KORASMART 1400 zaručí čerstvý vzduch snadno, efektivně a účinně

Bez větrání se neobejde žádný interiér. Výměna vzduchu je potřebná nejen ze zdravotního hlediska, ale napomáhá také udržovat v místnosti vhodné klima. Řešením je KORASMART 1400, který představuje stavebně jednoduchý a přitom efektivní způsob přívodu čerstvého vzduchu i při zavřeném okně. Jedná se o takzvané decentralizované řešení, kdy není nutné instalovat v bytě rozvody vzduchu.

Průměrná čtyřčlenná rodina dokáže během jednoho dne vyprodukovat okolo 12 litrů vlhkosti. Nadměrná vlhkost podporuje růst a množení plísní a hub. Aby se vlhkost v interiéru nezvyšovala, je potřeba místnost dostatečně větrat.

Jedním z řešení může být třeba tradiční otevření okna. To ale nemusí být tou nejlepší cestou, neboť si do interiéru pouštíme veškeré znečištění z venku, prach a agresivní pyly. Otevření oken, i když krátké a intenzivní, navíc znamená ztrátu drahocenného tepla. Kromě jiného si do místnosti pouštíme i hluk, který zvláště ve městech může občas dosahovat nepříjemných hodnot a zvyšovat stresové faktory. Mnohem efektivnější je tedy řešit tuto situaci pomocí tzv. rekuperace vzduchu.

Co je to rekuperace?

Rekuperace je zpětné získávání tepla. Přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do něhož z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Obě vzdušniny jsou od sebe dokonale odděleny soustavou kanálků, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. Přes stěny výměníku teplo z odpadního vzduchu přechází do přívodního, který je tak předehříván. Rekuperační jednotka tedy zachycuje teplo a ve výměníku ho předává čerstvému nasátému vzduchu, který vpouští do místnosti. Interiér se tak zbytečně neochlazuje a využívá se zde již jednou získané teplo. Čerstvý vzduch pak prochází přes speciální filtr s aktivním uhlím, jenž se stará o filtraci škodlivých látek a pachů. Volit můžeme i z filtru určenému na prach a pyl. Výsledkem je čerstvý vzduch v místnosti a k tomu úspora nákladů na vytápění.

Rekuperační jednotka KORASMART 1400

Tato jednotka je specifická zejména energeticky úsporným řízeným větráním s možností uživatelského nastavení max. vlhkosti a teploty. Rovněž vyniká tichým provozem a možností volby vhodného filtru. Je tak vhodným řešením pro obývací pokoje,ložnice a dětské pokoje. Pomocí vhodně zvoleného filtru pomáhá řešit problémy lidí trpících alergií na pyly či na jiné respirační choroby.

Výhody KORASMART 1400

 • individuálně programovatelné nastavení max. vlhkosti a teploty
 • účinnost rekuperace až 73 %
 • větrací výkon lze volit v 10 stupních
 • komfortní dálkové ovládání a jednotka s podsvíceným LCD displejem
 • indikace potřeby výměny filtru
 • snižuje náklady na vytápění
 • přívod čerstvého, pylu zbaveného vzduchu při zavřeném okně
 • nízký hluk a vysoký útlum hluku zvenku
 • zobrazení aktuální teploty a vlhkosti v místnosti, vzduchového výkonu
 • boční integrované uzavírací klapky
 • nízké provozní náklady
 • snadná montáž

Vysoká účinnost snadno a rychle

KORASMART 1400 představuje stavebně jednoduchý a přitom efektivní způsob přívodu čerstvého vzduchu i při zavřeném okně. Jedná se o takzvané decentralizované řešení, kdy není nutné instalovat v bytě rozvody vzduchu. Jednotkou lze vybavit jen vybranou místnost, nebo ji instalovat do domu postupně, podle finančních možností. Představuje tak ideální řešení nejen pro novostavby, ale i rekonstrukce.

Jednotka KORASMART 1400 se vyznačuje energeticky úsporným řízeným větráním umožňujícím nastavit maximální požadovanou vlhkost a teplotu. Její rekuperační schopnost dosahuje účinnosti až 73 %, což znamená, že zpětně dokáže využít až 73 % tepla z odpadního vzduchu pro předehřátí vzduchu čerstvého; patří proto k vysoce účinným. Významně tak pomáhá snížit náklady na vytápění. Větrací výkon lze volit v 10 stupních, čerstvý vzduch přitom do místnosti proudí bočními otvory v jednotce, takže nevzniká průvan. Samotná jednotka je vybavena podsvíceným LCD displejem a dálkovým ovladačem, který usnadňuje ovládání jednotky.

Filtry

KORASMART 1400 je na přívodu vzduchu vybaven jemným pylovým filtrem, na odvodu pak filtrem hrubým prachovým. Na přívodu vzduchu lze filtr dodatečně zaměnit za speciální filtr s aktivním uhlím, jenž se stará o filtraci škodlivých látek a pachů. Podle potřeby tak pomáhá řešit problémy lidí trpících alergiemi na pyly nebo respiračními chorobami. Jelikož chod jednotky je velmi tichý a navíc dokáže výrazně utlumit hluk pronikající zvenčí, hodí se do obývacího pokoje i do ložnice a dětských pokojíčků. KORASMART 1400 je možné automaticky naprogramovat na požadovanou teplotu a vlhkost vzduchu v interiéru.

Montáž

Vlastní montáž KORASMART 1400 je rychlá a snadná. Pro instalaci jednotky stačí vyvrtat skrz vnější stěnu otvor o průměru 120 mm, do něhož se vsune trubka. Tato trubka je součástí balení, utěsní se a z vnější strany se připevní krycí mřížka. Z druhé strany se pak již jen namontuje vlastní jednotka, která může být jak na omítce, tak částečně zapuštěna do zdi. Díky svým rozměrům (šířka 490 × výška 467 mm × hloubka 178) a jednoduchému svěžímu designu tak zapadne takřka do jakéhokoli interiéru.

Součást dodávky a příslušenství

Pokud se rozhodnete právě pro tuto rekuperační jednotku, obdržíte kromě ní ještě filtr typu F7/G3 (odváděný vzduch), trubku PVC, L = 395 mm, krycí mřížku v bílé barvě, kotvící materiál (hmoždinky, vrtuty), dálkové ovládání, montážní šablonu, montážní návod, návod k použití a pokyny k instalaci.

¹) Zpracováno z podkladů firmy KORADO
Autor: Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy