Krbová kamna Polar s dálkovým ovládáním a krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna Polar 5 litina s dálkovým ovládáním jsou žhavou novinkou firmy ABX, spol. s r.o., leadra ve výrobě krbových kamen a sporáků v ČR. Jak sám název kamen napovídá, určena jsou pro ty z nás, kteří se rádi nechávají rozmazlovat (hlavně ženy) či si rádi hrají a stále se snaží zjednodušit svou monotónní práci (hlavně chlapi).

Jen si představte, že sedíte pěkně doma na gauči či v křesle, rozhodnete si v místnosti zvýšit teplotu a na dálku pomocí ovladače dáte příkaz, aby kamna začala více topit. No není to krásný pocit? Navíc máte na předních dvířkách kamen umístěný LED pásek, který podle Vašich příkazů mění barvu. Postupně z barvy modré na červenou. Takže se ještě kocháte i barvičkami.

Tab. 1: Technické parametry

Jmenovitý výkon [kW]5
Regulovatelný výkon [kW]2–7
Výška × šířka × hloubka [mm]1 105 × 533 × 444
Maximální délka polena [mm]290
Použitý materiálkombinace litiny a plechu
Hmotnost [kg]115
Centrální přívod vzduchuano
Vytápěný prostor [m3]50–140
Energetická účinnost [%]81

Funkce dálkového ovládání

Funkce dálkového ovládání je pomocí servomotoru, jenž pohání klapku umístěnou v centrálním přívodu vzduchu. Tato klapka přívodní vzduch do kamen buď přivře při nastavení na minimum, nebo otevře při nastavení na maximum. Otevírání má plynulou regulaci a pomalý chod, tak abyste si mohli nastavit hoření jednoduše na hodnotu, kterou potřebujete. A právě pro snadné určení polohy klapky je na přední straně dvířek umístěný LED pásek. Na něm je červená a modrá barva. Modrá barva určuje tu část průřezu, která je uzavřená. Naopak červená část LED pásku určuje tu část průřezu, která je otevřená. Kamna jsou napájena pomocí adaptéru – tedy bezpečném napětím. Jejich výkon je 5 kW. Splňují všechny nejpřísnější normy v Evropě včetně německé BlmSchV Stufe 2, rakouské BvG §15a a samozřejmě EN 13240. Tímto je samozřejmě zaručena jejich vysoká účinnost, přes 80 %, a velice nízké emisní hodnoty.

Kromě toho, že firma každým rokem přichází na trh s novinkami, nabízí také výrobky, které jsou u zákazníků oblíbeny již mnoho let a to především pro svoji spolehlivost a životnost. Takovými výrobky jsou například krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Regina rohová

Krbová kamna s teplovodním (TV) výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou určena pro napojení na rozvod ústředního topení. Kamna vám potom topí nejenom sáláním a cirkulací teplého vzduchu v jedné místnosti, jako běžná kamna, ale podle typu a velikosti vám mohou vytopit vedlejší místnosti nebo dokonce celý dům přes rozvod ústředního vytápění. Důvodů, proč se pro krbová kamna s teplovodním výměníkem rozhodnout, je mnoho. Třeba toužíte po pohodě a klidu nebo vás zlobí, že se cena za energie stále zvyšuje a vy už nechcete nikoho sponzorovat. Ať je důvod jakýkoli, vhodná krbová kamna s teplovodním výměníkem vám minimálně pomohou být v klidu pro případ, že v chladném období nepůjde plyn či elektřina.

Bavária K kachlový sokl – černý plech

Technické parametry teplovodních (TV) výměníků

U těchto výrobků je nutné si uvědomit, že se jedná o tlakovou nádobu, která je konstruována na principu souproudého výměníku1) tepla. Konstrukce výměníků společnosti ABX je tedy koncipována na průchodu spalin přes výměník, kde dochází k přechodu tepla vzniklého spalováním, přes plášť výměníku, do vody. A voda je topným médiem rozvodu tepla po budově. V praxi to znamená, že ohřátá voda z výměníku je pomocí vodního čerpadla, které je zapojené v systému, rozváděna do topné soustavy.

