Masivní dřevěná podlaha společně s dřevěnými obklady i doplňky tvoří velice příjemné prostředí pro zákazníky restaurace Panorama.

Masivní dřevěná podlaha v oblacích

Práce na nejvýše položeném staveništi v Německu? To si nemůže dovolit každý. Společnost Raumausstattung Kraus z Grainau ano. Tým firmy Kraus položil masivní podlahová prkna na plochu přibližně 800 m2 v renovované restauraci Panorama u nejvýše položené horské stanice v Německu. Úkolem bylo najít řešení pro renovaci na míru v náročných logistických i klimatických podmínkách. Vysoce kvalitní instalační materiály od společnosti UZIN zaručily bezpečný a vizuálně bezchybný výsledek.

Stavební práce na Zugspitze byly dokončeny. Kromě nové lanovky od jezera Eibsee až k nejvýše položené horské stanici byla modernizována i restaurace, která se zde nachází. „V první řadě jsme chtěli zlepšit kvalitu služeb a zamezit dlouhému čekání našich hostů v rušných dnech. Nová lanovka na Zugspitze je také technicky ‚nejmodernější‘ a se svou předchůdkyní se již nedá srovnávat,” řekl Matthias Stauch, generální ředitel společnosti Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG.

Panorama 2962 je již přístupná návštěvníkům. V šesti měsících zde proběhly rozsáhlé renovační práce. V nadmořské výšce téměř 3 000 m se multifunkční restaurace představuje jako architektonická pastva pro oči. „Podávají se zde typické speciality z alpského regionu obohaceny o spoustu panoramatických výhledů,” uvádí Steffen Korff, ekonomický ředitel společnosti Bayerische Zugspitzbahn, který je zodpovědný za gastronomický koncept v Panorama 2962. Nová restaurace disponuje kapacitou přibližně 450 míst uvnitř a asi 850 venku.

Atraktivní vzhled, působivé panorama

Panorama 2962 na vrcholu Zugspitze představuje nejlepší místo jak po krajinné, tak po kulinářské stránce. Díky dřevěným stropům a lenoškovému čalounění působí tato restaurace útulně i nad mraky. Na východě nabízí okna od podlahy ke stropu výhled na vrcholový kříž Zugspitze, zatímco na severu zvou barové stoly s barovými židlemi k vychutnání výhledu na úpatí Alp. Výhled mají návštěvníci i na lanovku na Zugspitze.

Nově položená 20 mm silná masivní dubová prkna harmonicky zapadají do celkového útulného konceptu restaurace. Přírodní dřevěná podlaha viditelně umocňuje hodnotný dojem z objektu a dodává mu teplo a útulnost. To vše podtrhuje stylově vyladěné vybavení.

Výhled z restaurace Panorama z nejvyššího bodu Německa, Zugspitz. Masivní dřevěná podlaha dodává prostoru restaurace útulný vzhled.

Výzvy: klimatické podmínky, postup na staveništi a stávající podklad

Na staveništi čekaly tři velké výzvy. Zaprvé, pokládka masivních prken v nadmořské výšce 3 000 m n. m. je vzhledem ke klimatickým podmínkám všechno, jen ne samozřejmost. „V takové nadmořské výšce jsou klimatické podmínky úplně jiné než na úpatí hor,” ví Bernhard Kraus. „Zejména vlhkost vzduchu je mnohem nižší. Dřevo se proto musí několik týdnů aklimatizovat, jinak hrozí, že po montáži popraská.

Plocha restaurace, na níž bylo třeba položit podlahu, činí přibližně 800 m². „Nemohli jsme však pokrýt celou plochu najednou, ale pouze po částech,” připomíná Bernhard Kraus. „Kvůli úzkému časovému oknu do otevření pracovalo na stavbě několik řemeslníků současně. Například zatímco jsme pokládali podlahu, tesař současně montoval složitý dřevěný strop.” Všechna zúčastněná řemesla se tedy musela přesně držet plánovaného stavebního pořadí, aby si nikdo nepřekážel a práce mohly rychle pokračovat.

