Jak vybrat stínění a další doplňky pro nová okna

Vybíráte-li nová okna, nezaměřujte se pouze na jejich materiál, zasklení a hloubku profilu, ale také na další doplňky, jako jsou parapety, sítě proti hmyzu a stínění. Když pořídíte všechny naráz, budou spolu ladit a bezvadně fungovat.

Stínění

Nabídka venkovního i vnitřního stínění je široká a díky jeho správnému výběru můžete v interiéru vytvořit příjemné prostředí. Zatímco vnitřní stínění poskytuje především dostatek soukromí, to venkovní velmi účinně zabraňuje přehřívání vnitřních prostor. Vybírat můžete ze žaluzií, rolet i velmi moderních screenových rolet, které mohou výrazně ovlivnit vzhled stavby. V interiéru najdou vedle klasických horizontálních žaluzií uplatnění i rolety, plissé, duette žaluzie či japonské stěny. Prakticky všechny prvky mohou být i na dálkové ovládání.

Žaluzie patří mezi nejpopulárnější způsob zastínění v exteriéru i interiéru. Jejich výhodou je to, že si můžete nastavit, kolik do prostoru pustíte světla. Nevýhodou exteriérových žaluzií může být hlučnost v případě větrného počasí, ale existují i automatická ochranná větrná čidla, která zabraňují jejich poškození. V interiéru mohou být žaluzie v horizontálním či vertikálním provedení.

Žaluzie jsou jedním z nejpopulárnějších způsobů zastínění. Jejich výhodou je to, že do prostoru propouštějí tolik světla, kolik chcete.

Rolety rovněž poskytují ochranu před slunečním zářením, zároveň mohou být elegantním doplňkem bytu. Je libo úplné nebo částečné zatemnění? Vnitřní rolety se o to postarají. Zajímavou novinkou jsou střídavé rolety, u nichž lze nastavit zatemnění i průsvitnost přesně podle vašich představ.

Plissé a duette jsou nejen zajímavým, ale i velmi funkčním řešením. Jsou dostupné v mnoha designech i ovládáních. Jde o typ látky se strukturou včelí plástve, která díky vzduchovým komorám mezi pruhy látky zvyšuje své izolační schopnosti. Ochrání před sluncem a oslněním, zatemní, izoluje hluk i teplo.

Plissé a duette jsou nejen zajímavým, ale i velmi funkčním a designovým řešením

Náš tip:Chcete výrazně ušetřit za energie bez použití venkovních hliníkových rolet? Vyzkoušejte systém dvojitého plissé s hliníkovou vrstvou mezi látkami.

Vnitřní parapety

Když parapety sladíte s okny, celý prostor bude působit čistě a harmonicky. Důležité je jejich kvalitní provedení s odolnou povrchovou úpravou, vybírat můžete z plastových i dřevotřískových. Umístit na ně můžete květináče či jiné dekorativní předměty, a svůj byt tak ještě zútulnit.

Pokud vnitřní parapety sladíte s okny, celý prostor bude působit čistě a harmonicky.

Vnější parapety

Venkovní parapet chrání zdivo domu před vlhkostí. Měl by být stálobarevný a dostatečně odolný vůči korozi i mechanickému poškození. Vekra dodává venkovní parapety v hliníkovém provedení, a to ve dvou tloušťkách. Přesah venkovních parapetů přes omítku by měl být kolem 3–4 cm, aby nedocházelo k přímému stékání vody na omítku.

Síť proti hmyzu

Při výběru oken nezapomeňte ani na komáry a jiný obtížný hmyz a pořiďte si sítě proti hmyzu. Ty můžete s okny sladit tak, že ani nepoznáte, že tam nějaké jsou.

VVybírat můžete mezi pevnou, otevírací, plisovanou nebo posuvnou sítí, která je ideální pro posuvné systémy. Okenní sítě se snadno vyměňují a udržují, navíc díky tepelné roztažnosti skelného vlákna se síťovina nesvěšuje.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: Shutterstock