Samotná konstrukce TV výměníků společnosti ABX

Samotná konstrukce TV výměníků společnosti ABX je vyvinuta s těmi nejpřísnějšími bezpečnostními parametry, u některých (jsou i nové typy výměníků, které to nemají) nových typů výměníků je jejich součástí ochlazovací (někdy se používá termín „dochlazovací") smyčka, která brání přetopení výměníku při nečekaném výpadku elektřiny, kdy již rozvod teplé vody nepohání čerpadlo. V případě, že není možné zapojit ochlazovací smyčku a to z důvodu absence veřejného vodovodního řádu (vlastní studna s čerpadlem v tomto případě neobstojí, protože v případě výpadku elektrické energie ani tato nefunguje), nebo, když není součástí kamen, je nutné do systému zapojit i další ochranu, třeba záložní elektrický zdroj (tím může být např. elektrocentrála nebo vlastní ostrovní elektrárna, kterou jsme si pořídili doma my). Dalším alternativním bezpečnostním prvkem je regulace Honeywell, která při překročení vysoké teploty uzavírá přívod vzduchu a tím pádem dochází k omezení intenzity spalování. Neméně důležité je pamatovat i na dostatečný přívod vzduchu do místnosti, kde se kamna nacházejí. Pokud máte kamna zabudovaná ve starém domě, kde netěsní okna ani dveře, tak je problém vyřešen. Máte-li však v domě nová těsná okna a dveře, potom je nutno vždy zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu (více v technickém dokumentaci kamen). Většina teplovodních kamen je však vybavena centrálním přívodem spalovacího vzduchu. V technickém dokumentaci nese označení CPV a jeho napojení tento problém řeší asi nejlépe. Pokud se zapojí krbová kamna nebo krbová vložka s TV výměníkem, je zde nutné připomenout, že je potřeba v topné sezoně TV výměník občas vyčistit. Během provozu totiž dochází na plochách výměníku k tvorbě a usazování dehtu, který se zde tvoří zejména při prudkém ochlazování spalin. Při zanášení stěn výměníku se samozřejmě snižuje účinnost přenosu tepla do otopné vody. Tento jev je znatelný například i u kotlů na uhlí. Postup na čištění TV výměníku naleznete v přiložené technické dokumentaci k danému typu pro krbová kamna.

Tartu 5 otočný pískovec

Pohodlný a ekonomický provoz

Hlavní prioritou a výhodou těchto typů zdroje tepla je bezpochyby ekonomický provoz. Vezměme zde v úvahu, kolik peněz musíme vynaložit za zálohy plynu při plynovém zdroji tepla, nebo náklady na pořízení uhlí při zapojeném kotli na pevná paliva. Při porovnání pořizovacích cen dřeva pro krbová kamna zjistíte, že můžete ušetřit zajímavou částku peněz. Ta vás možná přesvědčí, že si výrobek zapojíte do stávajícího otopného systému. Zde je v současnosti výhoda, že krbová kamna můžete zapojit do otopného systému paralelně se stávajícím zdrojem tepla. Další nespornou výhodou je, že krbová kamna s TV výměníkem v podstatě nepotřebují stálý dohled obsluhy. Konstrukce TV výměníků, jak již bylo zmíněno výše, je koncipována na přísné bezpečnostní parametry a při správném zapojení je teplotní okruh jištěn proti přetopení.

Sortiment kamen s teplovodními (TV) výměníky

Ve výrobním programu společnosti ABX je několik typů krbových kamen i krbových vložek s TV výměníkem. A co je velmi důležité? Již od základních vývojových koncepcí se pamatuje na široký okruh konečných uživatelů, na jejich prostorové i interiérové požadavky. Navíc má firma velmi pěkně a přehledně zpracované internetové stránky. Na nich jsou všechny typy k dispozici včetně s jejich kompletní technickou dokumentací, která vám poskytne všechny potřebné informace pro výběr právě vámi požadovaného tepelného zdroje. Z typů teplovodních krbových kamen určitě stojí za zmínku typy:

  • Island 7 II Aqua,
  • Turku Aqua TV 4,5 kW,
  • Polar 10 Aqua TV 6 kW,
  • Karélie TV výměník 10,5 kW,
  • Bavária K kachlový sokl TV výměník 6,9 kW.

Z dalšího sortimentu stojí za zhlédnutí typy krbových kamen, které zaujmou svým designem a to především typy Porto mastek, Tampa, Tartu 5 otočné a další (viz internetové stránky www.abx.cz).

Závěr

Pokud chcete vědět o krbových kamnech ze sortimentu společnosti více, doporučujeme vám zajet přímo do firemní prodejny ve Varnsdorfu v Kostelní ulici. V prodejně můžete zhlédnout nejen široký sortiment výrobků, ale navíc se vás ujme i odborný a příjemný personál, který vám zodpoví i jakékoli dotazy a pomůže s výběrem nejvhodnějších kamen právě pro vás.

¹) V souproudém výměníku proudí dvě látky o různých teplotách stejným směrem. A teplejší látka tam předává teplo chladnější. Jedna látka se tedy ochlazuje, druhá ohřívá.
²) Zpracováno z tiskových podkladů společnosti ABX, spol. s r.o. a informací získaných od pana Tomáše Fanderlika, vedoucího technického oddělení a Tomáše Moule.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy