Venkovní roleta: ochrana vašeho střešního okna, kterou využijete po celý rok

Pod pojmem venkovní roleta se asi většině z nás jako první vybaví apartmán u moře nebo horská chalupa s okenicemi. Venkovní roleta ale dávno neplní jen požadavky na zatemnění místností nebo ochranu soukromí. Moderní venkovní rolety, obzvláště pak na střešním okně jsou důležitým pomocníkem ve všech ročních obdobích.

Možná jste ani netušili, že venkovní rolety jsou jedním z nejúčinnějších řešení proti přehřívání v letních slunečných měsících, ale zároveň úniku tepla z místností v chladném zimním období. A to je především v podkroví, které je nejvíce vystavováno změnám počasí, velmi důležité.

Využití za každého počasí a situace

V období léta, kdy se teploty šplhají vysoko, dokáže venkovní roleta VELUX zachytit až 95 % tepla ze slunečních paprsků a snížit tak vnitřní teplotu až o 7 °C, aniž byste museli používat jiné prostředky proti přehřívání. Jak je to možné? „Pro nejlepší ochranu před horkým letním sluncem je potřeba zachytit sluneční paprsky ještě před dopadem na skleněnou tabuli okna. Proto se doplňky chránící před prostupem slunečního tepla instalují na okno z vnější strany,” vysvětluje Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX.

V zimě je pak situace zcela opačná – v interiéru topíme a snažíme se vyvarovat chladu zvenku, aniž bychom však měli příliš vysokou spotřebu energie. I zde pomůže venkovní roleta VELUX, která dokáže zabránit úniku tepla v zimním období a snižovat tak tepelné ztráty až o 17 %.

Předokenní roleta nabízí komfort i v dalších situacích – během intenzivní bouřky, silného deště nebo v případě velkých krup tlumí hluk a chrání střešní okno před poškozením. Roleta prokazatelně snižuje vnitřní hluk při dešti i krupobití až o polovinu a vy se tak můžete nerušeně věnovat rozdělané práci nebo v klidu spát.

Ovládání

Také ovládání je opravdu snadné. Pokud již vlastníte střešní okna VELUX, můžete k nim venkovní rolety nainstalovat i dodatečně. Na výběr jsou tři způsoby ovládání – kromě klasického manuálního je k dispozici také ovládání dálkové. Pohodlné dálkové ovládání má buďto elektrický nebo solární pohon, ke kterému není zapotřebí přívod elektřiny.

Elegantní designový doplněk

Jak je vidět, venkovní roleta je opravdu všestranným doplňkem pro střešní okna, ať už svítí slunce, prší nebo mrzne, až praští. Kromě své funkčnosti je ale také elegantním designovým doplňkem podkroví. Venkovní roleta VELUX na solární pohon získala ocenění iF product design Award a Red dot design award 2012. Jedním z argumentů, který porotu přesvědčil o výjimečnosti tohoto produktu, je elegantně splývající solární panel.

Venkovní roleta VELUX zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti střešního okna. Dokáže snížit vnitřní teploty v letním období až o 7 °C a v zimním období snížit tepelné ztráty až o 17 %. Navíc chrání střešní okno při špatných povětrnostních podmínkách před jeho poškozením, tlumí venkovní hluk z deště i krupobití a poskytuje obyvatelům podkroví dokonalé soukromí.

Venkovní roleta se dá ovládat manuálně, pro větší pohodlí však můžete rolety ovládat i dálkově. Vybrat si můžete ovládací systém prostřednictvím elektrického či solárního pohonu.

Ovládání venkovní rolety je opravdu snadné, otevře se nebo zavře za pár vteřin.

Venkovní roleta VELUX je účinný pomocník v průběhu celého roku. Zabrání přehřívání interiéru v létě a zároveň šetří vaši peněženku v zimě.

Venkovní roleta VELUX se solárním pohonem získala dvě významná ocenění za svůj mimořádný design.
Autor: Zdeněk Okáč
Foto: Archiv firmy