Závěsy z pevnější tkaniny umějí dokonce eliminovat i hluk z ulice. Zdroj: united photo studio, Shutterstock

Jaké stínění vybrat do panelového bytu? Velký přehled jednotlivých možností

Sluneční záření nám může v létě vytvořit z bydlení nechtěnou saunu. Mezi nejpoužívanější stínění v bytě patří vnitřní hliníkové žaluzie a látkové rolety. Každé řešení je jinak účinné, jinak se instaluje a liší se také cenou. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů stínění? A vyplatí se kupovat do bytu venkovní žaluzie?

Interiérové žaluzie

Pokud hledáte efektivní zastínění bytu, můžete vybírat z několika druhů. Nejprodávanějším typem stínicí techniky u nás jsou vnitřní horizontální žaluzie. Jsou cenově výhodné, a navíc se o ně nemusíte prakticky vůbec starat. Dnes už na trhu najdete horizontální žaluzie vhodné do všech typů oken. Lamely mohou být uspořádány také svisle. Vybírat můžete z nespočtu barevných variací i z provedení na šňůru či tyčku. Okenní žaluzie mohou být navíc vybaveny elektrickým pohonem. Obsluha je pak velmi pohodlná. Pozor však na kvalitu žaluzií – plastové komponenty jako řetízky a ovládací tyče na slunci často chřadnou a lamely se mohou lámat. Výjimkou dnes nejsou ani horizontální dřevěné žaluzie. Lamely mohou být v tomto případě vyrobeny například z materiálu abachi, z bambusu či kanadské lípy, a to opět v mnoha barevných odstínech.

Je třeba mít na paměti, že žaluzie či vnitřní rolety sice utlumí světlo, ale teplo a UV záření nikoli. Zdroj: Zulashai, Shutterstock

Látkové rolety

Látkové rolety jsou nejen praktickým, ale i luxusním doplňkem vašeho domova. Tento typ stínění si bez problému poradí i s většími prosklenými plochami. Vybírat můžete opět z nepřeberného množství barev i materiálů. Co se týče provedení, na trhu najdete rolety s plastovým či kovovým uchycením a dalšími komponenty. Pokud se vám nechce navrtávat do oken šrouby, budou pro vás ideálním řešením takzvané rolety bez vrtání, které zvládnete nainstalovat během chvilky. Roletu během pár minut zavěsíte na okno pomocí plastových háčků a poté jen upravíte délku ovládacího řetízku.

Do speciální kategorie spadají rolety „den a noc”, které nahradí záclony i závěsy. Jednotlivé pruhy látky se překrývají a je jen na vás, jaký stupeň světelné propustnosti zvolíte. Tyto rolety – někdy nazývané také jako duo rolety – tak umožňují jemnou regulaci slunečního světla díky střídajícím se průsvitným a neprůsvitným pruhům látky. I v tomto případě existuje více možností, jak roletu namontovat – samozřejmostí je opět varianta bez vrtání. Pokud jste alergičtí na prach, jsou pro vás látkové rolety rozumnější alternativou klasických záclon.

Málokdo si dnes již umí představit paneláková okna bez vnitřních rolet či žaluzií. Vysoce praktické jsou i venkovní žaluzie. Zdroj: Palatinate Stock, Shutterstock

Látkové žaluzie

Zlatou střední cestu mezi zmíněnými variantami představují vertikální látkové žaluzie, jež jsou praktickým řešením pro malá i velká okna a dveře. Navíc mohou být vyrobeny ze speciální nehořlavé látky. Ač je nejčastěji vídáme v kancelářích a veřejných budovách, použít je lze i v domácnostech. Užití najdou například v prosklených balkonech a obývacím pokoji. Jejich údržba je velmi snadná. I zde existuje mnoho typů provedení. Pokud si přejete, aby stínění bylo dominantou interiéru, můžete vsadit na vzorované lamely.

Japonské posuvné stěny

Obdobou látkových rolet jsou japonské posuvné stěny určené pro komplexní zastínění celého proskleného otvoru bez ohledu na počet oken nebo křídel. Spíše než pro klasická paneláková okna jsou vhodné pro francouzská okna a velkoformátové prosklené plochy. Lze je použít i jako variabilní dělicí příčku v interiéru.

V tropických dnech se panelové byty mohou snadno proměnit v saunu. Pomoct může vhodné stínění. Zdroj: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

Fólie proti slunci

Dalším možným řešením protisluneční ochrany jsou speciální fólie na okna, které v létě zabrání nechtěnému přehřívání vnitřních prostor. Lepí se přímo na sklo a jejich základem je polyester s tenkou, nejčastěji kovovou mikrovrstvou. Fólie odráží velké množství slunečního záření, a navíc je vybavena i UV filtry. Nutno podotknout, že i samotné sklo oken funguje jako UV filtr, použitím fólie se však jeho účinnost ještě zvyšuje. Proti přehřívání bytu jsou účinné především fólie aplikované z exteriéru. [1]

Klasické závěsy

V pořadí šestým typem stínění jsou klasické závěsy. Vybírat lze od těch nejprůsvitnějších látek až po plně zatemňující (blackout závěsy), jež se hodí hlavně do ložnice. Najít ovšem kompromis mezi dostatkem světla a dostatečným zatemněním může být v případě závěsů tak trochu rébus.

Římské rolety jsou elegantní a mimořádně stylové, navíc ladí s jakýmkoli interiérovým stylem. Zdroj: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

Římské rolety

Závěsy lze kombinovat s dalšími typy stínění. Skvěle je doplní takzvané římské rolety, které fungují na podobném principu jako běžné rolety, avšak odlišují se skládacím mechanismem. Zatímco klasická roleta se navíjí na hřídel role, římské rolety se skládají do překrývajících se záhybů.

Venkovní žaluzie

Ač je to možná překvapující, skvělým řešením do panelového bytu jsou také předokenní žaluzie, které jsou v poslední době stále oblíbenější. V zimě zabraňují úniku tepla z interiéru, v létě naopak průniku slunečního záření dovnitř (doporučuje se instalovat je především na jižní a západní straně domu). Jejich aplikace tedy vede i k úsporám energií. [2]

Venkovní žaluzie jsou obvykle vyrobeny z odolných materiálů jako hliník a nerezová ocel, a nabízejí tak životnost řádově v desítkách let. Jejich nespornou výhodou je také fakt, že omezují pohled zvenku dovnitř a chrání tak soukromí obyvatel. Oproti předokenním roletám navíc propouštějí denní světlo.

Zdroje:
[1] www.ireceptar.cz
[2] www.mm-zaluzie.com

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock