Letošní Designblok nabídl bohatý a vysoce kvalitní program

Ve dnech 17. až 21. 10 2019 proběhla na holešovském Výstavišti v Praze již tradiční výstava Designblok, na níž se představilo 342 návrhářů a i rem. Ústředním tématem se stala Budoucnost. Ta propojila veškeré dění na veletrhu včetně doprovodného programu. Účastnila se jej i řada galerií, pop-up shopů a showroomů po celém českém hlavním městě.

Vizuál výstavy vytvořili Salim Issa a Martina Černá. Podobu Designerie, hlavní tematické výstavy Designbloku, popisuje její autorka, Lucie Koldová: „Prostor Designerie je řešen jako všeobjímající universum, ve kterém jsou zastoupeny různé oblasti lidského života a práce v jejich aktuálním stavu, a navíc bez hranic a bariér. Tyto oblasti nezahrnují pouze produktový design jako takový, ale prezentují i výsledky lidského konání a kreativity v oblasti robotiky, digitalizace na straně jedné a udržitelnosti a humanitární pomoci na straně druhé. Cílem konceptu Designerie je ukázat jakýsi pomyslný odkaz budoucím generacím, který bychom v tuto chvíli zanechali. Jde jak o velmi vysoký technologický pokrok, tak o lidskou odpovědnost vůči našim potomkům. Z mého pohledu není možná spokojená budoucnost bez řádně využité minulosti.

Hlavní body programu: konference

Samotná Designerie byla rozčleněna do několika tematických okruhů, nechyběla ani interaktivní zóna pro děti, módní přehlídky, taneční představení, množství přednášek a workshopů. Kromě hlavního prostoru veletrhu v Holešovicích se akce konala také na venkovním prostranství před Průmyslovým palácem a v Lapidáriu Národního muzea.

Zajímavostí je, že na Designbloku byly jako hlavní body programu poprvé uvedeny i dvě mezinárodní konference. První, s názvem Future Konference, uvedla pětici opinion leaderů, kteří představili témata budoucnosti Země z pohledu klimatologie, humanitárních organizací, designu i módního průmyslu. Druhá akce – Vitra konference: Desk is Dead – nabídla v rámci panelové diskuze téma budoucnosti lidské práce; její součástí bylo i vystoupení britského návrháře Jaye Osgerbyho, který představil systém SoftWork, jehož podstata spočívá právě v zániku „pracovního stolu”.

Expozice Ravak

Stavebnictví a interiérový design

Na veletrhu se též odprezentovalo množství firem působících v oboru stavebnictví či v oblastech s ním úzce souvisejících. Kromě nejvěhlasnějších uměleckých a odborných škol, společností a ateliérů jako jsou Brokis, Janošík, Laufen, Lasvit, Polstrin, Ton přijelo i mnoho dalších, menších, ale o to působivějších vystavovatelů.

Jedním z častých témat jednotlivých expozic byla i úspora vody. Zabývá se jím i společnost Hydrofinity. Ta na Designblok přivezla průmyslovou pračku XE20C01, která spotřebovává o 80 % méně vody a o 50 % méně elektrické energie nežli klasická pračka. Úsporu vody pak přináší i švédská sprcha Agemon. Jde o technologii, jejímž mozkem jsou inteligentní senzory spolupracující s centrálním počítačem, chytrým čerpadlem, UV-lampou pro sterilizaci vody a čisticím mikronovým filtrem.

Oblast koupelen byla zastoupena také designovými produkty jako jsou minimalistické vodovodní baterie Ravak, modely značky Axor nebo provoněný nábytek tvořený slisovanými rostlinami – na Designbloku proběhla ukázka umyvadlové a doplňkové skříně s dekorem dřevojas organic. Jde o výrobky ze skutečných květů z alpských luk, které byly nalisované na voděodolném HPL laminátu.

Dětský nábytek z dílny Chic by pig

Nábytkový design byl zastoupen také společností Chic by pig manželů Kupcových, která předvedla oceňované kusy určené do dětských pokojů. Hojně se návštěvníci veletrhu zastavovali také u expozice Artglass, jež patří k českým předním výrobcům křišťálových svítidel.

Z oblasti tematicky podstatně bližší obsahu našeho časopisu se na Designbloku objevil i jeden z našich partnerů – firma M&T. Bratři Ulichovi přivezli svou novinku – otočné dveřní křídlo bez zámku a kliky. Tento systém funguje na principu silných magnetů umístěných do dveřní zárubně. Výsledkem je plynulé, téměř neslyšné, pevné a bezporuchové uzavírání. Jak říká Roman Ulich, tvůrce tohoto inovativního zavírání, jednu vadu však přece jen má: „Když s dveřmi praští rozčilená manželka, nejsou slyšet.” Doplňkem všeho jsou designová úchopná madla s minimalistickým vzhledem.

Vysoce úsporná průmyslová pračka Hydrofinity

Hlavní cena Designbloku připadla Lucii Koldové. Oceněna byla nejen za tvorbu celkového konceptu výstavy, ale i za několik dalších instalací českých firem (nábytek a svítidla), které navrhla. Cenu si odnesli také vystavovatelé Herrmann & Coufal, studio Dechem, Jiří Krejčiřík, Želé, Tititi, VŠUP, Tereza Rosalie Kladošová nebo české značky Ton, M & T Manufacture, Hideandseek a Javorina.

Lucie Koldová, česká designérka, jejíž tvorba vévodila letošnímu Designbloku

Související články

Autor: Bc. Helena Široká, Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková, archiv organizátora