Inovativní a přitom osvědčené pohony rolet

Rozpohybujte své rolety, aniž byste vy sami museli někam chodit – stačí jeden stisk tlačítka na vašem vysílači. Roletové motory s integrovaným rádiovým přijímačem od firmy BECKER lze od letošního roku ovládat také impulzním tlačítkem. Jeho design můžete sladit s dalšími tlačítky ve vaší domácnosti. Nová funkce se hodí zejména pro dodatečné vybavení vašeho bydlení, ale i pro novostavby využívající hi-tech systémy.

Zákazník uživatelem i spoluautorem

Při vývoji této zatím poslední inovace rádiových pohonů vycházela firma BECKER z podnětů a přání svých zákazníků. Zároveň kladla důraz na zachování všech standardních funkcí motorů, jako jsou například volba dvou uživatelských mezipoloh, jednoduchá časová automatika, funkce ochrany pevné sítě proti hmyzu, respektive zabránění poškození motoru v případě zablokování touto sítí, či funkce ochrany proti přimrznutí, ať již ve spodní, nebo horní koncové poloze, a další. Při samotné produkci byly využity dlouholeté zkušenosti získané výrobou ekvivalentních pohonů pro roletové a stínicí systémy, například ZIP screeny. Samozřejmostí je tak nyní možnost ovládat takové systémy jak rádiovým dálkovým ovladačem, tak jednoduchým impulzním spínačem přímo na zdi, a navíc pomocí povelů z centrální jednotky Central Control CC31 či CC51 pro automatizaci domácnosti s integrovaným dotykovým displejem. K ovládání vám postačí mobilní telefon, tablet či jiné smart zařízení. Díky tomuto inovativnímu pohonu a ovládacím prvkům od firmy BECKER získává tento způsob ovládání rolet zcela nové rozměry a možnosti využití.

Pomocí těchto centrálních jednotek – CC51, CC31 – můžete propojit i další inteligentní prvky a vytvořit si vlastní logiku pro optimální řízení vaší domácnosti. Mezi takové prvky patří například aktory pro ovládání světel, ať již s funkcí stmívání, či bez ní, rádiově ovládané zásuvky, termostatické hlavice radiátorů, sluneční, větrná či dešťová čidla a další.

Bezpečnost a zároveň sluneční ochrana

Rolety vám poskytnou ochranu před nežádoucími pohledy zvenčí i před nepříjemným sluncem. Zvláště v dnešní době, kdy teplotně nadprůměrných dní přibývá, jsou rolety s komfortním rádiovým ovládáním vítaným pomocníkem. Vlastní roleta je vedena ve vodicích lištách, které rovněž snižují průsvit světla. Firma BECKER nyní nabízí pro automatizaci těchto osvědčených roletových zařízení inovovanou sérii pohonů C01.

V kombinaci se slunečním senzorem motor zajistí, aby se rolety – v případě překročení určité intenzity slunečního záření – spustily do předem nastavené úrovně, a tím zabránily jednak přehřívání objektu a jednak ochránily nábytek před nežádoucími UV paprsky.

Pokud roleta při spouštění či vytahování narazí na překážku nebo v zimě přimrzne, motor C01 její pohyb zastaví a následně provede krátkou automatickou reverzní jízdu, aby uvolnil překážku, respektive uvolnil pnutí v zámcích jednotlivých roletových lamel. Vy tak snadno poznáte, že roleta nedojela do určené polohy a je potřeba uvolnit její dráhu.

Jednoduché nastavení i ovládání

Řada pohonů C01 automaticky rozpozná koncové polohy, a proto je nastavení mimořádně jednoduché. Stejně tak i nastavení uživatelských mezipoloh pro oba směry pohybu rolety. Vlastní ovládání roletového systému je rovněž velmi snadné, a to díky integrovanému rádiovému přijímači, ať již prostřednictvím ručního dálkového ovladače, nebo povelů z centrální jednotky pro automatizaci domácnosti Central Control CC31 či CC51 s integrovaným dotykovým displejem.

Šetrný provoz

Aby roleta vydržela co nejdéle v optimální kondici, pohon zajišťuje vyrovnanost roletového pancíře při zavřené roletě, to znamená, že pohon sám automaticky vyrovnává případné rozdíly v délce rolety způsobené teplotními změnami. Pro zákazníka to představuje delší životnost systému, radost z ochrany před sluncem a komfortně zabezpečený objekt.

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy BECKER