Budova Oblastní galerie Vysočiny při ulici Komenského 10 v Jihlavě

Jihlavská galerie musí znovu hledat dodavatele opravy a prodloužit termín prací

Jihlava 15. května (ČTK) - Oblastní galerie Vysočiny musí znovu hledat dodavatele opravy svých budov. Původní výběrové řízení zrušila. O zakázku v očekávané hodnotě okolo 40 milionů korun byl malý zájem a ani přihlášené společnosti nedokázaly podle ředitele galerie Daniela Nováka splnit nastavené podmínky, zejména dobu dodání. Galerie chtěla pro veřejnost znovu otevřít příští rok v únoru, s novým výběrovým řízením lhůtu asi o půl roku prodlouží.

"Začátek stavby se snažíme neposouvat, aby opravdu koncem července stavba začala," řekl Novák. Galerie bude opravovat obě své budovy. Investice má zlepšit výstavní možnosti i zázemí pro návštěvníky, pro které bude letos galerie otevřená do poloviny června. "Pak už se budeme věnovat vyklízení budov a přípravě k předání staveniště," řekl Novák.

Jihlavská galerie sídlí v historických objektech na Masarykově náměstí a v Komenského ulici. V budově na náměstí se bude kromě jiného upravovat přízemí, do kterého se z mezipatra přesune vrátnice. Součástí prací bude oprava povrchů stěn, stropů i podlah. Jejich hlavním cílem je ale podle Nováka výměna technického vybavení. Nové má zajistit exponátům lepší klimatické a světelné podmínky. Současné osvětlení funguje v galerii asi 15 let, je hodně poruchové a se špatně dostupnými náhradními díly.

Galerie, kterou ročně navštíví až 28.000 lidí, zřizuje Kraj Vysočina. V jejích sbírkách je přes 6000 předmětů. Nechybí v nich díla Jana Zrzavého, Josefa Šímy nebo Bohumila Kubišty.

Autor: ČTK
Foto: HoldingInfinity, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikipedia.org