Moderní domácí knihovny

V období podzimních plískanic, či za mrazivých zimních večerů se rádi uchylujeme do útulných koutů našich domovů. Uvelebíme se v ušácích a „ztratíme se“ v knihách. A k tomuto účelu si zřizujeme knihovny. Zdaleka se již nemusí jednat jen o tmavou, zaprášenou místnost plnou starožitného nábytku a koženého polstrování. Naopak, domácí knihovna se z ryze praktické účelovosti a záležitosti spíše luxusních domů funkčně i stylově posunula do zcela jiné sféry. V současnosti je považována za moderní designový prvek v interiérech všech možných stylů.

Kam s ní?

Knihovnu lze umístit prakticky kamkoliv. A vůbec není nutné ponechávat pro knihy celou samostatnou místnost. Naopak, začleňování knih do standardních obývaných prostor je současným trendem. Obývací pokoj je nejpraktičtějším místem, ale proč nevyužít kupříkladu spojovací chodbu, nebo dokonce toaletu? V hale či jiných společných prostorech jsou knihy přístupné všem členům domácnosti. To zároveň nevylučuje ani malou soukromou knihovničku ve Vašich ložnicích. Pokud Váš byt či dům nedisponuje ohromným volným prostorem, improvizujte. Jediné pravidlo zní, umisťujte tak, aby byly knihy dostupné a dopřejte jim prostor stejně rovnocenný jako ten, který bývá přidělován třeba televizním skříňkám.

Knihy, které lemují zeď odshora dolů i zleva doprava, mohou majiteli posloužit jako pomocník při snaze o skrytí vedlejší místnosti. Nejen, že vylepšují akustickou izolaci dané stěny, ale také mohou šikovně schovat průchod. Dosáhnout toho lze za pomocí dalších knih, které uložíte na police namontované přímo na dveřích. Stěna je nakonec pokryta knihami kompletně a dveře tak zůstávají ukryty před pohledy návštěv.

Trendem jsou každopádně velké světlé prostory s velkoformátovými okny, kde knihy svými výraznými barvami vynikají. V případě místností s vysokými stropy je oblíbené vestavěné patro a umístění knihovny právě do něj. Vzniká tak praktický ochoz, který nevylučuje ani umístění pohodlného sedacího nábytku. Polstrování lavic a křesel je doporučováno spíše v neutrálních barevných tónech, aby nerušilo estetický, mnohdy až majestátní dojem policových systémů.

Úspora prostoru

V současnosti populární minimalismus pochopitelně udává trendy i v oblasti nábytku. Lidé se stěhují do čím dál menších prostor a očekávají od návrhářů interiérů, že dovedou do prostoru vměstnat vše potřebné, knihovnu nevyjímaje. V případě skutečné prostorové tísně lze kreativně využít například prostor kolem okenních rámů. Obložení oken knihami, ať už na policích nebo umístěnými v přihrádkách zabudovaných přímo do zděných příček, funguje jako jedinečný dekorativní element.

Velmi často je přistupováno k umístění knih tam, kde dříve byly jen prázdné prostory, případně uzavřené komory s úklidovým náčiním. Schodiště se stalo jedním z takových míst. Architekt Filip Hejzlar využil tohoto trendu a navrhl praktický policový systém obtékající schodiště vedoucí do otevřeného patra místnosti. Obyčejné schody tak získaly zcela jiný, víceúčelový rozměr. Díky použití světlých barev pak prostor nepůsobí přeplněně ani tmavě.

Praha 2016, návrh: Ing. arch Filip Hejzlar, realizace: de.fakto

Vynikajícím způsobem se návrhu jiné knihovny zhostilo i architektonické studio David Architekti. V rámci rekonstrukce menšího bytu na pražském Vyšehradě zakomponovali do schodišťového systému celou obývací stěnu s knihovnou. Tvoří ji lakované bílé police s nákližkem z masivního teaku (stejný materiál, ze kterého je vyrobeno i schodiště). Sjednocení designu v celé místnosti je dosaženo umístěním stejného rastru polic i na stěně.

Praha 2008, návrh: David Architekti

Moderna

Český designér Jan Padrnos, jehož tvorba je zastoupena v několika českých význačných galeriích a muzeích, navrhl netradiční knihovnu. Produkt pojmenovaný BLAX využívá materiálů v podobě nerezové ocele a dýhy. Jedná se o nápaditý kousek vhodný nejen k doplnění moderních prostor, ale také jako styčný bod v tradičnějších interiérech. V každém případě se jedná o bytový prvek, který ihned upoutá pozornost jakéhokoliv návštěvníka. Studio Blackbox, pod jehož záštitou výrobek vznikl, poskytuje širokou škálu služeb v oblasti designu a architektury a pravidelně zastupuje český design na mnoha zahraničních výstavách.

Moderní knihovna je vhodná k umístění do současných stylových, ale i tradičně pojatých interiérů. Zdroj: Blackbox, s. r. o.

Spojení tradice s moderními styly

Současné knihovny vynikají svou nekonvenčností. Dodnes se však, obzvláště ve větších prostorech, uplatňují i postmodernistické regály zasahující až ke stropu. Jedněmi z takových je i na fotografii zobrazená realizovaná policová sestava českého výrobce Hanák Home Design. Je primárně určena k uložení knih, avšak není vyloučena ani kombinace předmětů. Co takhle rozdělit knihovnu na několik částí, z nichž každá bude obsahovat díla s konkrétní tématikou či žánrem. Jednotlivé kategorie lze podpořit uměleckými předměty, jež by částečně reflektovaly obsah knih. Knihovnu tak navíc nepřeplníme a vzniklé místo umožní nábytku „se nadechnout“.

Zdroj: Hanák Home Design, s. r. o.

Raritní školní knihovna

Poslední zajímavost, kterou bych v tomto textu ráda zmínila, je šestnáctimodulová knihovna, která byla navržena speciálně pro Gymnázium v Třeboni. Nejedná se o interiérovou knihovnu, která by se snad vešla do běžné domácnosti. Přesto jde o tak unikátní a oceňovaný projekt, že by byla škoda jej vynechat. Knihovna byla navržena tak, aby se stala přístupná všem, nejen knihovníkovi, ale především studentům. Byly provedeny výrazné interiérové stavební změny a spojením sborovny a sousední učebny tak vznikla dvoupatrová knihovna. Přístup do vrchního patra je zajištěn dvěma schodišti. Vše je doplněno mobilním pobytovým schodištěm, které má ve svých stupních zabudovaný skrytý úložný prostor. Stává se tak neformální čítárnou. Vznikl důstojný knižní prostor, který prozatím nemá v českém školství obdoby.

Knihovna třeboňského Gymnázia. Zdroj: Atelier 111 Architekti, s. r. o.

Knihovny jako centrální bod místnosti

Lze říci, že knihovny zaplňují v našich domovech čím dál větší prostory. Stávají se ústředními body místnosti a dokazují nám, že digitální éru nadále překonává touha po četbě papírové knihy. Základní funkce knihovny je přirozeně praktická, knihy je nutné uložit do takového policového systému, který umožní jejich permanentní přístupnost. Funkce ozdobná je pak naplňována skvělým designem jednotlivých kusů. Velmi významně se v tomto ohledu přičiňují i čeští návrháři a architekti, jejichž práce je toho důkazem.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: [1]