Dekorace oken a sluneční ochrana v rodinném domě

Působivý a moderní design, tepelná ochrana, ochrana proti slunci a jistota soukromí. To jsou hodnoty vnitřní stínicí techniky a zároveň vkusné okenní dekorace od české společnosti BEMATECH. Pro vnímavého investora a bytového architekta s technickým cítěním je tato stínicí technika cestou, jak uvést krásu, eleganci a příjemné bydlení do symbiózy s energetickou hospodárností.

Sluneční svit, světlo a tepelné záření. To jsou tři substance, které nás ve dne obklopují, ať jsme kdekoliv. Moudrý investor a zkušený bytový architekt je však má vždy na paměti, zejména neviditelné tepelné záření. I když není vidět, vzbuzuje v nás pocity chladu, horka nebo příjemné (tepelné) pohody. Často si mylně myslíme, že tyto pocity způsobuje teplota vzduchu. Ve skutečnosti cítíme studený nebo horký vzduch až když fouká kolem nás.

Tepelné záření v nás vyvolává pocity chladu, horka nebo tepelné pohody, ačkoliv máme většinou za to, že tyto pocity vyvolává teplota vzduchu.

Uveďme běžný, avšak možná překvapivý příklad. Za mrazivých nocí může povrchová teplota okenního zasklení ze strany místnosti klesnout na 15 °C i níže. Povrch takového skla vyzařuje tepelné záření o intenzitě 391 W/m2, což vyplývá ze Stefanova – Boltzmanova zákona. Vedle toho sklo zároveň pohlcuje záření z prostoru místnosti, což při teplotě místnosti 20 °C představuje 419 W/m2. Rozdíl, necelých 28 W/m2, představuje tepelnou ztrátu, unikající jedním m2 okenního zasklení.

Když před okno umístíme závěs, ztráta způsobená jen sáláním se sníží na 7 W/m2, tedy na pouhou čtvrtinu! Kdybychom volili speciální závěs, který má jednu nebo obě strany nízkoemisivní, tzn. že teplo nesálá a dopadající záření nepohlcuje ani nepropouští, snížíme ztráty sáláním až k nule. K dokonalosti zbývá už jen řešit ztráty vznikající při proudění vzduchu, ty už většinou nejsou v uzavřených místnostech tak naléhavé.

Domovní stínicí technika a dekorace oken

Stínicí technika by z uvedených důvodů měla být řešena už ve fázi navrhování a stavby (nejen) rodinného domu. A zejména s vědomím, že má podstatný vliv na příjemné bydlení, což je vždy kombinace elegance, vkusu, pohodlí, dobrého pocitu a dokonalé funkce veškerého zařízení a vybavení.

Bematech má co nabídnout. V oblasti látkových rolet (řada infinity) nabízí moderní vzhled a s ním i designové konzoly. Další pozoruhodným řešením této firmy jsou římské rolety, kde si může zájemce vybrat z velkého množství látek a volit vlastní barevné kombinace. Velmi přitažlivé jsou dřevěné žaluzie, v nichž se setkává tradiční přírodní materiál a kvalita s funkčností. Jsou vhodné i do moderního interiéru – možnost barevných kombinací, RAL, NCS.

A možná Vás přiláká moderní vzhled závěsů, plynoucí z nové technologie jejich zpracování. Lze volit různé varianty provedení. Závěsy lze kombinovat s ostatními prvky stínící techniky (látkové/římské rolety, dřevěné žaluzie...) a vyladit je i s ostatními prvky v interiéru.

O firmě Bematech

Bematech s.r.o. patří k předním českým výrobcům stínicí techniky. Firma byla založena v roce 1994 a na trhu stínící techniky působí od roku 2001. Při výrobě používá nejmodernější technologie, výrobní vybavení a vědomosti.Klade důraz především na funkčnost, profesionální zpracování a design výrobku. Jejím hlavním záměrem je působit jako leader v oblasti dekorativní stínící techniky.

¹) Čerpáno z technických podkladů společnosti B E M A T E C H, s.r.o.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy