Atraktivní interiér s pomocí stínicí techniky

Hra slunečních paprsků a stínů, které cestují prostorem domu i časem. Vnitřní stínicí technika a její takřka neomezená barevnost a proměnlivost přináší do tohoto velkolepého dějství další rozměr. Toužíte po intimitě nebo otevřenosti? Vnitřní stínicí technika dá Vašim emocím prostor, tvar a barvy.

Návrh vnitřní stínicí techniky, pořízení konkrétních výrobků a konečně jejich montáž je vzrušující a nesnadné. Vybrat si musíme umět sami a s nejvyšší znalostí sebe, ale i všeho, co se točí kolem vnitřního stínění. A právě to je doménou předního českého výrobce Bematech, s.r.o., na jehož produkci si ukážeme možnosti a přednosti vnitřního stínění.

Japonské závěsy vykouzlí víc, než jen stín

Jde o svislé látkové panely na rozměrné plochy nebo do velkého prostoru. Prvotně chrání před slunečními paprsky nebo pohledy z venku. Zároveň jimi měníme i uspořádání prostoru, které lze kdykoliv změnit. Japonské závěsy se uplatní i místo dveří ke skříním, výklenkům nebo malým prostorům.

Nápadný a přitažlivý design. Kombinací barev a dekoru vytváříme zajímavé obrazce a působivé barevné celky. Japonské závěsy se vyrábějí z roletových a závěsových látek, na výběr je pestrá škála odstínů a dekorů, které oživí celý prostor. Závěsy jsou velmi variabilní, což se týká vedle jejich počtu a vzhledu i možností měnit jejich šířku, uspořádání a způsob shrnování.

Vyrábíme vlastní vzory. Atraktivita tohoto stínění je i v tom, že si můžeme nechat zhotovit látkové panely s vlastním designem látky. Další možností je výroba japonských stěn z dodaných látek. Tím lze ideálně sladit japonský závěs se zbytkem interiéru.

Co je to japonský závěs? Základem je hliníkový profil a zvolená tkanina. Do profilu lze uchytit až pět panelů, jejichž počtu musí odpovídat i drážky. Chceme-li zakrýt větší plochu, lze použít dvou pětidrážkových profilů. Látkové panely se uchycují k jezdcům pomocí suchého zipu nebo pohledové lišty. Ty lze snadno měnit a nastavit trendový vzhled moderních závěsů. Systém je praktický. Závěsové látky lze i prát, roletovinu ošetřujeme pouze navlhčeným hadříkem nebo vysavačem s nejnižším stupněm sání.

Látkové rolety pro každé okno

Rolety jsou opět na scéně, a nikoliv náhodou. Jejich rozměry (6 × 5 m) umožňují snadno zastínit velké plochy, jako jsou prosklené stěny a příčky nebo rozměrná okna. Díky zakázkovému řešení mohou tyto rolety snadno stínit i střešní okna, atypické otvory či výklenky.

Zákazník je svým pánem. Zakázková výroba látkových rolet vyžaduje od klienta plné zapojení. Roli při jejich výběru a konfiguraci hraje úplně vše: účel a umístění rolet, způsob montáže, rozměry stínění, typ ovládání, požadavky na barevnost pevných částí rolety i dekor látky. Konečnou cenu se zákazník dozví až na základě konkrétní specifikace.

Svěřte se do péče výrobce rolet, který má nejširší kolekci látek, a zabydlete Váš domov pomocí bytových textilií, které neslouží jen ke stínění. Odstín, dekor, sílu a průsvitnost látky vybírejte podle účelu rolety a jejího umístění v interiéru. V katalogu látek Bematech jsou všechny typy od látek zcela průsvitných až po kompletně zatemňující. Dále speciální textilie, např. s teflonovým povrchem do vlhka, nebo nehořlavé látky.

Konzoly Infinity vyvinul Bematech speciálně pro rolety. Jejich jedinečný a nápaditý design posouvá rolety o třídu výš. U motorického ovládání ukrývá konzola Infinity kabel v sobě, a působí tak čistým dojmem. Konzoly jsou hranaté, oblé nebo s bočním a čelním krytem v jednom.

Twintex – rolety den a noc

Rolety Twintex kombinují to nejlepší ze stínicí techniky. Regulací světla se podobají žaluziím, průsvitné a zatemňovací pruhy připomínají záclony a závěsy, ovládání pak klasické rolety. Rolety Twintex lze sdružovat a zastínit rozměrná okna i atypické plochy až k úplnému zatemnění.

Za vším hledejte pruhy. Podstatou tohoto řešení je textilie, jejíž střídavý vzor ve dvou vrstvách lícuje nebo se překrývá. K regulaci světla dochází postupným překrýváním průsvitných a neprůsvitných pruhů. Šířka pruhů je závislá na typu látky a kvůli správné funkčnosti se používají jen horizontální pruhy. Chceme-li zastínit větší plochu, doporučuje se použít několik rolet vedle sebe a opticky je spojit napojením jednotlivých pruhů.

Tajemství výroby rolet na míru. Společnost Bematech se zaměřuje i na zakázková řešení, která nabízí řešení přesně podle představ klientů. V praxi to znamená:

  • Volitelné rozměry, které jsou z technologického hlediska omezeny pouze maximálními hodnotami (šířka 2 500 mm, výška 3 000 mm).
  • K manipulaci s roletou Twintex se používá manuální nebo motorický prvek ovládání. Jediným prvkem lze ovládat až tři sdružené rolety.
  • Pro látkové rolety jsou klíčové textilie, které si klient může vybrat osobně. Důležité je zvážit míru propustnosti látky, šíři pruhů a samozřejmě vhodný odstín.
  • Pro jedinečný vzhled rolet je tu již řečená řada designových konzol Infinity.

Provedení stínění Twintex. Pevné komponenty rolet den a noc jsou běžně dodávány v bílém nebo šedém provedení včetně kovového řetízku. Kazetu, sloužící ke skrytí navinuté látky, lze lakovat do odstínů vzorníku RAL. Twintex lze díky montážnímu profilu, který je součástí dodávky, snadno nainstalovat na stěnu i strop.

Příspěvek k tepelné pohodě

Méně se ví, že i vnitřní látková roleta chránící okno, nebo velká japonská roleta, rozdělující vnitřní prostor, ovlivňují vnitřní tepelnou pohodu a zčásti i spotřebu energie. I jakkoli tenká tkanina totiž rozděluje prostor na dvě části, kdy každá část má vlastní mikroklima, tj. teplotu prostorového tepelného záření. Výměna tepla mezi nimi se děje jen vedením a prouděním vzduchu skrze tkaninu, ale nikoliv sáláním.

V důsledku lze s každým podprostorem, vymezeným např. závěsem, pracovat do jisté míry jako se samostatnou jednotkou s vlastním mikroklimatem, kterou „vytápí” např zapnutý počítač, přítomná osoba apod.

Závěr

Vnitřní stínicí technika, která historicky vznikla už daleko v minulosti, dnes zažívá zasloužený návrat. Tak jako oděv dělá člověka, závěsy a rolety v moderním podání dělají dům, byt či místnost. A nejen to. Při pozorném návrhu dotváří tato technika i vnitřní klima.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy