Pro šťastnější život: interiér podle Feng Shui

Feng Shui: toto záhadné spojení slýcháme poslední dobou stále častěji, málokdo by ale dokázal vysvětlit, co vlastně představuje. Jedno je ale jisté, při dodržení jeho pravidel a doporučení docílíme příjemného a harmonického interiéru. Podle některých studií dokonce žití ve Feng Shui prodlužuje život a učiní nás šťastnější!

Hra s energií

Cílem Feng Shui je jednoduše řečeno navodit harmonii protikladných energií Jin a Jang v jednotlivých místnostech domova. Rovnováhy se dostane tím, že budou jednotlivé předměty přesně na svém místě, aby nebrzdily důležitou životní energii. [1]

Feng Shui je populární staročínské umění, podle něhož by se nemělo zapomínat, že i neživé věci (předměty) vyzařují určitou energii. (Zdroj: Shutterstock, autor: Naphat Jorjee)

Kuchyň jako symbol bohatství

Kuchyň je považována za jednu z nejdůležitějších místností, jelikož se zde nachází pro život to nejcennější – jídlo. Podle Feng Shui by například neměl být blízko vedle sebe umístěn dřez a sporák, jelikož jsou to zástupci hned dvou živlů – ohně a vody. Ideální je mezi ně postavit jiný element – i třeba v podobě drobné dekorace.

Středobodem kuchyně by měl být oválný stůl, jenž údajně zlepší komunikaci mezi členy rodiny. (Zdroj: Shutterstock, autor: Dmitry Pistrov)

Zrcadlo do ložnice nepatří

V ložnici ani obývacím pokoji nemohou chybět čerstvé květiny, ideálně růžové barvy. Nejpodstatnějším prvkem ložnice je postel, která by měla být umístěna čelem ke stěně. Jinak by totiž mohla být z člověka odsávána energie. Správná Feng Shui postel má být navíc přístupná z obou stran. Noční stolky tak nejsou vhodným řešením. A pokud se chceme vyhnout smůle a neštěstí, měli bychom zapomenout na zrcadlo. Relaxační efekt dodají neutrální uklidňující barvy – hnědou, béžovou, bílou, ale i žlutou.

Osvětlení i příjemnou vůni v pokoji zajistí svíčky. Klíčový ale stále zůstává zdroj přirozeného světla, takže po probuzení odhrňte závěsy a přivítejte slunce! (Zdroj: Shutterstock, autor: ImageFlow)

Krb do obývacího pokoje

V obývacím pokoji trávíme pravděpodobně nejvíce času. I zde by se mohou uplatňovat základní Feng Shui pravidla – využití přirozeného světla, upřednostnění nábytku s oblými hranami, jemné barvy. Sedací soupravu umístíme tak, aby nikdo neseděl čelem ke dveřím. Především by měl být obývací pokoj být čistý, upravený a naklizený. Stejně tak, jako zbytek domu či bytu.

Milovníkům Feng Shui by neměl chybět v obývacím pokoji krb. Náladu zlepší pozitivně laděné obrazy i rodinné fotografie na stěně. (Zdroj: Shutterstock, autor: MasterPhoto)

Související články

Zdroje: [1] 10 Feng Shui Interior Design Tips: id Blog [online]. [cit. 2018-10-25]. Dostupné z: https://idesigni.co.uk/blog/10-feng-shui-interior-design-tips/

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock