Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kování s posuvně-sklopnými funkcemi a stabilní otevíravě-sklopné kování

Společnost Winkhaus, významný evropský výrobce okenního a dveřního kování, nabízí dvě novinky pro posuvná velkoformátová okna: kování s posuvně- výklopnými funkcemi a stabilní otevíravě-sklopné kování.

Současná architektura se vyznačuje velkými prosklenými plochami. Vpouští dovnitř denní světlo, zaručují velkorysý výhled a umožňují prostoru „dýchat”. U pevného zasklení není technické řešení zase až tak složité. Pokud jsme ale chtěli s velkými prosklenými okny nebo balkónovými dveřmi snadno manipulovat, byly technické možnosti dlouhou dobu omezeny nedostatečnou tuhostí a nosností okenních kování. Nyní přichází společnost Winkhaus na český trh se dvěma novinkami, které jsou odpovědí na současné trendy ve stavebnictví a architektuře.

Kování s posuvně-výklopnými funkcemi pro rozměrná okna

Systém posuvně-výklopného kování duoPort SK je vhodný pro rozměrná a těžká dveřní okna z plastu a ze dřeva a díky jeho promyšlené a robustní konstrukci lze křídlo snadno a lehce posouvat i vyklápět.

Konstrukční detaily kování duoPort SK

Kování duoPort SK vychází z bezpečnostního okenního kování activPilot doplněného robustní pojezdovou konstrukcí. To znamená, že je vybaveno bezpečnostními uzavíracími čepy ve tvaru seřiditelného hříbku a s příslušnými bezpečnostními protiplechy lze dosáhnout základní bezpečnosti již ve standardu. Díky velkým pojezdovým kolečkům o průměru 28 mm, které zaručují lehký a tichý chod, lze velkými prosklenými tabulemi snadno a plynule pohybovat, což přispívá k vysoké míře komfortu. Je určeno pro okna do velikosti 2700 mm (výška křídla v drážce) a hmotnosti křídla 200 kg.

Ovládání klikou je snadné a má lehký chod

Výklopně-posuvné kování duoPort SK je k dispozici ve dvojím provedení. Varianta duoPort SK-S umožňuje lehké a bezpečné otevírání a zavírání prosklených dveří rukou. U provedení duoPort SK- Z je míra komfortu vyšší díky ovládání spřaženou klikou. Oba typy jsou vybaveny pojistkou uzavření.

Kování duoPort SK vytváří nové obytné prostory – šetří místo, vypadá elegantně a velkoryse zvětšuje prostor

Stabilní otevíravě-sklopné kování pro velkoformátová okna z hliníku

Skryté okenní kování activPilot Select unese okenní křídla vysokých hmotností a splňuje náročné požadavky na estetiku, moderní design a bezpečnost. Protože veškeré prvky kování jsou zcela skryté, lze je použít pro jakoukoliv barvu profilů. V závislosti na množství použitých bezpečnostních prvků lze u hli níkových oken s kováním activPilot Select dosáhnout třídy odolnosti proti vloupání až do úrovně BT2.

Se zcela skrytým kováním activPilot Select lze realizovat krásná okna a balkónové dveře s hmotností křídel do 150 kg. Doposud bylo toto kování k dispozici pouze pro montáž oken z plastu a dřeva. Nyní nabízí Winkhaus stejné kování přizpůsobené také pro hliníková okna s kovací drážkou 16 mm. Přidáním pouze dvou dodatečných konstrukčních prvků – závěsné lišty pro křídlo a adaptačního plechu pro profil – lze nosnost zvýšit až na 150 kg. Díky těmto dvěma přídavným dílům se zatížení od hmotnosti křídla rozloží na dolní roh rámu hliníkového okna.

Standardně unese skryté kování
Winkhaus activPilot Select okenní
křídlo o hmotnosti do 100 kg. Použitím
dvou přídavných dílů (závěsné lišty pro
křídlo a adaptačního plechu pro profil)
se zvyšuje nosnost kování na 150 kg.
Tyto dva doplňkové díly rozloží zatížení
od těžkého okenního křídla na dolní roh
rámu hliníkového okna
Standardně unese skryté kování Winkhaus activPilot Select okenní křídlo o hmotnosti do 100 kg. Použitím dvou přídavných dílů (závěsné lišty pro křídlo a adaptačního plechu pro profil) se zvyšuje nosnost kování na 150 kg. Tyto dva doplňkové díly rozloží zatížení od těžkého okenního křídla na dolní roh rámu hliníkového okna
Detail uchycení rohového ložiska
na hliníkovém rámu. U kování
activPilot Select pro hliníková okna
je montáž rohového ložiska řešena
rozpěrkami v drážce – vrtání
a šroubování není nutné
Detail uchycení rohového ložiska na hliníkovém rámu. U kování activPilot Select pro hliníková okna je montáž rohového ložiska řešena rozpěrkami v drážce – vrtání a šroubování není nutné

Kvalita nového kování je nekompromisní. Zkušební ústav Ift v německém Rosenheimu podrobil kování activPilot Select systému zkoušek kvality podle QM 328 a certifikoval jeho vynikající vlastnosti v souladu s ustanoveními tohoto systému. Díky tomu, že kování activPilot Select má k dispozici certifikaci CE, je výrobce také oprávněn vyrábět okna a balkónové dveře s certifikací CE.

Autor: Ing. Pavel Beneš
Foto: Archiv firmy