Když kuchyň ožije výraznými barvami

Pokud si zařizujete či rekonstruujete kuchyň a přemýšlíte nad vhodnou barvou, určitě nesáhnete vedle s klasickými neutrálními barvami. Co ale dodá kuchyním opravdový šmrnc a výjimečnost, jsou výrazné až neonové barvy.

Žlutá kuchyň pro lepší náladu

Žlutá vůbec není staromódní, právě naopak. V posledních letech se k ní designéři s oblibou vracejí. Žluté odstíny jsou univerzální, a proto se hodí do každého stylu. Pokud je navíc kuchyň prostorově menší, žlutá ji dokonale prozáří, a tím místnost opticky zvětší. Žlutá skvěle ladí s bílou, hnědou, černou, ale i modrou. Z materiálů ji nejlépe doplní dřevo či kov.

Troufnete si na červenou?

Červenou máme spojenou se zralým ovocem i chutnými pokrmy. Tato barva tak podvědomě zvyšuje chuť k jídlu, pro kuchyň je díky tomu skvělou volbou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv odstín červené ve své kuchyni, doplňte ji kovovými prvky. Dravou červenou zjemní bílá či světle šedá. Na rozdíl od žluté se červené odstíny hodí spíše do větších kuchyní.

Červená se v kuchyních začala objevovat v 50. letech minulého století a je stále „in“ (Zdroj: virtua73, Shutterstock).
Podobný efekt, jakého docílíte pomocí červené, má i barva oranžová. Ta je barvou kreativity, hravosti i dobré nálady. V chladných zimních dnech kuchyň zahřeje, v létě prostor ještě více prozáří [1] (Zdroj: Gubin Yury, Shutterstock).

Zelená a modrá do kuchyně nepatří

Mezi výrazné barvy se řadí i neonová modrá či třeba pistáciově zelená. Těmto studeným barvám se ale doporučujeme vyhnout, alespoň při zařizování kuchyně. Působí neosobně, snižují chuť k jídlu i ke komunikaci. Pokud vás ale i tak studenější odstíny lákají, můžete vyzkoušet luxusní fialovou, trend roku 2018. Fialová se skvěle doplňuje s bílou, šedou, ale i se zelenou, s tou vytváří neotřelou barevnou kombinaci.

Fialové odstíny jsou v kuchyni velmi moderní. (Zdroj: Fialové odstíny jsou v kuchyni velmi moderní. , Shutterstock).

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock