Stírání rozdílů mezi exteriérem a interiérem či bylinkaření na balkóně… I venkovní prostory podléhají trendům. Zdroj: Photographee.eu

Zahradní a balkonové trendy roku 2022

Hledáte inspiraci na obměnu své terasy, zahrady či balkonu? Nebo vás jen zajímá, jakým směrem jdou aktuální trendy? Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým můžete vytvořit z venkovního prostoru oázu klidu nebo třeba elegantní pracovnu.

Nejen v oblasti interiérového designu, ale i při zařizování exteriéru si můžeme všimnout posunu k multifunkčnosti. Ač je terasa či balkon tradičním místem k odpočinku, dnes je v módě odsud pracovat nebo zde bylinkařit. Jak proměnit venkovní prostor v šik pracovnu a jaké květiny by letos neměly chybět ve vaší zahradě? To a mnohem více se dočtete na následujících řádcích.

Pracujte na čerstvém vzduchu

První jarní dny jsou tady. Co takhle přesunout váš home office na balkón nebo terasu? K vytvoření příjemného pracovního prostředí je klíčový pohodlný venkovní nábytek. Pokud se chcete držet trendů, doporučujeme co nejvíce propojit interiér domu s exteriérem, tedy vybírat podobné kusy nábytku a doplňků, jaké máte doma. V teplých dnech vám přitom bude záchranou stabilní slunečník. Vedle toho, že uvidíte pohodlně na obrazovku, zachráníte sebe i svůj notebook před přehřátím.   Ke zútulnění venkovního prostoru poslouží deky, plédy, polštářky a na zahradě například ohniště, které vás zahřeje při chladnějších večerech.

Ve venkovní pracovně by neměl chybět především stabilní stolek a pohodlná židle. K tomu stačí přihodit pár doplňků a uvidíte, že vám půjde práce lépe od ruky. Zdroj: bahadirsansarci

Beton ustupuje přírodním alternativám

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají zahradu, nabízíme pár tipů, jak ji zkrášlit. Klíčem k efektnímu designu je souhra výsadby a terénních úprav. Velmi dobře vypadá použití okrasných trav a bylinek v kombinaci s cibulovými květinami a trvalkami  v nevšedních barvách. Co se týče materiálů, dlažba a pevné chodníky pomalu ustupují přírodním alternativám. Chodníček tak může být vyroben například ze štěrku nebo dřeva. Zahradu ozvláštní také hladké a broušené kameny, které mohou lemovat část záhonků.

Kámen je ideálním materiálem pro zvelebování přírodních i moderních zahrad. Zdroj: Jorge Salcedo

Trend divokých zahrad

U zahrad ještě chvíli zůstaneme. Dalším trendem je totiž ekologické zahradničení, zejména takzvané divoké zahrady. Pokud tedy ve své stávající zahrádce máte tento typ víceméně neudržovaných zákoutí, s klidnou duší je ponechejte vlastnímu osudu. Aby to však dobře „fungovalo“, je třeba v těchto místech vysadit nenáročné druhy rostlin, jako je mateřídouška úzkolistá, chrpa nebo černý bez. Navíc tak potěšíte nejen své oko, ale i hmyz.

Na pravidelné sekání trávníku a zastřihávání keříků si nepotrpíte?  Potom vás nejspíš potěší, že letos jsou v módě divoké zahrady. Zdroj: Ho Su A Bi, Shutterstock

Bylinkaření na balkoně

Pokud žijete ve městě, s přehledem vám poslouží i balkon. Hlavní je, abyste se zde cítili jako v přírodě. Záleží jen na vás, zda dáte přednost bylinkovým koutkům nebo květinami zaplníte celý prostor. Nápaditým řešením pro malé balkony jsou také takzvané vertikální zahrady, ať už užitkové, nebo okrasné. Zejména v případě předem zakoupených systémů je instalace zahradní stěny velmi snadná – rozmístění zásobníků na rostlinky je variabilní a hustotu výsadby si volíte sami. Květináče se dají umístit na zábradlí balkonu, případně zavěsit od stropu. Kromě bylinek jsou vhodné zejména barevné letničky, popínavé rostliny a sukulenty, které z nejsou tolik náročné z hlediska péče.

Barvy, kam se podíváte

V dnešní době je obzvláště důležité, abychom mohli na zahradě či balkoně načerpat energii a dobrou náladu. K tomu skvěle poslouží optimistické barvy. Letošní rok budou v módě hlavně pestrobarevné květiny a keře v červených, oranžových, žlutých nebo fialových odstínech. Ve vícebarevné výsadbě pamatujte na to, že by měly převládat tmavší barvy, světlých rostlin vysaďte méně a do popředí. Barvami může hrát také nábytek nebo jednotlivé dekorace, jako jsou textilie a závěsné lampiony.

Letos je v oblibě kombinování pastelových barev s neutrálními odstíny béžové a šedohnědé. Zdroj: Olesia Bilkei, Shutterstock
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock