Jak vybrat ideální pohovku k vám domů?

Pohovka je nezbytným prvkem každého interiéru, především poté obývacího pokoje. Při jejím výběru ale lze narazit na spoustu otázek. Jaký tvar pohovky je pro náš obývací pokoj ten nejlepší? A záleží na výběru potahového materiálu?

Pro kolik lidí bude sedačka určena?

Nejprve je potřeba promyslet, jak velkou sedačku rodina potřebuje. Méně početným domácnostem či párům postačí dvojsedačka s křesly či tzv. skandinávské sedací soupravy. Pokud je vás více či u vás často přespávají návštěvy, koukněte se po rohových rozkládacích sedačkách, které šetří prostor v místnosti. Ideální je si takovou pohovku „na živo“ vyzkoušet, aby nebyla matrace příliš měkká, ušetříte tak návštěvu od bolesti zad a krční páteře.

Pokud žijete sami nebo ve dvou, postačí vám rozhodně skandinávská sedačka. (Zdroj Shutterstock, autor: Anthoa713)

Tkanina nebo kůže?

Nejprodávanějším typem sedaček jsou ty z nejrůznějších tkanin. Zároveň bývají pochopitelně levnější než pohovky kožené. Na trhu jich je nepřeberné množství, z barev a motivů si tak vybere opravdu každý. Co se ale týče praktických vlastností, mají tyto sedačky značná negativa. Ne jenom, že jsou náročnější na čištění, ale potahová látka se může často snadno protrhnout. Pokud tedy máte domácí mazlíčky, raději volte sedačky kožené.

Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, sázejte raději na koženou sedačku. (Zdroj Shutterstock, autor: tab62)

Sedačky kožené jsou oproti tkaninovým odolnější. Při správné péči mohou vydržet v bytě až několik desítek let, proto se vyplatí do nich investovat. V kůži či kožence se navíc neusazuje tolik prachu, a tak jsou vhodné pro alergiky. Pokud nechcete investovat do sedačky kožené, vsaďte na chytrou alternativu: eko kůži. A pokud hledáte opravdu kvalitní sedačku na celý život, nezapomínejte rovněž zjistit, z jakého materiálu je samotný rám. Mezi nejodolnější patří kov a masivní dřevo.

Jedinou nevýhodou kožených sedaček je to, že vás v zimě nemusí tolik hřát. V tomto případě stačí sedačku ozvláštnit stylovým přehozem, jenž je zároveň hitem letošního roku. (Zdroj Shutterstock, autor: V. Andreas)

A co barva?

Po zvážení všech praktických vlastností zůstává snad ta nepříjemnější – a to výběr barvy pohovky. Můžete sáhnout po klasických kombinacích, ale i po kontrastech. Další možností při výběru může být barva podlahy. Na světlé podlaze nejlépe vyniká tmavší pohovka a naopak. A nelze zapomenout ani na zlaté pravidlo interiérového designu. Pokud máte k dispozici prostorově malý obývací pokoj, volte sedačku světlejších barev, aby místnost prozářila. Do velkého prostoru je naopak možné si pořídit pohovku černou. [1]

Skvělého kontrastu docílíme, když do černobílého elegantního pokoje postavíme rudou či modrou sedačku. (Zdroj Shutterstock, autor: Archideaphoto)

Související články

[1] Jak vybrat barvu sedačky: Nábytek Forliving [online]. [cit. 2018-12-01]. Dostupné z: https://www.nabytek-forliving.cz/magazin/jak-vybrat-barvu-sedacky-podle-velikosti-prostoru-i-mnozstvi-svetla
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock