Foto: PlusONE, Shutterstock

Kancelář v zahradě: antistresové účinky i profesionálně vyhlížející prostředí pro schůzky s klienty

Pracujete často z domu? Nebo vás práce z domova jen láká, avšak váš dům vám k tomu neposkytuje vhodné podmínky? Umožňuje-li to velikost vašeho pozemku, zvažte vybudování zahradní kanceláře. Získáte tak jedinečný a klidný prostor k efektivnímu vykonávání vašeho zaměstnání.

Jde o aktuální téma. Mnoho z nás si v posledních měsících na vlastní kůži vyzkoušelo, jaké to je pracovat na tzv. home office. V souvislosti s koronavirovou pandemií upřednostňovali práci z domova jak zaměstnanci, tak jejich zaměstnavatelé. Ačkoliv si to lidé většinou užívali (snížené cestovní náklady, flexibilní pracovní doba), zjistili také, že práce z domu vyžaduje mít v bytě k tomu určené místo, v němž mohou své pracovní úkoly vykonávat nerušeně. Takový komfort však málokterý interiér poskytuje. Do budoucna však lze vše napravit: Vlastníte-li dostatečně rozlehlý pozemek a pár korun navíc, postavte si novou zahradní kancelář.

Kromě antistresového vlivu, který poskytuje člověku pracujícímu v zeleni především okolní rostlinstvo či stromoví, má kancelář v zahradě i výhodu v podobě flexibility pracovního prostoru. Lze se tak vyhnout strnulému osmihodinovému sezení a průběžně jej střídat za jiné způsoby práce, třeba ve stoje, na gymnastickém míči či prostě s pauzami na protažení v trávě. Vše je ve vaší režii a výsledek jen dle vašich představ.

Foto: gardenoffice.sk

Více práce za kratší dobu

Jde o soukromý prostor, na jehož podobu nemá vliv nikdo jiný, ani zaměstnavatel. Díky jeho oddělení od domu, který sdílíte s rodinou, vám navíc poskytne maximum soukromí, a vytvoří tak optimální podmínky pro efektivní práci. Za kratší dobu tak můžete stihnout více. A po zbytek času prostě relaxovat.

Foto: sixpixx, Shutterstock

Renovace kůlny či prefabrikovaný domek

Způsobů, jak takový dům vybudovat, je přitom bezpočet. Lze zrenovovat starší zahradní domek, který nyní slouží jen jako kůlna, či objednat zcela nový, třeba montovaný domek, nejčastěji z dřeva. Ten je mnohdy doplněn i velkými prosklenými plochami, které dovolují do interiéru kanceláře proniknout velkému množství světla. Jsou vyráběny tak, aby vhodně zapadly do zeleně a nenarušovaly ráz daného prostředí.

Foto: DGLimages, Shutterstock

Důraz je však kladen zejména na funkčnost. Prefabrikované stavby jsou často vybaveny tak, aby nebylo zapotřebí činit žádné další úpravy, nebo dokonce na klíč a většinou i v nízkoenergetickém standardu. Dodávány jsou v podobě prefabrikovaných dílců, nejčastěji z dřevěných palubek, včetně podlahy, vnitřních stěn a otvorových výplní, které jsou na místě jen smontovány pomocí spojovacích šroubů či hřebíků, jež jsou součástí balení. Ve výbavě mohou být i například elektrické radiátory, bojler na ohřev vody, osvětlení či dokonce nábytek.

Foto: Alla Simacheva, Shutterstock

Zahradní kancelář svému majiteli poskytne:

  • vyhrazený prostor zvyšující produktivitu práce,
  • nerušenou atmosféru bez hlukových emisí,
  • oddělený pracovní prostor, který nenarušuje rodinný život,
  • profesionálně vyhlížející prostor pro případná setkání s klienty,
  • antistresový účinek okolní zeleně,
  • úsporu času na dojíždění do zaměstnání, případně též úsporu na pronájmu kancelářských prostor .
Foto: swiftorg.co.uk

Multifunkční prostor

Váš zahradní dům přitom nemusí plnit pouze funkci kanceláře. Lze ho pojmout jako únikovou místnost, v níž se vyhnete shonu, či ji využívat multifunkčně – třeba jako hernu či ateliér a dílnu. Buď domek vybavíte tak, aby mohl snadno sloužit ke všem účelům bez potřeby velkého přesunu nábytku, nebo ji rozdělíte jednoduchým paravanem či jinou příčkou na více nezávislých zón. Vyloučeno není ani to, aby občasně posloužila jako pokoj pro příležitostné hosty.

Foto: Artazum, Shutterstock

Související články

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: Viz popisky

1) přeložila a redakčně upravila Helena Široká