Jak vybrat doplňky a stínění pro nová okna?

Když už vybíráte nová okna, dělejte to se vším všudy. Neřešte jen materiál, zasklení a hloubku profilu. Nezapomínejte ani na doplňky a stínění. Když vše pořídíte naráz, budou společně ladit a bezvadně fungovat.

O jakých doplňcích je řeč?

  • vnější a vnitřní stínění
  • parapety
  • sítě proti hmyzu

Stínění

Z funkčního i estetického hlediska jde o důležitou věc. Díky jeho správnému výběru vytvoříte v interiéru příjemné prostředí. Nabídka venkovního i vnitřního stínění je široká. Zatímco vnitřní stínění chrání především intimitu bydlení, venkovní stínění velmi účinně brání přehřívání prostor. U venkovního stínění můžete vybírat z žaluzií, rolet i velmi moderních screenových žaluzií, které dokáží zcela změnit vzhled stavby. V interiéru najdou kromě klasických horizontálních žaluzií uplatnění i rolety, plisé, duette žaluzie či japonské stěny. Prakticky všechny prvky můžete mít i na dálkové ovládání.

Žaluzie patří mezi nejpopulárnější zastínění v exteriéru i interiéru. Jejich výhodou je to, že si můžete nastavit, kolik do prostoru pustíte světla. Nevýhodou exteriérových žaluzií může být hlučnost v případě větrného počasí, ale existují automatická ochranná větrná čidla, aby se prvky nezničily. V interiéru mohou být žaluzie v horizontálním či vertikálním provedení.

Žaluzie patří mezi nejpopulárnější zastínění. Jejich výhodou je to, že do prostoru propouštějí určité množství světla, které si určíte jejich nastavením

Rolety poskytují rovněž ochranu proti slunečnímu záření. Jsou praktickým i elegantním doplňkem bytu. Je libo úplné nebo částečné zatemnění? Vnitřní rolety se o to postarají. Zajímavou novinkou jsou střídavé rolety. Nastavte si zatemnění i průsvitnost přesně podle svých představ.

Plissé a duette jsou nejen zajímavým, ale i velmi funkčním řešením. Jsou dostupné v mnoha designech i ovládáních. Jde o typ látky se strukturou včelí plástve, která díky vzduchovým komorám mezi pruhy látky zvyšuje izolační schopnosti. Ochrání před sluncem a oslněním, zatemní, izoluje hluk i teplo.

Plissé a duette jsou nejen zajímavým, ale i velmi funkčním a designovým řešením

Náš tip: Chcete výrazně ušetřit za energie bez použití venkovních hliníkových rolet? Vyzkoušejte systém dvojitého plissé s hliníkovou vrstvou mezi látkami.

Vnitřní parapety

Když je sladíte s okny, bude celý prostor vyvolávat dojem čistoty a harmonie. Můžete na ně položit květináče, a zútulnit tak svůj byt. Důležité je jejich kvalitní provedení s odolnou povrchovou úpravou. Vybírat můžete mezi plastovými nebo dřevotřískovými parapety.

Pokud sladíte vnitřní parapety s okny, bude celý prostor vyvolávat dojem čistoty a harmonie

Vnější parapety

Venkovní parapet chrání zdivo domu před účinky vlhkosti. Měl by být dostatečně odolný vůči poškození korozí, mechanickým poškozením a stálobarevný. Vekra dodává venkovní parapety v hliníkovém provedení a ve dvou tloušťkách. Přesah venkovních parapetů přes omítku by měl být kolem 3–4 cm, aby nedocházelo k přímému stékání vody na omítku.

Síť proti hmyzu

Nezapomeňte ani na komáry a jiný obtížný hmyz. Hlavně v létě se hodí okna osadit sítí proti hmyzu. Slaďte je s okny a ani nepoznáte, že tam nějakou síť máte.

Vybírat můžete mezi pevnou, otevírací, plisovanou nebo posuvnou sítí, která se hodí hlavně pro atypická okna. Pevné okenní sítě se snadno vyměňují a jsou snadné na údržbu. Díky tepelné roztažnosti skelného vlákna se síťovina nijak nesvěšuje. Plisované sítě se snadno montují a skvěle vypadají. Odolají dešti, větru i slunečnímu záření.

Autor: kolektiv autorů
Foto: Shutterstock