Nová kuchyň za jedno dopoledne? Jde to!

Máte starší kuchyň, která by potřebovala novější vzhled, ale nechcete za tuto proměnu utrácet jmění? Zkuste místo pracné a nákladné rekonstrukce kuchyň pouze renovovat. Jedná se o poměrně jednoduchý způsob, jak docílit toho, abyste se ve své kuchyni znovu cítili co nejlépe a rádi jste v ní vařili i stolovali.

Hezčí kuchyň levně

Renovace se nejčastěji využívá v případech, kdy nechceme investovat do zcela nové kuchyňské sestavy nebo pokud je dosavadní zařízení ještě poměrně zachovalé a byla by škoda ho úplně vyměňovat. Do renovace se hrnou především mladé páry, kteří si pořídí starší byt a chtějí ho co nejlevněji přeměnit k obrazu svému a zmodernizovat.

Nový vzhled za pár tisíc

V první řadě je nutné si dopředu promyslet, v jakém rozsahu chcete kuchyň renovovat. Někdy zcela postačí pouze nová dvířka a úchytky! Dvířka lze buďto vyměnit kompletně, výhodnější variantou je ale dvířka přetřít nebo přelepit je tapetami. V případě přetření barvou je nutné volit vodou ředitelné výrobky, přeci jen se jedná o kuchyň, a tak by měla být barva zdravotně nezávadná. O trochu jednodušší variantou jsou samolepící folie, které snadno nalepíme na stará dvířka. Při lepení si musíme akorát dát pozor na to, aby na folii nevznikaly bublinky, proto by se měla průběžně uhlazovat. Můžeme vybírat mezi dekory všech barev i nejrůznějších imitací dřeva – od dubu po borovici. Do prostorově malých kuchyní se hodí světlejší dekory a naopak. Z důvodu praktického využití ale doporučujeme vyhnout se čistě bílé fólii, u té jsou totiž viditelné případné nerovnosti při lepení i možné zašpinění při vaření. K novým dvířkům se také hodí vyměnit úchytky. Co se týče ceny, za folii a úchytky do menší kuchyně nedáme více než 2500 Kč.

Dnes již najdeme na trhu nespočet druhů samolepicích folií. Záleží pouze na vkusu majitele, jakému dekoru dá přednost. Folii či tapetu je možné také nalepit na kachličky za kuchyňskou sestavu. (Zdroj: Shutterstock, autor: Cinematographer)

Když renovace nestačí

V případě kuchyňské linky ale tapetování nedoporučujeme, i když v dnešní době je možné najít i speciální vysoce kvalitní folie, jež je možné na starší linku nalepit. V případě, že je ale deska zničená, nezbývá nic jiného než ji kompletně vyměnit. A to často včetně dřezu a baterie. Zde už by se tedy jednalo spíš o rekonstrukci, a tak bychom neměli zapomenout ani na lišty, které budou chránit okraje kuchyňské linky.

Renovaci, ale i jednoduchou rekonstrukci kuchyně jistě zvládne každý šikovný domácí kutil. Pokud si ale nejste jistí, zavolejte si na pomoc odborníka. (Zdroj: Shutterstock, autor: Michaela Klenková)

A na závěr neopomenout doplňky

Design renovované kuchyně skvěle dotvoří vhodné doplňky a dekorace. Pamatujte, že i zdánlivě obyčejné prvky, jakým je květináč či ručníky v barvě dekoru sestavy, dokáží zázraky! Hodně také dokáže případná tapeta na zeď či nová výmalba. Tak co? Dostali jste chuť na novou kuchyň i vy?

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock