, který se vám bude hodit např. k nábytku, obkladům, dlažbě či k barevné výmalbě v místnosti, tak vám vyhotovíme difuzér v takovém barevném provedení, jaký si budete přát. Mezi nejžádanější barevné provedení rámečků difuzéru patří stříbrná a zlatá.

Potěšilo by nás, kdybychom si mohli vybrat z více tvarových variant stropních difuzérů.

I to je možné. SUNIZER můžete mít jak s kruhovým, tak i se čtvercovým difuzérem. Jednu z hlavních rolí při výběru tvaru stropního difuzéru světlovodu SUNIZER ve většině případů hraje to, v jakém designovém duchu je tvořen interiér domu. SUNIZER musí do interiéru dokonale zapadnout.

Je SUNIZER běžným světlovodem?

SUNIZER nechce být označen za klasický běžný světlovod, a proto má stropní difuzér vybavený optickými Fresnelovými čočkami. Tyto čočky mají za úkol rovnoměrně rozptýlit denní světlo do celé místnosti a zároveň dodávají SUNIZERu významný designový vzhled.

Přemýšlíme o instalaci světlovodu do ložnice či obývacího pokoje a bojíme se, že se díky jeho účinku nevyspíme nebo se nepodíváme na televizi.

Bát se určitě nemusíte. Pokud byste do těchto místností chtěli umístit světlovod SUNIZER, určitě vám přijde vhod kruhová zatemňovací klapka BLACKIZER se servopohonem, která se používá k uzavření nebo regulaci průtoku denního světla proudícího ve světlovodném potrubí, takže si kdykoliv můžete SUNIZER „vypnout”.

Jak je řešena instalace světlovodů do staveb s předepsanou požární odolností?

SUNIZER v provedení PYRO je protipožární světlovod s odolností proti požáru až 30 min, který se používá při výstavbě interiérů v objektech s předepsanou zvýšenou protipožární odolností.

Autor:
Foto: Archiv firmy