Liberec

Liberec koupí dům s byty, pro stotisícové město jde o ojedinělý počin

Liberec 8. září (ČTK) - Liberec odkoupí od soukromého vlastníka dům s šesti byty. Pro radnici stotisícového města jde o nezvyklý obchod, dosud pro ní bylo obvyklé, že byty prodávala. Za dům v ulici Na Žižkově ve čtvrti Rochlice zaplatí město 12,5 milionu korun. Náměstkyně primátora Šárka Prachařová (ANO) dnes ČTK řekla, že dům je pro město zajímavý svým umístěním.

"My jsme to brali jako příležitost, protože je v území, kde jsme teď otvírali bytový komplex, kde jsou sociální byty, ale i nesociální městské byty," řekla náměstkyně. V bytovém komplexu města v ulici Na Žižkově jsou tři propojené domy se 49 byty, jejichž výstavba a související práce stály zhruba 158 milionů korun.

Výhodou bytového domu, který město odkoupí od soukromníka, je podle náměstkyně také to, že při jeho využívání není město omezeno dotačními podmínkami. "Může tu být další část městských bytů, které můžeme použít ať už jako startovací byty nebo profesní byty, a nebudeme omezováni žádnou dotací. Navíc na to navazuje ještě další městský pozemek, takže nám to připadalo takové hezké scelení v tom území," dodala. Zmiňovaný další pozemek chce radnice využít také pro bytovou výstavbu, odhadem by na něm mohlo být 40 bytů.

Prachařová si za pět let působení v zastupitelstvu Liberce nevybavuje, že by někdy schvalovali nákup bytového domu. Na žádný konkrétní případ si nevzpomíná ani primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), který se v komunální politice pohybuje s přestávkami už zhruba čtvrtstoletí.

Na začátku 90. let minulého století dostal Liberec ze státem vlastněného bydlení asi 18.000 bytů, které poté postupně odprodával převážně stávajícím nájemníkům. Aktuálně tak město vlastní zhruba 1050 bytů, v posledních letech jejich počet mírně stoupá. Kromě výstavby domů v ulici Na Žižkově radnice v předchozích třech letech získala 42 sociálních bytů, když s pomocí evropské dotace za 94 milionů korun opravila čtyři své zchátralé domy. Podle náměstka primátora Liberce Jana Hrušky (Piráti), který má městské bydlení na starost, je potřeba bytový fond dál rozšiřovat. "My evidujeme na centru bydlení více než 800 domácností, které by rády do městského bydlení. To číslo neustále narůstá vzhledem k sociální situaci. A my víme, že nedokážeme uspokojit zdaleka všechny," řekl ČTK.

Autor: ČTK
Foto: BearFotos, zdroj: Shutterstock