Larischova vila

Legionáři chtějí do poloviny roku dokončit vnější opravy Larischovy vily

Pardubice 6. dubna (ČTK) - Československá obec legionářská chce do poloviny roku dokončit vnější opravy Larischovy vily v Pardubicích, takzvaného Zámečku, kde nacisté za heydrichiády věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky. Využije přitom dotaci pět milionů korun přislíbenou Pardubickým krajem na obnovu oken a zbývajících fasád. V další etapě by měli řemeslníci postupně opravit desítky místností v přízemí a druhém patře, řekl ČTK František Bobek z Československé obce legionářské.

"Snažíme se dokončit kompletní vnější obal. Budou hotová veškerá okna a fasády, a tím ukončíme důležitou etapu, aby Zámeček už zvenku vypadal úplně stejně jak před 140 lety," uvedl Bobek.

Legionářská obec už dříve dokončila opravu střech, věže vily a sklepních prostor. V budově je kolem 70 místností, kterým bude nutné vrátit původní vzhled. Jedna měla podle restaurátorů pozlacené zdi i strop. Bobek by byl rád, kdyby se ji povedlo vrátit do původní podoby. Měla by v ní být kavárna.

Za vilou v lesoparku by také také mělo vzniknout cvičiště podobné výcvikovému středisku, na kterém trénovali parašutisté ve Skotsku. Legionáři jednají s firmou Foxconn, které okolní areál patří, o pronájmu nebo odkoupení plochy.

Náklady na opravy a expozice se dříve odhadovaly asi na 130 milionů korun. Vinou inflace a růstu cen stavebních prací a materiálů se ale zvyšují, rekonstrukce je zhruba v polovině. Pardubický kraj na rekonstrukci přispěl více než 20 miliony korun, Pardubice asi 17 miliony korun. Od ministerstva kultury by legionáři letos měli dostat asi dva miliony korun.

Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce v objektu působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.

V roce 2000 koupila průmyslový areál i s chátrající vilou firma Foxconn. Působila tam chvíli bezpečnostní firma ABL, většina prostor ale byla prázdná. V roce 2012 Foxconn jednal o prodeji s firmou DDVS Partners, která uvažovala o tom, že ve vile zřídí domov pro seniory a potom zase sklady vína. Transakce se ale neuskutečnila.

O záchranu vily od roku 2011 usiloval spolek Zámeček. Jednal s městem, aby pomohlo objekt zachránit, snaha ale byla neúspěšná. Spolek později oslovil legionáře a na konci roku 2014 bezplatně vilu od Foxconnu získal. V roce 2019 byla Larischova vila prohlášena národní kulturní památkou.

Autor: ČTK
Foto: VojVl, zdroj: www.wikimedia.org