Čtyři snadné způsoby, jak změnit obývací pokoj

Nudí Vás už design vašeho obývacího pokoje? Chtělo by to změnu, ale nevíte jakou, a nechcete do přeměny investovat celé své jmění? Než začnete zběsile kupovat drahé pohovky a designové obývací stěny, zkuste začít u zdí. Právě nová stěna dokáže proměnit váš dosavadní obývací pokoj k nepoznání. Ukážeme vám způsoby, jak na to.

1. Vsaďte na barvu a kontrast

Snadnou a zároveň jednou z nejlevnějších variant je malování. K proměně vašeho obývacího pokoje nejvíce přispěje, pokud použijete výraznou barvu pouze na jednu, maximálně dvě vybrané stěny. Doba, kdy se jednou barvou vymalovala celá místnost včetně stropu, je už minulostí. Barvu volte s ohledem na dosavadní interiér. Například ke krémovým barvám jako bílé, béžové či světle růžové se skvěle hodí tmavší šedivá ale i jasně žlutá. Podobný efekt má i královská modrá či tmavě fialová. Všechny tyto barvy navíc vnesou do místnosti špetku luxusu a extravagance.

2. Tapetujeme

Dalším způsobem, jak rychle a efektivně změnit obývací pokoj, je bezesporu tapetování. Dnes již je na trhu nespočet druhů tapet – klasické papírové a textilní či vinylové, které lze nalepit na jakýkoliv povrch. Nejmodernějším typem jsou vliesové tapety, jež jsou oblíbené především pro svou snadnou aplikaci a odolnost. Poté už záleží pouze na vašem vkusu, jaký zvolíte motiv. Nestárnoucí klasikou jsou proužky. Pokud chcete místnost opticky rozšířit, volte vodorovné pruhy a naopak. Na své popularitě nabývají tapety s imitací dřeva, kamenů či tapety obrazové.

Tapety změní váš obývací pokoj k nepoznání. „In“ jsou pro sezónu léto-podzim 2018 motivy palmových listů a tropických květů, troufnete si na ně? (Foto: Photographee.eu, Shutterstock)

3. Stěrka místo výmalby

Jsou stěny ve vašem obývacím pokoji už opotřebované, nerovné a zničené neustálým malováním a štukováním? Novinkou v interiérovém designu jsou tzv. stěrky (jinak nazývaný Betonepox), které se používají především na podlahy či místo obkladů, jelikož dokážou imitovat betonovou plochu. Nově je lze aplikovat i místo výmalby. Povrch stěrky není zcela hladký, což je ale považováno za jeho přednost.[1] Nejčastěji se stěrka aplikuje v tmavě šedých barvách, což je opět ideální kontrast pro vybranou stěnu v obývacím pokoji. Pokud máte zájem zkusit tuto metodu i na stěny ve vašem pokoji, vyhledejte ve svém okolí specialistu, který vám se vším pomůže.

Tato metoda dodá obývacímu pokoji nádech industriálního stylu (Foto: Wilm Ihlenfeld, Shutterstock)

4. Umění a knihovna pokoj zútulní

A pokud se vám nechce ani malovat, ani tapetovat, obohaťte stěny obývacího pokoje sbírkou obrazů od oblíbeného malíře či nejrůznějšími grafikami. Obývacímu pokoji dodá šťávu také domácí knihovna. Žádná technologie se nemůže srovnávat s omamnou vůní starých knih.

Olemujte stěnu obývacího pokoje příběhy. Domácí knihovna se hodí jak do větších, tak menších pokojů (Foto: 3DPhoto, Shutterstock)

Související články

Zdroje:
[1] bydleni.idnes.cz
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock