Trosjklo je oproti dvojsklu těžší a dražší. Omezuje však rosení oken a udrží v interiéru více tepla – jeho úniky jsou v porovnání s dvojkslem menší.

Je lepší dvojsklo, nebo trojsklo?

Pořízení nových oken je investicí na mnoho let. Většinou je lidé vybírají jen jednou za život, proto není radno výběr podcenit. Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou je třeba se zaměřit, je zasklení. Dvojsklo, nebo trojsklo?

Proč je zasklení důležité?

Zasklení tvoří většinu plochy okna a má zásadní vliv na jeho vlastnosti. Tepelněizolační zasklení tvoří dvě nebo tři skleněné tabule o tloušťce 4 mm. Síla skleněných tabulí ale musí být dimenzována s ohledem na velikost zasklení.

Tabule jsou spojeny teplým meziskelním rámečkem. Prostor mezi nimi bývá vyplněn argonem, případně kryptonem. Na povrchu skel je speciální vrstva z oxidů kovů, která odráží tepelnou energii zpět do místnosti, a zabraňuje tak jejímu úniku. Zasklení je díky tomu nepatrně zabarvené.

Budete-li zasklení řešit, ptejte se také na hloubku uložení zasklení. Ta by měla být alespoň 20 mm.

Prostup tepla celým oknem

Tepelněizolační vlastnosti zasklení jsou dány součinitelem prostupu tepla zasklením Ug, (W/m2K). Při porovnání tepelné izolace oken je ale třeba porovnávat prostup tepla celým oknem (tedy systému, který zahrnuje profil i zasklení) Uw, (W/m2K). Čím je tato hodnota nižší, tím okno udrží v interiéru více tepla.

Dvojsklo, nebo trojsklo?

Výběr záleží na tom, co od okna očekáváte a do jakého domu jej vybíráte. Zvuková izolace je u obou zasklení podobná, což může být překvapivé. Zvukový útlum zasklení ale spočívá v tom, že skleněné tabule mají různou tloušťku a pomůže i širší mezisklení rámeček. Pokud potřebujete řešit zvukový útlum, je třeba poradit se s odborníky o celkovém řešení, abyste z výsledku nebyli zklamáni. V potaz se musí brát i správné ošetření připojovací spáry. Protihluková okna chrání především před hlukem z dopravy, hůře tlumí zvuky příliš vysokých nebo nízkých frekvencí.

Cena je nižší u dvojskla. Je třeba vědět, že trojsklo omezuje také průchod tepla dovnitř, oproti tomu dvojsklo dokáže v zimních měsících na teplotě v místnosti nějaký stupínek přidat. V létě to však může být nežádoucí. Ovšem pro pasivní domy, které mají nejvyšší požadavky na tepelnou izolaci, ale také na prohřívání interiéru slunečními paprsky, je potřeba pořídit si okna s tzv. solárními trojskly. Zasklení pak má vyšší hodnotu solárního faktoru (g) a do interiéru pustí více slunečního tepla.

Důležité je zodpovědět si také několik otázek:

  • Bydlíte na rušné křižovatce? Pak pouvažujte o protihlukovém zasklení.
  • Stavíte pasivní dům? Potřebujete zasklení se zvýšenými solárními zisky.
  • Máte malé děti? Myslete na jejich bezpečnost a poohlédněte se po zasklení, které v případě rozbití nevytvoří ostré úlomky. Zároveň máte možnost zajistit okna zamykacími kličkami nebo speciální dětskou pojistkou, jež blokuje otevření křídla.
  • Budou okna nízko – tedy snadno dostupná pro případné zloděje? Popřemýšlejte o bezpečnostním zasklení, případně mechanických nebo elektromagnetických doplňcích pro zabezpečení.

Co je důležité vědět o izolačním trojskle?

  • Výrazně omezuje rosení oken.
  • Udrží v interiéru více tepla – jeho úniky jsou menší než v případě dvojskla.
  • Trojsklo je těžší než dvojsklo.
Izolační trojsklo má menší úniky tepla než izolační dvojsklo a výrazně omezuje rosení oken.

Nezapomeňte na meziskelní rámečky

Ty se nacházejí uvnitř izolačního zasklení po jeho obvodu a spojují jednotlivé tabule do jednoho celku. Standardem je teplý meziskelní rámeček, který výrazně omezuje rosení oken a tvorbu kondenzátu na okraji skla.

Dejte si pozor na nerezový meziskelní rámeček, který se dříve běžně používal. Okna se s ním budou více rosit.

Související články

Autor: kolektiv autorů