Netradiční svatební kaple z roku 2014 stojí v zahradě hotelu Bella Vista Sakaigahama v části Onomichi v japonské Hirošimě. Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP

Japonská svatební kaple připomíná tvar rozpletené stuhy

Hledáte originální místo na svatbu? Udělejte si výlet do Japonska, kde se nachází netradiční svatební kaple ve tvaru rozmotané stuhy. Celá stavba je zasazena do exotického prostředí, které učarovalo nejednomu nastávajícímu manželskému páru. Svatostánek stojí na místě s panoramatickým výhledem na moře. Ultramoderní svatební kaple byla navržena uznávaným japonským architektem Hiroshim Nakamurou, který se rozhodl vytvořit budovu, jejíž konstrukce by evokovala spojení dvou lidí v manželský pár.

Japonsko je nádherná země plná okouzlujících míst, a proto není překvapením, že se tato netradiční svatební kaple nachází právě tady. Svatostánek, který navrhl místní architekt Hiroshi Nakamura, zdobí zahradu hotelového resortu v Onomichi v Hirošimě. Kaple se rozprostírá na vyvýšeném místě mezi stromy a svou rozhlednou ve výšce 15,4 metru nabízí návštěvníkům výhled na mořské pobřeží. Unikátní svatostánek tvoří dvě točitá schodiště, která představují budoucí manželský pár. Dvojí schodiště budovy začínají symbolicky na různých místech, než se spirálovitě spojí a vytvoří jednu jedinečnou strukturu.

Spojením dvou točitých betonových schodišť vytvořili architekti samostatně stojící unikátní konstrukci, která tvarem připomíná stuhu. Kaple pochází z dílny NAP Architects. Vyhlídková plošina ve výšce 15,4 metrů nabízí panoramatický výhled na ostrůvky rozeseté v moři. Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP

Exteriér kaple odolá mořskému podnebí

Metaforický základ stavby je citelný v každém detailu. Kromě vizuálního řešení můžeme symboliku nalézt také v technicko-stavebním řešení. Schodiště jsou navržena tak, aby se navzájem podpírala — stejně jako je žádoucí i vzájemná opora v manželství. Kolem středové osy se tak vinou dva pruhy betonového schodiště, jež z dálky připomínají rozmotanou bílou stuhu. Jediné schodiště postavené tímto způsobem by bylo nestabilní. Schodiště jsou zároveň nosnou konstrukcí budovy, tvoří stěny a strop nad vnitřní kaplí. V prostoru uvnitř tak vzniká malý chrám, kam mezerami ve fasádě proniká denní světlo.

Vnějšek budovy je tvořen svislými dřevěnými panely, natřenými bílou barvou, a slitinou titanu a zinku. Zinek je materiál odolný vůči nepříznivým vlivům mořského podnebí a zároveň je dostatečně poddajný pro žádoucí zakřivení. Stavba také využívá řadu konstrukčních zařízení k zajištění stability a bezpečnosti, a to včetně hmotnostního tlumiče (TMD), který slouží k výraznému snížení amplitudy kmitů.

Sluneční svit v obřadním sálu

Po obřadu novomanželé symbolicky vystoupí každý po jiném schodišti až na střechu budovy, kde se znovu setkají. Svatební obřad se rázem stává jakýmsi divadelním představením. Zatímco nevěsta a ženich stoupají nahoru, hosté sledují akt v kapli. Celková délka této cesty je 160 metrů.

Samotnou svatební kapli představuje skleněný tubus, který pojme až 80 hostů. Do interiéru kaple o rozloze 80 m2 proniká denní světlo skrze vysoké prosklené stěny, které obklopují celý obřadní sál. Díky tomu jsou v budově pouze bodová světla zapuštěná do spirálovité stropní konstrukce. Jednotlivá okna se liší tloušťkou i tvarem. Interiér kaple je vybaven čistě dřevěnými doplňky.

Samotnou svatební kapli představuje skleněný tubus s okulem, jímž proniká denní světlo. Architekt Hiroshi Nakamura myslel i na sluneční záření a schody navrhl tak, aby jejich konstrukce sloužila zároveň jako stínící prvek vnitřního prostoru. Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP

Nejkrásnější kaple roku 2015

Kaple se brzy stala oblíbeným místem (nejen) budoucích novomanželů. Unikátní svatostánek se dočkal i několika ocenění. Zmínit lze například cenu z roku 2015 za „Nejlepší kapli“ od společnosti Wallpaper, či celkové vítězství v LEAF AWARDS 2015 – mezinárodním architektonickém klání. Stužková kaple je tak bezesporu zajímavým technickým dílem a exotickým místem pro svatby.

Inspirace šintoistickými svatyněmi

Design kaple do jisté míry odráží ideály japonského stylu šintoismu – starého japonského náboženství, jehož kořeny údajně sahají až do prehistorického období. Tím, že je svatostánek umístěn v zalesněném parku, připomíná typické šintoistické svatyně, které se obvykle nacházejí v přírodním prostředí. Tyto svatyně uctívají bohy (Kami), kteří sídlí v přírodě. Stromy, kameny a další přírodní prvky jsou totiž v Japonsku uctívány jako hluboce posvátné. Nejstarší dochovaná šintoistická architektura pochází z 11. a 12. století. Svatyně se stavěly především s využitím tradičních technik a materiálů – budovy jsou obyčejně celé ze dřeva a při stavbě se nesmí používat hřebíky.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky