Jaké nářadí nesmí chybět ve vaší dílně?

Ať jste sebešikovnější kutil nebo si jen občas potřebujete přivrtat poličku, bez kvalitního nářadí se neobejdete. Při výběru nářadí se přitom nevyplatí šetřit každou korunu, protože zde v drtivé většině případů platí jednoduchá rovnice kvalita = bezpečnost.

Ruční nářadí

Při zařizování dílny byste měli začít ručním nářadím. V dílně žádného kutila by neměla chybět sada plochých i křížových šroubováků, ruční pilka, kladivo, hoblík, hasák, kvalitní nůž, sada šroubků, šroubů, hřebíků a hmoždinek, svěrák a kleště (kombinačky, sikovky, případně štípačky). Nezbytnou součástí je také metr, vodováha, tužka, štětec nebo provázek.

Při výběru ručního i jakéhokoliv dalšího nářadí si předem vyzkoušejte, jestli vám dobře padne do ruky. Myslete také na bezpečnost při práci a mějte po ruce dostatek ochranných pomůcek. Základem je kvalitní obuv a rukavice, při některých činnostech ale jistě oceníte i ochranné brýle, respirační roušku nebo chrániče uší.

Elektrické nářadí

Elektrické nádraží je sice o něco dražší, ale zároveň efektivnější, často pohodlnější a pro některé práce nezbytné. Velké popularity dosahuje především aku nářadí, tedy elektrické nářadí, které je napájeno energií z akumulátoru (lithiové baterie) nabíjeného ze sítě. Díky tomu jej můžete použít i tam, kde přívod elektřiny chybí nebo kde by vám překážel kabel.

Pokud byste si museli vybrat jen jedno nářadí na elektřinu, pořiďte si aku vrtačku. Při jejím výběru berte v potaz napětí (souvisí s výkonem), kapacitu baterie, váhu a případně i další nabízené příslušenství. Užitečnými elektrickými pomocníky jsou také aku šroubovák, bruska, elektrická pila nebo opalovací pistole. Další sortiment pak samozřejmě záleží na tom, jakému řemeslu se chcete věnovat.

a něco navíc…

Kromě klasického nářadí je samozřejmě mnoho dalších produktů, které se stanou nezbytnou součástí vaší dílny. Začít byste měli pořízením prodlužovacího kabelu s dostatečným průřezem. Pokud plánujete zapojovat elektronářadí s vyšším příkonem, doporučujeme prodlužovačku o průřezu 1,5 mm2.

Dalšími nezbytnými pomocníky jsou štafle a reflektor nebo svítilna s patřičným krytím, kterým nebude vadit vyšší prašnost v místnosti. Nezapomeňte mít pro všechny případy u sebe také populární univerzální mazivo WD 40, které uvolní ztuhlé zámky, promaže panty a ochrání kovové součástky před oxidací. 

Potřebujete nářadí často přenášet a mít ho přehledně uspořádané i mimo vaši dílnu? Pro všechny pořádkumilovné kutily jsou určeny praktické tašky na nářadí. Pokud pracujete ve ztížených podmínkách, oceníte opasek také na nářadí. Nářadí tak budete mít při ruce i při práci na žebříku či střeše!

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv K&V ELEKTRO