Objekt po rekonstrukci.

Aby teplo nebylo luxusem

Trápí vás otázka, jak mít doma vždy teplo, ale nezruinovat tím rodinný rozpočet? Důležité je vědět, kudy cenné teplo z domu utíká. Jako první krok se nabízí investice do zateplení a výměny oken, druhým krokem by měla být volba účinnějšího zdroje tepla. Mezi ty nejefektivnější patří tepelná čerpadla. Kolik se ale dá pomocí těchto opatření reálně ušetřit? Mají vlastně ekonomický smysl? Ukážeme vám to na reálném příkladu skutečného rodinného domu, který prošel kompletní rekonstrukcí a výměnou plynového kotle za tepelné čerpadlo.

Původní stav domu z roku 1973:

  • Parametry: dvoupatrová stavba, ze tří čtvrtin podsklepená, půda, sedlová střecha, původní okna
  • Topný systém: běžný plynový kotel, bojler 115 litrů, litinové radiátory
  • Vytápěná plocha: 210 m2
  • Původní spotřeba energií: 40 MWh/rok (reálné měření za tři roky provozu)

Provedená opatření ke snížení nákladů za energie:

  • Výměna oken za dvojsklo s profilem se dvěma těsnicími rovinami – spotřeba 36 MWh/rok
  • Zateplení polystyrenem o tloušťce 12 cm – spotřeba 26 MWh/rok
  • Výměna zdroje tepla za tepelné čerpadlo ACOND – spotřeba 3,9 MWh/rok (změna zdroje energie z plynu na elektřinu)

Spotřeba energie před jakýmikoli úpravami byla 40 MWh, což v aktuálních cenách plynu odpovídá ročním nákladům 155 tisíc korun.

Výměnou oken, zateplením a instalací tepelného čerpadla se roční náklady na energie snížily na 48 tisíc korun. Jde tedy o roční úsporu sto tisíc korun.

Před rekonstrukcí.

Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, radí: „Nenechte si teplo utíkat okny”

Právě okna patří v obálce budovy k nejslabším místům. Špatně osazenými a nekvalitními okny unikne z interiéru až 60 procent tepla, jejich výměnou můžeme uspořit až čtvrtinu tepla v závislosti na původním stavu oken a zvycích domácnosti. Tento údaj vychází z případu, kdy původní špaletová okna se zkříženými křídly byla nahrazena okny s izolačním trojsklem a středovým systémem těsnění. Na modelovém případu 50 let starého domu s původními okny to vychází v průměru na desetiprocentní úsporu tepla, opět v závislosti na zvycích domácnosti. Pokud je u oken také venkovní stínění a pravidelně se používá, úspora se ještě zvýší. Pro zamezení nežádoucího úniku energií musejí okna splnit přísné podmínky na tepelněizolační vlastnosti. Klíčové je jak jejich špičkové provedení a použití kvalitních materiálů, tak i profesionálně provedená montáž.

Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, radí: „Využijte tepelná čerpadla pro rekonstrukce domů”

Moderní čerpadla jsou dnes dimenzována tak, aby dokázala vytopit dům i jen po částečné rekonstrukci. Například tepelné čerpadlo ACOND PRO R, které je určeno právě pro rekonstrukce, dosahuje výkonu 3 až 18 kW, a zvládne tedy bez problémů vytopit drtivou většinu rodinných domů. Může pracovat o výkonu až 18 kW, ale pokud dům zateplíte a vyměníte okna, jeho výkon se automaticky sníží.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv společností ACOND a VEKRA

1) redakčně upraveno