B E M A T E C H – cesta k dokonalosti vašich oken

Časy, kdy vedle záclony byla vrcholem elegance vertikální látková žaluzie, jsou pryč. Způsobů, jak sloučit užitečné s elegantním, je nyní při návrhu a řešení okna z interiérové strany mnohem víc. Absolutní špičkou v České republice je bez nadsázky produkce firmy Bematech, s.r.o. Ta k nám přinesla nejen nejmodernější technologii, ale i kulturu, která se liší od německého vzoru.

V lednovém čísle tohoto časopisu (SI 01/2014) jsme uveřejnili krátký článek, který se zaměřil na venkovní pergoly. Bematech, s.r.o. je českou firmou v rukou česky hovořícího Belgičana Bernarda Mullie. Firma čerpá inspiraci mezi absolutní světovou špičkou a sama slouží za inspiraci. 80 % výroby putuje k zákazníkovi v České republice. V citovaném článku tehdy uvedl obchodní ředitel Petr Kříž, že „Chceme působit v oblasti dekorativní stínící techniky, jednou nohou pevně stojíme na poli technickém a druhou kráčíme na poli dekorativním.

To potvrzuje i tento tento příspěvek. V něm se zastavíme u vnitřní dekorativní stínicí techniky, kterou lze rozčlenit do jedenácti kategorií:

  • látkové rolety,
  • římské rolety,
  • panelové (japonské) posuvné stěny,
  • vertikální PVC žaluzie,
  • Harmony (pro stylové interiéry),
  • Twintex (luxusní látkové rolety),
  • závěsy,
  • dřevěné žaluzie,
  • vertikální látkové žaluzie,
  • screenové rolety.

Interiérová dekorativní a stínicí technika poskytne úplně novou tvář interiéru, ať už se jedná o rodinný dům, byt či kancelář. Její působivost plyne z toho, že pracuje se světlem, které je doslova energií a podstatou pozemského života. Sluneční světlo a energie umožňují fotosyntézu a ta kdysi – z pouhého uhlíku, vody a kamene – dala vzniknout organické hmotě, šroubovicím DNA a životu. Snad právě proto je dialog, či střet mezi světlem a stínicí technikou tak nápadný a vzrušující.

Látková roleta Twintex

Nejen práce se světlem, ale i s teplem

Stínicí technika nejen stíní, tzn. brání průchodu viditelného světla, ale pracuje také s neviditelným tepelným zářením, které je doslova všudypřítomné, ve dne i v noci. Kde se vzalo? Vzniká podobně, jako sluneční světlo, které je vyzařováno z povrchu slunce, rozpáleného na 5 500 °C. Venkovní a interiérová tělesa mají sice mnohem menší teplotu, ale i ony vydávají záření na stejném principu, říkáme mu tepelné. To, na rozdíl od slunečního, lidské oko nevidí, ale jeho intenzity vůbec nejsou malé.

Je-li např. teplota tmavého látkového závěsu 20 °C, vyzařuje záření (energii = teplo) o intenzitě 418,7 W/m2 (z každého m2). Je-li teplota protilehlé interiérové stěny 23 °C, vyzařuje stěna energii až o intenzitě 436,1 W/m2. Vyplývá to ze Stefanova – Boltzmannova zákona z roku 1879.

Podstatné je, že stěna i závěs si vyměňují vyzařovanou energii. Roleta absorbuje záření stěny a naopak stěna pohlcuje záření rolety. Stěna ale vyzařuje více, než přijímá od rolety, rozdíl činí až 436,1–418,7 = 17,4 W/m2. Pokud nemá stěna zdroj tepla, bude chladnout, dokud se teploty nevyrovnají.

Podobně si mění teplo závěs s okenním sklem atp. Pokud použijeme světlý látkový závěs, který tepelné záření stěny z 90 % odráží zpět proti stěně, pohlcuje závěs jen 10 % energie stěny, tzn. jen 1,74 W/m2. Chladnutí stěny (a interiéru) se tak výrazně zpomalí, jinak řečeno zmenší se prostup, tedy únik tepla ven. Toto téma je ale na jiný článek.

Přednosti řešení Bematech

Jsou to nejmodernější výrobní postupy na plně automatizovaných linkách. Samozřejmostí je pečlivá kontrola kvality. Nové a inovované produkty jsou vyvíjeny a testovány v moderním vývojovém středisku, jehož základ, tzn. tvůrčí potenciál, tvoří tým zkušených designérů a grafiků. Výsledkem je široký sortiment skladem, který je okamžitě k dispozici. S tím souvisí velmi kvalitní technický, prodejní a logistický servis.

Látkové rolety

Rolety se vyrábějí ze dvou kolekcí látek – „Black and White”. V každé kolekci je více než 150 typů látek. Látky jsou seřazeny podle barevných odstínů, a proto je velmi snadné s nimi pracovat.

Látková roleta

Římské rolety

Elegantní a kompletní řešení pro okna. Jsou vyráběny z kolekce Bematech, Inside a Inside Revolution. Jde o nejrozsáhlejší kolekci látek na římské rolety na českém a slovenském trhu. S římskými roletami Inside získá interiér exkluzivní vzhled.

Panelové posuvné stěny

Říká se jim také japonské posuvné stěny. Originální řešení pro stínění větších ploch nebo pro rozdělení interiéru. Panely jsou vyráběny z kolekcí pro látkové a římské rolety, včetně kolekcí Inside a Inside Revolution.

Vertikální PVC žaluzie

Snadná montáž a údržba. Lamely jsou plně omyvatelné, antistatické, nehořlavé a plně zatemňující. Lamely mají rovněž izolační vlastnosti. Velký výběr lamel z kolekce Bematech a Lecluyse.

Vertikální látková žaluzie

Harmony

Ideální řešení pro stylové interiéry. Harmony kombinuje technické výhody PVC vertikální žaluzie s dekoračním prvkem, transparentní záclonou. To zaručuje soukromí ve dne i v noci bez pocitu izolace od okolí.

Twintex

Originální řešení látkové rolety. Na látce se střídají plné a transparentní horizontální pruhy. Speciální uchycení látky umožňuje dokonalou regulaci příchozího světla při stahování a vytahování rolety. Roletu lze umístit do dvou typů kazet.

¹) Čerpáno z technických podkladů společnosti B E M A T E C H, s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv firmy