Pergoly a markýzy Brustor

Pergoly a markýzy jsou lehké stavby nebo konstrukce, které se používají k venkovnímu zastínění v různých provedeních a k různým účelům. Asi nepřekvapí, že podobně jako interiérová stínicí technika jsou i venkovní markýzy a pergoly silnou stránkou české firmy Bematech. A to především tím, že dokáží najít odpověď i na velmi individuální požadavky.

Na venkovní stínicí techniku, v porovnání s vnitřním stíněním, jsou obecně kladeny vyšší požadavky. Markýzy nad okny, vstupními dveřmi či jinde ukotvené k obvodové stěně, kde tvoří stinné místo k posezení, nebo pergoly, které částečně nebo úplně stojí na zemi, jsou totiž vystaveny větru, dešti, horku i mrazu, palčivému, ultrafialovému záření ap. A pro jejich návrh a provedení proto platí mnohem přísnější měřítka.

Lidé na venkovních pergolách a markýzách většinou obdivují krásu a útočiště před horkými a oslňujícím slunečními paprsky.

Markýza a pergola jako součást tepelné ochrany

V jižních krajích, ke kterým máme v létě a teplotně blízko, slouží někdy tyto stínicí konstrukce i jako prostředek k udržení nízké letní interiérové teploty. Stín pod markýzou zkrátka nedovolí, aby přímé slunce ohřálo okno nebo fasádu na vysokou teplotu (bývá to k 50 °C i více), odkud je teplo transportováno do budovy.

Lze poměrně přesně spočítat, že venkovní povrch rodinného domu „inkasuje” za jasného letního dne dávku sluneční energie 2 až 3 MWh. V cenách elektřiny je to dávka za cca 14 tis. Kč. Je tedy logické, že hledáme řešení, které tento obrovský impakt omezí. Vedle architektury, tj. tvaru domu, a jeho natočení vůči dráze slunce na obloze, to je i zastínění oken a fasády markýzou či pergolou.

Pergola

Je to lehká okrasná stavba na zahradě nebo v parku. Pergola je vhodným architektonickým doplňkem k dalším podobným stavbám jako jsou zahradní altány či otevřené verandy apod.

Bematech vyrábí a prodává typizované pergoly, které lze umístit kdekoliv v blízkosti budovy. Tyto přístřešky spolu s markýzami a žaluziemi vytváří pevnou a přitom průhlednou ochranu ze stran. V podstatě jde o stabilní nebo pohyblivou stínicí techniku používanou i nad okny.

Pergoly Brustor

Místo určené pro setkání s přáteli a relaxaci je stejně důležité jako útulný interiér a bezpečí domova. Pergoly a čas v nich trávený je souhrnně označován pojmem Outdoor Living. Důraz u tohoto výrobku je kladený zejména na funkčnost, design a komfort užívání.

Pergoly jsou určeny nejen jako samostatně stojící prvek do zahrady, ale také k zastínění terasy vašeho bytu. Současně mohou být využívány pro komerční prostory. Pergoly jsou vyráběny v několika variantách, které se navzájem liší způsobem provedení střešní části pergoly nebo možností a způsobem instalace doplňkových prvků (např. bočních screenových rolet). Všechny pergoly jsou vyráběny přesně na míru.

Způsoby montáže pergol

Instalace je možná jako samostatně stojící prvek nebo fixace na stěnu domu. V případě překročení maximálních rozměrů pro zvolený systém, nabízí firma Bematech jejich sdružení. Montáž pergoly je poměrně náročná a vyžaduje předchozí zkušenosti z praxe. Pokud se tedy rozhodneme pro pergolu, je ideální využít služeb odborné montážní firmy. Firma Bematech na vyžádání ráda poskytne kontakt na svého spolehlivého obchodního partnera v regionu zákazníka.

Základní prvky systému

Kostru tvoří vždy hliníková konstrukce, která je doplněna dle konkrétního typu různými variantami střešního zastínění. Na výběr máme hned z několika způsobů zastínění střechy. Nejčastěji jsou pro zajištění ochrany proti slunci a dešti využívány hliníkové lamely s automaticky nastavitelným otáčením o 150°. Průchod slunečních paprsků regulujeme jejich naklápěním. Střešní lamely nabízíme v šířce 160 a 210 mm.

Další možností je zastínění střechy pomocí baldachýnu. U této varianty lze celou látku shrnout na jednu stranu střechy. To nám umožní plně si užívat slunečních paprsků bez jakéhokoliv omezení. Výběr je možný z široké kolekce materiálů. Nabízíme velmi kvalitní, stálobarevné látky.

Markýzy Brustor

Když hledáme vhodný způsob zastínění terasy, zimní zahrady, balkonových dveří či výlohy a to bez jakéhokoliv omezení prostoru jejich užívání, pak má také Bematech co říci. Můžeme vybírat z široké nabídky markýz a systémů pro zastínění šikmých i horizontálních ploch.

Na základě dlouholetých zkušeností, sledování moderních trendů a nepřetržitého technologického vývoje tvoří současnou kolekci markýz systémová řešení, která působí elegantně, doplňují vzhled objektu a současně jsou stabilní a pevné i při delších variantách výsuvu. Všechny markýzy jsou vyráběny přesně na míru.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy