Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Lešení Rux pro každou stavbu

Během padesátileté existence firmy RUX prošel lešenářský obor mnoha vývojovými změnami, na kterých se nemalou měrou podílela i samotná společnost RUX tím, že svými poznatky přispěla k technické inovaci v odvětví.

Svým širokým sortimentem uspokojuje potřeby prakticky ve všech stavebních oborech. Na své si u předního světového výrobce přijdou jak drobní řemeslníci, tak i specializované stavební firmy.

K základním pilířům v nabídce firmy RUX dnes patří již osvědčené a zkušenostmi prověřené žárově zinkované fasádní rámové lešení RUX – Super vyráběné v šířích rámů 65 a 100 cm. K přednostem tohoto systémového rámového lešení patří jeho rychlá a jednoduchá montáž, vysoká stabilita, možnost použití ve všech zátěžových třídách lešení a vzájemná kompatibilita s ostatními systémy a výrobky RUX.

Dalším výkonným nástrojem pro specializované lešenářství je modulový systém RUX – Variant, který v nedávné době prošel podstatnou modernizací. Za pozornost v tomto případě stojí originální systém bezestupňovitého kruhového připojování příčníků. Systém lze používat nejenom jako fasádní a modulové prostorové lešení, ale také jako podpěrné konstrukce s věžemi o vysoké nosnosti. Všestrannost systému RUX – Variant potvrzuje i jeho využití mimo čistě lešenářský obor. S použitím systémových doplňků lze snadno realizovat pódia, tribuny, výstavní stánky, regálové konstrukce apod.

V nedávné době rozšířila firma RUX sortiment o skladebný podpěrný prvek RUX VS 500 s nosností 50 tun na jednu podpěru. Již při samotném vývoji podpěry byly nejdůležitějšími kritérii především stabilita a jednoduchá manipulace. Podpěra RUX VS 500 je v podstatě založena na principu stavebnice, která se skládá z jednotlivých dílů – zakončovacího a středového prvku. Dosažení optimální délky podpěry umožňují středové prvky v rozsahu 125 mm, 250 mm, 500 mm, 1000 mm a 2000 mm. Podpěrný systém umožňuje díky své nízké hmotnosti nejen rychlou montáž, ale i snadnou manipulaci při demontáži. Jednotlivé podpěry se dají spojovat příčníky modulového systému RUX – Variant a snadno uchytit zavětrování v podélném směru bez dalších svářečských prací.

Na uvedené systémy navazuje a v pravém slova smyslu je i zastřešuje kazetový střešní systém RUX ALU RASANT. Kazetové střechy jsou sestavovány z ocelohliníkových modulů a uplatní se zejména při přechodném zastřešení rozestavěných objektů nebo konstrukci lehkých dočasných hal. Maximální rozpětí střechy je až 40 m, délka střechy je prakticky neomezená. Jednoduchá montáž bez zvláštních základů či pevných konstrukcí, stavitelná prakticky kdekoliv, činí z tohoto systému důležitou součást výbavy mnoha stavebních firem. Jednotlivé segmenty střechy (případně i stěny) v rozměrech 2,5×2 m a 2,5×1 m lze pomocí nosníků snadno zavěšovat na běžné lešeňové trubky o průměru 48,3 mm.

Kompletní nabídku firmy RUX tvoří široká řada doplňků, s níž vznikají neomezené možnosti využití lešenářských systémů.
Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy