Foto: Migren art

Liberec chce mít solární panely na deseti budovách, jde o projekt za 57 mil. Kč

Liberec 24. ledna (ČTK) - Liberec chce mít solární panely na střechách deseti městských budov. Na připravovaný projekt za 57 milionů korun bude radnice žádat o dotaci z programu Modernizačního fondu ministerstva životního prostředí, získat chce skoro 19 milionů korun. Náměstkyně primátora Šárka Prachařová (ANO) novinářům řekla, že ročně by díky solárním panelům mohlo město uspořit šest milionů korun.

"Doba životnosti panelů je kolem 30 let a podle odborníků návratnost vynaložených prostředků by měla být do pěti let," řekla náměstkyně.

Jde o první takový projekt města v oblasti takzvané komunitní energetiky, tedy sdílení vyrobené elektřiny. Do takové komunity se mohou zapojit obyvatelé, bytová družstva, města a obce či malé a střední podniky na energetickém trhu. "V roce 2023 se očekává ukotvení komunitní energetiky v rámci české legislativy, budou připraveny další dotační programy a na tuto příležitost je vhodné se začít připravovat již nyní," uvedla Prachařová.

Z již vypsaného dotačního programu chce Liberec získat dotaci na vybudování fotovoltaických elektráren na střechách deseti objektů. "Jsou to základní školy, mateřské školy, jsou tam dílny divadla F. X. Šaldy, je tam Domov seniorů Františkov a je tam i bytový dům Na Žižkově," dodala náměstkyně primátora. Ze škol jsou do projektu zařazené ZŠ Broumovská i sousední MŠ Motýlek, ZŠ Dobiášova, z Ruprechtic ZŠ nám. Míru, její budova tělocvičny, MŠ Beruška a MŠ Čtyřlístek.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock