Samonosné venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT je možno instalovat i do vyšších pater. Díky ukotvení na okenní rám jsou konstrukčně pevnější a vydrží silný vítr.

Dům snů a stínicí technika VEKRA: Bydlení bez kompromisů

Plánujeme-li svůj dům snů, je třeba myslet na řadu detailů. Ze svých zkušeností, kdy máme za sebou tři postavené domy a dvě rekonstrukce, víme, že pokud nejste architektem a projektantem, tak na řadu z nich sami 100% zapomenete. To vás následně stojí čas, peníze, zbytečné nervy a časté kompromisy. Jedním z opomínaných detailů je stínicí technika, která je nezbytná v létě i v zimě.

Zastavme se u problematiky stínicí techniky. Nejdříve začnu s prvními zkušenostmi při výstavbě našeho řadového rodinného domu. Tehdy jsme o stínicí technice neměli ani ponětí. Dům jsme postavili svépomocí a na jaře jsme se do něj nastěhovali. Problém začal už první léto. V druhém patře, kde jsme neměli na oknech žádné stínicí prvky, jsme zaznamenávali extrémně vysoké teploty působící velmi nepříjemně. To nás dokonce přinutilo přenocovat v dolním technickém patře, které bylo částečně zapuštěné pod zemí a teploty zde byly přijatelné.

Následující rok jsme si nechali namontovat vnitřní žaluzie. Tato skutečnost vedla k tomu, že ostré letní slunce prošlo okenním zasklením (dvojsklo) a ohřálo vnitřní žaluzii na velmi vysokou teplotu. Okno, i když skrz něj už neprocházelo přímé sluneční světlo, však stále fungovalo jako vydatné topidlo a my jsme věděli, že jsme opět nezvolili ideální řešení. Postupem času přišla na řadu výměna oken za nová, která byla připravena na instalaci venkovní stínicí techniky (rolety).

Až po tomto kroku se staly místnosti ve druhém patře v létě plně obyvatelné, kdy teplotu v horkých dnech při zatažení rolet dokážeme i bez klimatizace držet na 23 ˚C! Dodejme, že jsme pečlivě vybírali i barvu stínicí techniky. Zvolili jsme rolety ve stříbrolesklém provedení, aby sluneční světlo nepohlcovaly a zůstávaly v létě chladnými. I to však není ideální řešení, kvůli možnosti regulace světla by byly vhodnější venkovní žaluzie.

Samonosné venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT

Stavíte-li nový dům, nebo měníte-li stará okna za nová, dovolíme si vám po našich zkušenostech doporučit, abyste rovnou počítali s venkovní stínicí technikou..

Detail vodicí lišty a kastlíku (zde umístěný pod omítku).

Zajímavou volbou mohou být samonosné venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT (krycí kastlík s žaluzií lze u samonosného systému umístit jak pod omítku, tak i přiznaně pohledově). Měli jsme možnost se s nimi osobně seznámit a musíme přiznat, že nás nadchly z mnoha důvodů. Pojďme se na některé z nich podrobněji zaměřit.

  • Při rozhodování většinu lidí zajímá cena, jež se v případě žaluzií skládá z ceny výrobku, dopravy a montáže. Porovnáte-li ji s ostatními, je srovnatelná.
  • Zde však uděláte jednu poptávku na okna a současně i na stínicí techniku (ušetříte si čas a peníze).
  • Při montáži oken vám řemeslníci jeden den namontují okna a druhý den samonosný systém venkovního stínění, a to přímo na rám okna. Vše ve dvou krocích bez jakékoliv improvizace. Montáž je rychlá a bezproblémová. Vy máte dodávku na klíč, můžete používat stínění ihned a zcela odpadá realizace po etapách navázaná například na dokončené zateplení domu.
  • Celý systém, včetně lamel žaluzií, má v souhrnu o cca 40 % vyšší hmotnost, než mnohé jiné výrobky na trhu. Důvodem je silnější plech na kastlíku, kovové vodicí trny, ale také například vyšší počet spojovacích žebříčků. Díky tomu bude VEKRA KOMFORT fungovat dlouhé roky bez nutnosti servisu, vydrží silný vítr (dle typu a šířky lamel, např. 68 km/h pro variantu KOMFORT a šířku 3500 mm) a časté používání. Není proto divu, že na celý samonosný systém venkovního stínění dává výrobce pětiletou záruční dobu.
  • Venkovní stínění lze v případě zájmu doplnit o integrovanou síť proti hmyzu, což vám v létě umožní mít otevřená okna, větrat a nemít obavy z nevítané návštěvy.
Srovnání samonosné venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT s obyčejnou žaluzií

Venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT jsou vhodné na okna, balkonové dveře a terasové systémy. Jde o řešení bez tepelných mostů, odpadají nároky na stavební přípravu a koordinaci prací. Kastlíky i vodicí lišty lze realizovat v přiznaném i podomítkovém provedení. Žaluzie jsou osazeny inteligentními motory, které brání poškození v případě, že dojde k přimrznutí lamel. Posun je velmi tichý, ovládání žaluzie je komfortní pomocí dálkového ovladače nebo mobilní aplikace. K dispozici jsou různé tvary lamel s možností přizpůsobit barevnost podle individuálních požadavků. S venkovním stíněním vyřešte i sítě proti hmyzu, zajistíte si, že vše bude dobře vypadat a fungovat. Více na www.vekra.cz.

Krycí kastlík s žaluzií lze u samonosného systému umístit jak pod omítku, tak i přiznaně pohledově jako v tomto případě.

Zajímavost na závěr

Stínicí technika je v našem klimatickém pásmu často důležitější než na jihu. To proto, že od jarní (21.března) do podzimní (23.září) rovnodennosti svítí za jasného počasí sluneční záření na dům významně déle, než v tropech a subtropech (v ČR máme delší den než například na Kanárských ostrovech).

Vedle toho míří u nás sluneční záření na fasádní okna často pod větším úhlem (blíže ke kolmici) než na jihu, kde polední slunce na rovníku svítí kolmo jen na střechu, takže se zde přehřívání fasády a následně interiéru tolik neřeší). Nicméně na jihu (mezi oběma obratníky) jsou většinou střechy a fasády ve světlém až bílém provedení. Důvod je zřejmý: intenzivní sluneční záření zachovává bílé povrchy domů chladné, tzn. ohřáté jen minimálně nad teplotu vzduchu.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: VEKRA s.r.o.