Dřevěná a dřevohliníková okna TTK

Dřevěná a dřevohliníková okna bývají spojována s bohatými zákazníky, luxusem a prestiží. Co však jejich majitelé hlavně získávají, je dlouhodobá životnost, minimální údržba a další výhody. Proto je vybírají spíš než bohatí, hlavně dobře informovaní zákazníci. A nebojí se je instalovat třeba i do panelového domu. Vědí, že ve srovnání s nejlevnějším řešením nakonec ušetří i spousty času a peněz.

Skoro třetinu naší výroby vyvážíme mimo republiku, a to včetně exotických míst, např. do Japonska,” říká Tomáš Kunert, jednatel firmy TTK. „Tam se lodí plaví většinou okolo 150 oken. Určená jsou pro bytový dům nebo domovní komplex a jedno okno je jako druhé. Proto myslím, že pravá dřevěná či dřevohliníková okna jsou neméně vhodná, ale i výhodná také pro naše bytové domy včetně panelových.

Tomu, kdo často cestuje po České republice, nemůže uniknout, že nové zateplené fasády panelových a cihlových bytových domů hrají dříve nemyslitelnými pestrými a elegantními barvami. A že jejich majitelé a uživatelé, kterým dnes už vadí šedá uniformita oken, neváhají sáhnout i k „odvážnějším” řešením. Například okno, jehož rám i křídlo je v jediné rovině. Nebo okna se skrytým rámem při pohledu z venku anebo se skrytým kováním při pohledu zevnitř. Rozhodují se pro trojskla a venkovní rolety či žaluzie. Důležitá pro taková rozhodnutí je zkušenost architekta a možná ještě více dobrá informovanost a cílevědomost investora.

Pravá dřevěná či dřevohliníková okna jsou vhodná pro bytové domy včetně panelových

TTK Triplex plus

Toto dřevohliníkové okno je výjimečné. Obsahuje izolační trojsklo a integrovanou venkovní žaluzii, která je krytá samostatným sklem tloušťky 6 mm vsazeného do vnějšího otevíratelného hliníkového opláštění okenního křídla. Žaluzie je ovládána manuálně nebo elektricky včetně inteligentního řízení budovy.

Okno TTK Triplex plus s integrovanou žaluzií – vnitřní strana, demonstrační vzorek

Jaký to přináší užitek? Toto okno výtečně ochrání „své” obyvatele před letními horky a v zimě jim poskytne výbornou tepelnou izolaci. Zkrátka sníží tepelné ztráty domu a tím i výdaje za topení. Nesmíme zapomenout také na výjimečně kvalitní ochranu před venkovním hlukem. Za plně zavřeným oknem se vždy rozhostí příjemné ticho.

Okno TTK Triplex plus s integrovanou žaluzií a s otevřeným ochranným proskleným křídlem v provedení contour – reálný vzorek

Zároveň přináší komfort, užitné vlastnosti a trvanlivost kvalitních dřevohliníkových oken. Architekta i uživatele většinou osloví i jeho vzhled, který lze ladit volitelným barevným odstínem hliníkového opláštění okna anebo třeba „designovým”, tj. černým distančním rámečkem v zasklívacím panelu.

Okno TTK Triplex plus s integrovanou žaluzií a s otevřeným ochranným proskleným křídlem– reálný vzorek

Tiché okno

Takto kvalitní zvukovou izolaci přináší hliníkové opláštění a přídavná, třetí komora zasklení, v níž je žaluzie. Stažená žaluzie zvukovou ochranu ještě mírně vylepší. Společnost TTK CZ s.r.o. si nechala v akreditované zkušebně změřit zvukovou izolaci okna – v technické mluvě vážený součinitel vzduchové neprůzvučnosti. Výsledek byl možná až překvapivě dobrý: 43 dB je na okno vynikající a blíží se k hodnotám mezipokojových či mezibytových příček.

Ochrana před letními horky

Letošní horké letní dni ukázaly, jaký je význam ochrany obydlí před horkem a ostrým sluncem. Skleněný kryt žaluzie pohltí podstatnou část tepelné složky slunečního záření, stažená žaluzie pak podstatnou část jeho světelné složky; Tím se celé spektrum slunečního záření převádí na tepelné sálání, které následující izolační trojsklo velmi dobře izoluje. Pointa je, že se dodávka tepla do interiéru tak sníží cca na několik procent z toho, co by „dodalo” samotné trojsklo. Dodejme, že viditelná složka slunečního světla, kterou zasklení propouští, je také nositelem energie, která se změní v teplo poté, co je světlo pohlceno stěnami a předměty v místnosti; ve slunečním záření je světelná složka zastoupena více než polovinou (z celkového toku 1000 W/m2) a je hlavní příčinou přehřívání i v dobře tepelně izolovaných domech. Žaluzie sníží dodávku slunečního záření jen na jednotky wattů a to ještě nepřímo, od sluncem ohřáté žaluzie.

Vysoký konfort a malé ztráty tepla v zimě

Dřevohliníkovým oknem TTK Triplex plus uniká v zimě zhruba jen polovina tepla, než dnes už běžným oknem s izolačním dvojsklem. Ekonomicky řečeno, polovina peněz. Je tu ale ještě jedna výhoda.

V zimě při venkovní teplotě –15 °C je povrchová teplota na vnitřní straně okenního zasklení TTK Triplex plus 17,5 °C, tj. o více než 2 °C více, něž u izolačních dvojskel, a zhruba o 10 °C víc, než na vnitřní straně zasklení původních, třeba „panelákových” oken.

Důvody, proč je teplota vnitřního povrchu oken důležitá, jsou nejméně dva. Na chladném povrchu oken v kuchyních, koupelnách, ložnicích apod. se v zimě okna rosí. Chladné až studené povrchy oken způsobují pocity nepohodlí.

TTK Alu contour

Mnoho z toho, co bylo řečeno o oknech TTK Triplex plus, platí také o oknech TTK Alu contour. Lze o nich říci, že to jsou okna s výbornými tepelně-izo lačními vlastnostmi, která navíc splňují netradiční požadavky architektů na pohledové řešení.

Okno TTK Alu contour – maketa, ze které je vidět okenní rám i křídlo v jedné rovině na venkovní straně

Kvalitní architektura

TTK Alu contour jsou dřevohliníková okna, u nichž je hliníkový kryt rámu a křídla na venkovní straně okna v jedné rovině. Z vnitřní strany okno přiznává, že je vyrobeno ze dřeva, ale pozor, něco tu chybí. Chybí závěsy, přesněji závěsy tu jsou skryté oku.

Tato okna nabízejí nové možnosti architektonického výrazu budovy. Lze pracovat i se zcela skrytým rámem okna, samozřejmě při pohledu zvenčí.

Oko architekta a designéra si všímá i takových detailů, jako barevný odstín distančních rámečků v zasklívacích panelech. Ostatně, smyslem jeho práce je každému nabídnout jedinečné, ne uniformní řešení. Nevtíravé, ale nápadné. A právě to plní volitelný distanční rámeček chromatec ultra černý v zasklívacím panelu. Je podivuhodné nápadný, originální, ale nerušivý a vkusný.

Okna TTK Triplex plus (pohled z vnitřní strany) a Alu contour (pohled z venkovní strany) – makety

Závěr

Proč volit popsaná dřevěná nebo dřevohliníková okna značky TTK? Společnost TTK CZ s.r.o. patří mezi největší východočeské výrobce oken a má velké množství nejen technologických, tj. výrobních zkušeností, ale také spoustu poznatků z oblasti stavební fyziky oken. Nabízí proto řešení, která jsou především kvalitní a dlouhodobě spolehlivá a trvanlivá. Firma je zároveň velmi pohotová a rychle reaguje na stále nové požadavky architektury.

Autor:
Foto: Helena Hejhálková, archiv firmy