Jak vybrat materiál pro rám oken?

Okna by měla po celou dobu dobře sloužit a pěkně vypadat. Jednou z prvních věcí, kterou při výběru řešíme, je materiál.

Z hlediska vlastností není výběr materiálu až tak důležitý. Jeho volba záleží spíše na vašich preferencích a finančních možnostech. Všechna okna mají své výhody a nevýhody. Funkční a izolační vlastnosti jsou srovnatelné.

Izolační vlastnosti oken

Izolační vlastnosti oken nezávisejí na zvoleném materiálu, jejich vlastnosti ovlivňuje zejména stavební hloubka profilu a použitý typ zasklení. Starými okny táhlo, po osazení novými okny bude byt utěsněn a přebytečná vlhkost nebude mít kudy odcházet. Nezapomínejte tedy na správné větrání, zejména v zimě, kdy se mohou objevit problémy s plísní v bytě. . Pokud nemáte žádný systém nuceného větrání, je ideální otevřít na krátkou dobu všechna okna – nedojde tak k prochlazení stěn, ale vzduch se vymění.

Jaká okna si můžete vybrat?

  • plastová
  • dřevěná
  • hliníková
  • dřevohliníková

Plastová okna

Patří k těm nejoblíbenějším. Důvodem je skvělý poměr cena/výkon a jejich snadná údržba. Už dávno nejsou jen bílá. Nabídka barev plastových oken je široká, největším hitem jsou aktuálně šedá okna z exteriéru, bílá v interiéru. Hodí se jak pro novostavby, tak rekonstrukce i do komerčních prostor.

Plastová okna už dávno nejsou jen bílá. Zvolit lze i imitaci dřeva nebo hliníku

Jejich kvalita se ale skrývá uvnitř, a vy ji na první pohled nepoznáte, proto je důležité zvolit si dodavatele, kterému budete věřit. Tvarová stabilita plastových oken je závislá na výztuze plastového profilu. Důležité jsou jak tloušťka, tak i tvar výztuhy. Za pozornost stojí i výběr profilu podle síly pohledových stěn. Profil třídy A má silnější stěny, v rozích oken je tak svařeno více materiálu, což může představovat lepší pevnostní charakteristiky oken.

Nadčasovou volbu z hlediska vlastností pak představují okna z profilů stavební hloubky minimálně 80 mm se středovým systémem těsnění osazená izolačním trojsklem. Na rozdíl od minulosti již nezáleží na počtu komor, to souvisí s výrazně větší stavební hloubkou než měla dříve.

Dřevěná okna

Dodají bytu šmrnc. Dřevo je přírodní materiál, který je vhodný i pro velké prosklené plochy. Chlubí se skvělou tvarovou stabilitou, jejich nevýhodou však může představovat fakt, že vyžadují pravidelnou, byť jednoduchou péči o povrchovou úpravu.

Jejich kvalita totiž tkví v jejich povrchové úpravě. Od ní se odvíjí, jak náročnost pravidelné péče. Jejich údržba spočívá v pravidelném ošetření balzámem na dřevo a doporučuje se 2x ročně. Zapomenout ale nesmíte ani na pravidelné mytí, promazání a seřízení kování a péči o těsnění, což ale vyžadují všechna moderní okna s celoobvodovým kováním.

Dřevěná okna dodají vašemu domu šmrnc a jsou vhodná pro velké prosklené plochy. Nevýhodou může být náročnější péče.

Hliníková okna

Jsou odolná a prakticky nezničitelná. Hodí se pro velké prosklené plochy, komerční budovy nebo tam, kde jsou prvky vystaveny ne právě citlivému zacházení. K dispozici jsou v celé barevné škále RAL, proto jsou oblíbena i architekty navrhující moderní objekty. Oproti dřevěným oknům je můžete použít i ve vlhkém prostředí – tedy na zastřešení bazénu či zimní zahrady. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

Dřevohliníková okna

Z exteriéru je okno chráněno hliníkovým opláštěním, proto není třeba žádná speciální péče o povrchovou úpravu. Tedy kromě běžného mytí. V interiéru je přírodní materiál, který bytu dodá novou tvář. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou. K dispozici je více typů designového opláštění, a to i varianta se skrytým křídlem. Z interiéru neruší ladný design nic, protože dřevohliníková okna nemají zasklívací lišty, které opticky rozdělují profil z interiéru, jak je tomu u jiných typů oken.

Dřevohliníková okna patří mezi nejluxusnější variantu oken. Zachovávají všechny přednosti dřevěných oken a díky hliníkovému opláštění z venkovní strany není třeba žádná speciální péče
Autor: kolektiv autorů
Foto: Shutterstock