Jak vybrat materiál pro rám oken

Okna by měla především dobře sloužit, ale také pěkně vypadat. Jednou z prvních věcí, kterou při jejich výběru řešíme, je materiál.

Z hlediska vlastností oken však není výběr materiálu až tak důležitý. Jeho volba záleží spíše na vašich preferencích a finančních možnostech. Všechna okna mají své výhody i nevýhody, funkční a izolační vlastnosti jsou srovnatelné.

Izolační vlastnosti oken

Jakkoli izolační vlastnosti oken dnes nezávisejí na zvoleném materiálu, ovlivňují je zejména stavební hloubka profilu a použitý typ zasklení. Protože nová okna těsní lépe než ta stará, nezapomínejte na správné větrání, aby z interiéru mohla odcházet přebytečná vlhkost a nevytvořila se uvnitř domu či bytu plíseň. Pokud nemáte žádný systém nuceného větrání, ideální je jednou za čas otevřít na krátkou dobu všechna okna – nedojde tak k prochlazení stěn, ale vzduch se vymění. Krátké a intenzivní větrání je důležité zejména v zimě.

Jaká okna si můžete vybrat?

  • plastová
  • dřevěná
  • hliníková
  • dřevohliníková

Plastová okna

Plastová okna patří k těm nejoblíbenějším. Důvodem je skvělý poměr cena/výkon a jejich snadná údržba. Už dávno se nevyrábějí jen v bílé barvě, nabídka odstínů je široká. Největším hitem jsou aktuálně okna, která jsou z exteriérové strany šedá a z interiérové bílá. Hodí se jak pro novostavby, tak rekonstrukce i do komerčních prostor.

Protože se jejich kvalita skrývá uvnitř, na první pohled ji nepoznáte – proto je důležité zvolit si dodavatele, kterému budete věřit. Tvarová stabilita plastových oken je závislá na výztuze plastového profilu, důležité jsou jak tloušťka, tak i tvar výztuhy. Za pozornost stojí i výběr profilu podle síly pohledových stěn. Profil třídy A má silnější stěny, v rozích oken je tak svařeno více materiálu, což může představovat lepší pevnostní charakteristiky oken.

Nadčasovou volbu z hlediska vlastností představují okna z profilů stavební hloubky minimálně 80 mm se středovým systémem těsnění, osazená izolačním trojsklem. Na rozdíl od minulosti již nezáleží na počtu komor, to souvisí s výrazně větší stavební hloubkou, než jakou měla okna dříve.

Dřevěná okna

Dřevo je přírodní materiál, který se hodí i pro velké prosklené plochy. Dřevěná okna dodávají bytu šmrnc, a navíc se pyšní skvělou tvarovou stabilitou. Jejich nevýhodou však může být to, že vyžadují pravidelnou péči, která spočívá v ošetřování dřevěných částí speciálním balzámem, a to dvakrát ročně. Právě v jejich povrchové úpravě totiž tkví jejich kvalita.

Zapomínat se pochopitelně nesmí ani na jejich pravidelné mytí, promazávání a seřizování kování a péči o těsnění, což však vyžadují všechna moderní okna s celoobvodovým kováním.

Dřevěná okna dodají vašemu domu šmrnc a jsou vhodná pro velké prosklené plochy. Nevýhodou může být náročnější péče.

Hliníková okna

Tato okna jsou odolná a prakticky nezničitelná. Hodí se pro velké prosklené plochy, komerční budovy nebo tam, kde jsou vystavena ne právě citlivému zacházení. K dispozici jsou v celé barevné škále RAL, proto jsou oblíbená i mezi architekty navrhujícími moderní objekty. Oproti dřevěným oknům je můžete použít i do vlhkého prostředí – tedy na zastřešení bazénu či zimní zahrady. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

Dřevohliníková okna

Protože okno je z exteriéru chráněno hliníkovým opláštěním, kromě běžného mytí není třeba žádná speciální péče o povrchovou úpravu. Jeho vnitřní strana je z přírodního materiálu, který může interiér zútulnit i oživit. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou. K dispozici je více typů designového opláštění, a to i varianta se skrytým křídlem. Protože dřevohliníková okna nemají zasklívací lišty, které opticky rozdělují profil z interiéru – jak je tomu u jiných typů oken –, nejsou narušeny jejich čisté, kompaktní linie.

Dřevohliníková okna patří mezi nejluxusnější variantu oken. Zachovávají všechny přednosti dřevěných oken a díky hliníkovému opláštění z venkovní strany není třeba žádná speciální péče

Související články

Autor: VEKRA
Foto: Archiv společnosti VEKRA