Malujeme s Mistralem po povodních aneb podle čeho vybírat nátěr na omítku po velké vodě

Nedávná stoletá voda poškodila řadu budov a pro jejich obyvatele, kteří se pomalu vracejí do svých bytů, kanceláří a obchodů, znamenala nejen ztráty majetku, ale také starosti, co s promáčenými zdmi.

Záleží především na stupni napadení a době, po kterou voda na omítky působila. Stoprocentním, avšak nákladnějším řešením je otlučení omítky, a to jak venkovní, tak i vnitřní a následné dokonalé vysušení. Na vysušené a otlučené zdivo je dobré nahodit kvalitní sanační omítku, například Baurex, s nímž má Mistral několikaleté zkušenosti. Baurex vyrábí několik druhů omítkových směsí, nejjednodušším řešením je však tekutá omítková přísada Baurex-N, která vytvoří v maltovině kapilární póry. Jimi pak odchází vlhkost z omítky a do nich krystalizují soli. Výsledná omítka je suchá, bez výkvětů a plísní. Baurex-N se přidává do portlandského cementu a plaveného písku bez hlinitých příměsí. Do směsi nesmí přijít vápno. Omítka se provádí ve třech vrstvách (tj. postřik, jádro a štuková vrstva), přičemž ve všech musí být obsažen Baurex-N. Omítka musí být v přímém styku se zdí, nesmí pod ní být izolant. Cementový štuk se provádí bezprostředně po zavadnutí hrubého jádra ještě týž den nebo až pátý den po provedení jádra. Doba mísení je odvislá od vlhkosti použitého písku. Směs je vhodná ke zpracování v okamžiku, kdy je plastická. Je třeba mít na paměti, že omítka musí přesahovat horní hranici solného výkvětu nebo vlhkostní mapy o polovinu celé výšky omítky, jde tedy o 1,5 násobek celkové napadené plochy. Výrobce omítek uvádí, že dosahují životnosti 10 - 15 let podle tloušťky omítky se sanační přísadou.

Po dokonalém vyzrání omítek (cca 28 dní) je třeba změřit jejich vlhkost, která by neměla přesahovat 7–8 %. Pak je možné omítku opatřit fasádním nátěrem na venkovních plochách a vnitřním nátěrem v interiéru. Přitom je nutno brát zvýšený zřetel na prodyšnost nátěru, protože speciálně sanační omítka musí přes vrchní vrstvu nátěru umožnit odpařování vodního podílu z podkladu.

Při výběru vhodného nátěru na sanační omítku vždy žádejte výrobce nátěrových hmot, aby vám předložil výsledky zkoušek paropropustnosti, respektive stanovení součinitele difúze vodní páry nátěrové hmoty, které prováděla některá autorizovaná zkušebna. Mezní hodnota takzvané ekvivalentní difúzní tloušťky (difúzního odporu), Rd (Sd), která je definována jako tloušťka statické vzduchové vrstvy v metrech, jež vykazuje za stejných podmínek stejnou rychlost pronikání vodní páry jako měřený nátěrový systém, nesmí u nátěrů na tento druh omítek přesáhnout hodnotu Rd = 0,20 m. To znamená, že nátěry, které mají hodnotu Rd prokazatelně nižší, než 0,20 m, je možno aplikovat také na sanační omítku. Při ověřování paropropustnosti nátěrového systému je dobré si rovněž ověřit, na jak silném filmu suchého nátěru byla prodyšnost zkoušená, protože tloušťka suché vrstvy, na níž se tato vlastnost zkouší, může výrazným způsobem ovlivnit výsledek (čím slabší vrstva, tím lepší výsledek prodyšnosti).

Oba nátěrové systémy, jak venkovní fasádní nátěr Mistral Fasade, tak i vnitřní nátěry Mistral Dekor a Mistral Dekor Alabaster, splňují shora uvedenou podmínku.