Navíc se v budově nacházely různé podklady. „Část z 800 m² byla pokryta stávajícími dlaždicemi, druhou část tvořil nově položený rychlý cementový potěr,” říká Kraus. „Něco takového se také nestává každý den.” V prvním kroku bylo proto nutné zkontrolovat pevnost spojení stávajících dlaždic, odstranit duté dlaždice a provést intenzivní diamantové broušení se zrnitostí 40. V druhém kroku bylo nutné zkontrolovat, zda jsou dlaždice v pořádku. To sloužilo k vytvoření povrchu s dobrou přilnavostí. Po očištění stávajícího obkladu základním čisticím prostředkem RZ mohly práce konečně začít.

Příprava podkladu a oddělení na podložce

Společnost Kraus nejprve na obloženou podlahu nanesla dvousložkovou penetraci z epoxidové pryskyřice UZIN PE 460. Ta na jedné straně sloužila k ochraně masivních podlahových prken před účinky staré stávající konstrukce, na druhé straně měla také za cíl zpevnit částečně nestabilní místa. UZIN PE 460 je uzavírací penetrace na bázi epoxidové pryskyřice speciálně vyvinutá pro nestabilní a vlhké podklady a je vhodná mimo jiné k uzavírání vlhkosti z cementových potěrů a betonových podkladů.

2-K Epoxidová utěsňovací penetrace jednak chrání novou krytinu a zároveň zpevňuje nestabilní část podkladu.

Dalším krokem bylo oddělení napětí masivních podlahových prken od podkladu. K tomu byla použita pnutí snižující a vyztužující netkaná podložka pod lepené pokládané parketové podlahy UZIN Multimoll Vlies.

Přemosťující podložka byla lepena dvousložkovým PUR lepidlem na parkety UZIN MK 92 S. Univerzálně použitelné řešení problémů v oblasti parketových lepidel se výborně hodí pro lepení různých izolačních a kladečských podložek. Bernhard Kraus nanesl lepidlo na celou plochu podkladu opatřeného základním nátěrem a přemosťující podložku položil přímo do lepicího lože. Pro zlepšení přilnavosti byla podložka dodatečně válcována.

Na penetrovaný podklad byla tvrdým a rychle tuhnoucím univerzálním lepidlem UZIN MK 92 S lepena přemosťující podložka UZIN Multimoll Vlies.

Lepení

Masivní dubová prkna byla nakonec nalepena přímo na netkanou podložku. Montážní tým lepil masivní prkna jednosložkovým parketovým lepidlem UZIN MK 250, které bylo dodáno v „salámovém” balení. „Lepidlo UZIN MK 250 se vyznačuje především snadnou manipulací,” uvádí Bernhard Kraus. „Velmi dobrý výsledek, silná přilnavost, velmi dobrá stabilita hřebínku a rychlá pevnost, to jsou přesně ty vlastnosti, které dobré parketové lepidlo na masivní podlahová prkna potřebuje.

Balení tvrdého lepidla UZIN MK 250 v „salámech“ snižuje množství odpadního materiálu i celkovou spotřebu.

Montážní pracovníci nanesli parketové lepidlo pomocí aplikátoru UZIN ATD 100. Výhodou je zde nejen snazší práce v ergonomické poloze ve stoje, ale také snížení množství odpadu z obalů díky použití balení „salámů” místo klasických nádob na lepidlo. To bylo velmi výhodné pro omezené logistické možnosti na stavbě, protože nebylo nutné odvážet prázdné kbelíky ze stavby.

Bateriový aplikátor pro parketová lepidla UZIN ATD 100 má velice jednoduchou obsluhu, je odolný a ergonomický.

Výsledek

Zkušenému týmu se podařilo realizovat projekt instalace ve výšce 2 962 m n. m. s velkou pečlivostí a dokonalostí, a to i přes neobvyklé podmínky a vysoké klimatické nároky. Díky technickému poradenství při aplikaci bylo možné najít řešení renovace na míru pro daný stavební projekt. Prémiové instalační materiály zaručovaly bezpečnou práci s optimálním výsledkem. „S výsledkem firmy Kraus jsme velmi spokojeni,” uvádí Steffen Korff. „Tým se výborně přizpůsobil podmínkám na stavbě.

Fotogalerie

— kontakty —

Uzin Utz Česká republika s.r.o.

Českomoravská 12a/2255, 190 00 Praha

E: info@uzin.cz   T: +420 283 083 314
WWW: https://cz.uzin.com/

Autor: Kryštof Mareš
Foto: Uzin Utz Česká republika