Realizace projektu kachlových kamen s krbovou vložkou Hoxter ECKA 70/40/38 a keramikou Sommerhuber. Realizátor: Kamnářství Přibyl

Tradiční kamna v moderním provedení

Jaký design krbu či kamen zvolit, aby ideálně zapadly do interiéru? Užitečným digitálním nástrojem při navrhování interiérů a jejich jednotlivých součástí, včetně zdrojů tepla, je software Palette CAD, který výrazně usnadňuje tvorbu projektu a umožňuje velmi realisticky vizualizovat výsledek.

V současné době se kvůli neustálému navyšování cen pozemků stále více investorů přiklání k rekonstrukcím nejen chat a chalup, ale i rodinných domů. Součástí těchto objektů mnohdy bývají také kamna, pece nebo krby a řada nových majitelů se k tomuto způsobu vytápění s oblibou navrací.

V určitých oblastech, hlavně v horách a podhůří, bývala kamna nedílnou součástí každé chalupy, kde sloužila jako hlavní tepelný zdroj. V dnešní době jsou možnosti tohoto typu vytápění daleko větší a díky široké nabídce materiálů i možnostem designu lze krb či kamna zakomponovat do jakéhokoli interiéru.

Projekční práce a vizualizace kamen

Rekonstrukci či stavbě kamen by měl předcházet projekt. Důraz by měl být kladen především na individuální přístup s ohledem na technické parametry domu, prostory a styl interiéru. Je nutné si ujasnit, jakou funkci budou kamna v domě zastávat – zda půjde o hlavní zdroj vytápění, nebo budou sloužit jen příležitostně či jako interiérový doplněk pro vytvoření příjemné atmosféry.

V kamnářském programu Palette CAD, který je pro Čechy a Slováky dostupný mj. v angličtině, němčině a polštině, je možné připravit kompletní projekt celého interiéru s doporučením vhodného topidla na základě uvedených požadavků majitele objektu, samozřejmě s ohledem na technické a energetické parametry budovy. V případě potřeby jsou data a výkresy ke krbové či kamnové vložce k dispozici ve 3D formátu DWG.

Důraz na kvalitní projekt

Možnosti provedení kamen i krbu jsou v dnešní době prakticky neomezené. Důležité je, aby kamna správně fungovala, a proto je zásadní mít projekt skutečně kompletní, včetně technických informací o výkonu topidla, s výpočtem a dimenzováním spalinové cesty a přívodu vzduchu. Výsledkem pak budou krásná a hlavně funkční kamna, která uživateli nabídnou ničím nerušený pohled do plamenů a zároveň příjemně vytopí celý dům.

Autor: Mgr. Alena Křečková
Foto: archiv Banador s. r. o.