Nátěr fasádní barvou Mistral Fasade se může na tuto sanační omítku provádět až po jejím úplném vyzrání, tj. nejméně po 28 dnech. První nátěr se nanáší válečkem nebo štětkou, a to naředěnou barvou v poměru 3 litry vody do 10 litrů barvy. Druhý nátěr se provádí druhý den a neředí se. Hodnota koeficientu Rdd, kterou zkoušela laboratoř Stavební fakulty ČVUT, dosahuje hodnoty 0,14 m při tloušťce suchého nátěrového systému 0,13 mm. V souladu s normou ČSN EN ISO 7783-2 a 1062-1 spadá tento nátěr v klasifikaci nátěrů podle propustnosti pro vodní páru do třídy I, tedy nátěry s vysokou propustností. Mistral Fasade se nanese přes celou plochu fasády, starou i novou omítku. Pokud jsou obě omítky stočené rovnoměrně, nátěr je opticky sjednotí. Z jednoho litru natřete na velmi hladkém povrchu 12 až 14 m2 v jedné vrstvě, je však lepší počítat s průměrnou vydatností, a to je 100 m2 z jednoho desetilitrového balení. Mistral Fasade lze tónovat na počkání v barevné škále podle vzorkovnice Eurotrend a částečně RAL. V žádném případě nelze použít penetrační nátěr Mistral Primer, jelikož jeho prodyšnost o dvě desetiny překračuje doporučené parametry prodyšnosti nátěrů na sanační omítky (je Rd je 0,22 m). Druhý nátěr fasádní barvou je možné rovněž stříkat.

Nátěr vnitřních omítek doporučujeme řešit vnitřní sametově matovou barvou Mistral Dekor (pro barevné odstíny) nebo Mistral Dekor Alabaster v barvě bílé. Hodnota koeficientu Rd je ještě nižší, než u fasádního nátěru. Rd = 0,11 m, přičemž tloušťka suchého nátěrového filmu, na kterém se měření provádělo, činila 0,13 mm, což je tloušťka, které malíř při aplikaci běžně dosahuje při druhém až třetím nátěru. V souladu s normou ČSN EN ISO 7783-2 a 1062-1 spadá i tento nátěr v klasifikaci nátěrů podle propustnosti pro vodní páru do třídy I. Tento nátěr má také vysokou vydatnost – zhruba 100 m2 z jednoho desetilitrového balení a lze ho tónovat ve stejných odstínech jako Mistral Fasade. Mistral Dekor se musí nanášet rovněž až po úplném vyzrání a vyschnutí omítek. První nátěr doporučujeme ředit 10% vodou a druhý se už neředí.

Výrobce Mistral zaručuje stoprocentní reprodukovatelnost odstínu při dalších objednávkách, což zákazníci ocení především při opravách, kdy za předpokladu, že nedošlo k výraznému a trvalému znečištění povrchu, nemusejí přetírat celou plochu. Tónování nátěrů Mistral se provádí na více než stovce automatů a poloautomatů po celé České republice.

Přestože jde v obou případech o akrylátové nátěry, jejich prodyšnost je natolik vysoká, že se na sanační omítky bez jakýchkoli problémů aplikují již několik let. Příkladem jsou třeba kasárna a zábavní centrum Babylon v Liberci, klášter v Hejnicích a řada dalších staveb.

Sanační omítka bývá sama o sobě ochranou proti plísním. Pokud však chcete mít jistotu, je dobré použít pod nátěr a jako přísadu do nátěru ještě protiplísňový přípravek Biostat. Biostat funguje na bázi aktivního stříbra, které reaguje s vlhkostí ve zdi. Prášek se rozmíchá ve vodě a touto směsí se sanuje napadené zdivo nebo se jím natře už nová omítka. Je také vhodné přidat Biostat do vrchního nátěru, a to v souladu s pokyny výrobce. Biostat byl odzkoušen jako přísada v nátěrových hmotách Mistral. Výsledky zkoušek jsou více než uspokojivé, přičemž nedochází ke změně výsledného odstínu, jako u některých konkurenčních nátěrů, do nichž z tohoto důvodu Biostat přidávat nelze. Při práci s Biostatem je nutné zamezit styku Biostatu s kovovými předměty, které jeho funkci neutralizují.

Autor: PhDr. Ivana Prokopová
Foto: Archiv firmy