Kompletní stavební systém HELUZ

HELUZ je cihlářská společnost, která patří mezi tři největší výrobce materiálových kompletů pro hrubou výstavbu rodinných, bytových, administrativních a jiných domů na našem trhu. Způsob pružného a rychlého rodinného řízení uvádí firma jako jeden z hlavních důvodů, proč má velmi blízko k zákazníkovi a snaží se a dokáže vcítit do jeho potřeb.

Účast v první trojici nám potvrzuje, že sázka na kvalitu a inovaci se vyplatila. Jako jediní z této trojice jsme navíc česká firma, hrdá na šikovnost našich lidí. Promyšleně a usilovně pracujeme na tom být nejlepší,” zní oficiální sdělení této společnosti a rodiny Heluzů ke stávajícím a budoucím zákazníkům. „Chceme být špičkoví stejně, jako naše inovativní výrobky.

Zejména letošní rok 2018 je typický dříve nemyslitelnou stavební horečkou, kdy mnoho menších stavebníků, kteří nestaví hned rozlehlé developerské projekty, se ocitají v areálech stavebnin osamocení nebo na vedlejší koleji. I v této, často velmi nepřehledné situaci, obstál HELUZ velmi dobře.

„Myslíme i na to,” citujeme opět zdroj HELUZ, „že řada lidí chce stavět svépomocí. Neřešíme tak pouze prodej cihel a dalších produktů, ale nabízíme i poradenství a pomocné služby. Věříme, že díky našim výrobkům a podpoře dopadne stavba rodinného domu přesně podle vašich představ. Pomocí jednovrstvého zdění můžete z cihel HELUZ postavit i nízkoenergetický nebo pasivní dům.

HELUZ v posledních letech

Rok 2012 – Jako první v ČR postavil HELUZ jednovrstvým zděním z cihel vzorový pasivní rodinný dům. Žádná dodatečná izolace, jenom cihla.

Rok 2013 – Jako první výrobce pálených zdicích prvků v ČR získal HELUZ environmentální prohlášení o produktu (EPD) na základě ověření celé výroby cihel z pohledu dopadu na životní prostředí. Produktů s tímto prohlášením nezbytným pro environmentální certifikaci budov je zatím málo.

2015 – V září tohoto roku získal HELUZ certifikaci EPD na všechny cihelné produkty ve všech svých výrobních závodech.

Rok 2017 – Heluz uvádí na trh první kompaktní broušenou AKU cihlu se vzduchovou neprůzvučností RW = 57 dB pod názvem HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Jde o sendvičovou skladbu cihla-minerální vlna-cihla, která výrazně zvyšuje hodnoty akustického útlumu a zároveň svou nižší šířkou umožňuje zvětšení obytných ploch na daném stavebním prostoru.

Energetika budov – teorie a praxe

Nejen letošní léto, ale i léta minulá ukázala, že domy stavěné podle tuzemských požadavků a předpisů si dobře poradí se zimou, ale hůře už s létem. Léto se obvykle odbývá s odkazem, že tepelná izolace, která řeší zimní mrazy až –20 °C, hravě vyřeší i léto, kdy je venku „jen” +35 °C, tedy jen o 10 °C více, než uvnitř.

Problém je v tom, že na dům nepůsobí jen teplota vzduchu, ale také sluneční záření. Jeho energetická intenzita (1000 W/m2) odpovídá tělesu ohřátému na 91,3 °C (podle Stefanova-Boltzmannova zákona z roku 1900). Když osluněná plocha domu, kterou „vidí” Slunce ze své perspektivy, je v celodenním průměru řekněme 100 m2, potom za 16 hodin celodenního slunečního svitu je celkový energetický impakt na dům 1,6 MWh!

Připomeňme si, že při teplotě vzduchu 37 °C, ploše nadzemní obálky domu 380 m2 a vnitřní teplotě 25 °C prostoupí při průměrném obálkovém součiniteli Um = 0,2 W/(m2K) za stejných 16 hodin do domu necelá 1 kWh energie. To je celodenní energetický zisk domu podle normy.

Řečený impakt 1,6 MWh samozřejmě celý do domu nevnikne. Část ho přímo projde okny dovnitř, kde ohřeje interiér. Část se odrazí od povrchů domu a zbytek je stěnami domu, jeho okny a střechou pohlcen: to pak vede ke zvýšení jejich povrchových teplot nad úroveň teploty vzduchu. Naprosto běžné přitom je, že se v horkém létě osluněná střešní krytina a vnější obvodová obálka domu rozpálí nad 70 °C. Je podstatný rozdíl, jestli je teplotní spád fakticky 70 – 25 = 45 °C, nebo 37 – 25 = 12 °C (!), jak teoreticky počítá norma.

Řešení

V řadě zemí po celém světě to pochopili (ČR mezi ně nepatří) a přijímají proti letním horkům opatření. Jsou to:

 • Venkovní stranu oken opatří stínicí technikou (žaluzie, roleta, screen) tak, aby zabránili přímému vstupu slunečního záření do interiéru.
 • Střechu, fasádu a také stínicí techniku volí ve světlém, ideálně bílém nebo reflexním provedení. Sluneční paprsky se od těchto povrchů ve velké míře odrážejí a neohřívají je tak, jako povrchy s jinou barevnou úpravou. V takovém případě a jen v něm se pak český inženýrský výpočet prostupu tepla blíží realitě.
 • Dodejme ještě, že v zimě toto řešení funguje také. Stažená stínicí technika za nočních mrazů zlepšuje tepelnou izolaci okna. Bílé a světlé střechy a fasády nebo reflexní provedení stínicí techniky pak nesálají teplo ven (mají velmi nízkou sálavost = emisivitu). Jinými slovy, chladnou mnohem pomaleji a zůstávají vždy o něco teplejší než materiály s jinou barevnou úpravou.

  Co možná nevíte

  Co se týče sortimentní skladby, HELUZ v současnosti vyrábí a dodává 78 typů cihel pro obvodové a vnitřní zdění (včetně doplňků) + 6 cihel pro speciální účely + 51 materiálů a pomůcek pro zdění + 270 položek pro MIAKO stropy a keramické stropní panely HELUZ + 97 typů překladů (nosných, plochých) vč. nosného roletového a žaluziového překladu, určeného pro osazení předokenní stínící techniky + 11 typů komínových kompletů.

  HELUZ myslí i na to, že řada lidí chce stavět svépomocí. Neřeší proto pouze prodej cihel a dalších produktů, ale nabízí i poradenství a pomocné služby. Firma věří, že díky jejím výrobkům a podpoře dopadne stavba rodinného domu přesně podle představ zákazníků.

  Při použití jednovrstvého zdění z cihel HELUZ stavějí zákazníci i nízkoenergetické a pasivní domy.

  Pět důvodů pro systém HELUZ

  1 Díky vlastnímu vývoji firma uvedla na trh už 4. generaci cihel. HELUZ Family 2v1 umožňuje postavit pasivní dům s využitím jednovrstvého zdění bez dodatečného zateplení obvodového pláště. Zákazník získá perfektní zateplení stěn už uvnitř cihly, které nemusíte v budoucnu měnit. Zdi přitom budou pevné a odolné, což oceníte, když na ně budete chtít něco připevnit.

  2 Všechno k sobě perfektně pasuje jako skládačka na kompletní hrubou stavbu. Keramické stropní panely, roletové a žaluziové překlady, komíny a samozřejmě různé typy cihel. To zajistí jednoduchou, rychlou, odolnou a dobře izolovanou stavbu.

  3 Cenová nabídka a výpis materiálu je zdarma: Podle projektové dokumentace domu vytvoří HELUZ seznam potřebných materiálů a jejich cenu. Ušetříte čas a starosti při pátrání po cenících a technických listech. Vše potřebné připraví zkušení odborníci.

  4 Pořádný dům z cihel. Cihlové konstrukce jsou masivní, bezpečné, ohnivzdorné a trvanlivé – životnost je sto a více let. Stavba po dokončení nepracuje, nehrozí praskání omítek ani jiné deformace. Zdivo odolá počasí i různým organismům. Dům dobře poslouží ještě dětem vašich dětí.

  5 Příjemné a zdravé bydlení. Cihly jsou prodyšné, z přírodních materiálů, s dobrými akustickými vlastnostmi a tepelnou akumulací. Nehrozí plísně z nahromaděné vlhkosti a toxické látky. Minimum hluku z venku či z okolních místností. Dům bude navíc teplotně stabilní.

  Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
  Foto: archiv Heluz