Nová podlaha skvěle zapadá do nového konceptu celého prostoru s oltářem.

Rekonstrukce podlahy v novojičínské obřadní síni díky technologii UZIN Turbolight-System

Rozsáhlá rekonstrukce obřadní síně v budově novojičínské radnice přinesla moderní reprezentativní prostor s ohledem na historické detaily původní instalace ze 70. let minulého století. Novou podobu síně navrhl architekt Martin Jan Rosa.

Aby bylo dosaženo sjednocení hlavních prostor, byly zbourány některé příčky a použita jednotná výmalba. Důležitá byla precizně provedená dřevěná podlaha, nahrazující původní mramorovou dlažbu. Ta je stěžejním prvkem celého prostoru, a proto byl kladen důraz na kvalitní materiály i preciznost provedení..

Kompletní rekonstrukce podlahy v obřadní síni se stala příležitostí k uplatnění nejen osvědčeného UZIN Turbolight-Systemu, ale i dalších kvalitních výrobků značek UZIN a PALLMANN. Základem nové podlahy byly parkety – zámecké čtverce v kombinaci s vlysy. Využití tak našlo i kvalitní lepidlo UZIN MK 92 S, přemosťující podložka pod lepené pokládané parketové podlahy UZIN Multimoll Vlies a laky PALLMANN PALL-X 325 a PALL-X 98. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo ošetření podlahy emulzí PALLMANN Finish Care, která jí zajistila odolnost vůči opotřebení.

Principem Turbolight-Systemu je v první řadě nanesení lehké vyrovnávací malty UZIN SC 914 Turbo na vhodně penetrovaný podklad, případně na oddělující podložku.

UZIN Turbolight-System

Po odstranění dosluhující podlahy bylo potřeba najít vhodné řešení k vyrovnání podkladu bez zbytečného zatížení. Díky technologii UZIN Turbolight-System bylo možné provést na velké ploše vyrovnání od pěti (tzn. od průměru tloušťky granulátu) do tří set milimetrů. Plošná hmotnost tohoto systému na nosném podkladu přitom představuje pouhou třetinu hmotnosti tradičních potěrů. Ve srovnání s cementovými potěry je UZIN Turbolight-System zralý pro pokládku o tři až čtyři týdny dříve. Na lehčený potěr můžeme zcela obvyklým způsobem pokládat textilní a elastické podlahoviny nebo parkety. V případě obřadní síně byl tento systém ideální, neboť bylo možné vyrovnat velmi nerovný a poškozený podklad bez zbytečného zatížení.

Při rekonstrukci podlahy v obřadní síni došlo i k uplatnění lepidla UZIN MK 92 S či přemosťující podložky pod lepené pokládané parketové podlahy UZIN Multimoll Vlies.

Princip Turbolight-Systemu spočívá v nanesení lehké vyrovnávací malty UZIN SC 914 Turbo na vhodně penetrovaný podklad (například UZIN PE 360), případně na oddělující podložku (potom ale musí být tloušťka UZIN SC 914 Turbo alespoň tři centimetry). Nejdříve po 48 hodinách je na vytvrzený povrch lehké vyrovnávací malty potřeba rozvinout renovační rouno UZIN RR 201. Pásy jsou kladeny volně a celoplošně. Na renovační rouno je pak nanesen tenký potěr UZIN NC 195 v tloušťce 11 až 14 milimetrů (v závislosti na budoucím zatížení). Pokládání parket by pak mělo následovat nejpozději po sedmi dnech, jinak je povrch potřeba opět penetrovat. Alternativa na bázi sádry bude představena na počátku roku 2023, systém využívá výrobky UZIN SC 904 a SC 997.

Plošná hmotnost UZIN Turbolight-Systemu na nosném podkladu představuje pouhou třetinu hmotnosti tradičních potěrů.

Příprava pro pokládku parket

Aby pokládka parket proběhla bez problému, bylo nejprve nutné nalepit na připravený podklad přemosťující podložku UZIN Multimoll Vlies, vhodnou k vyztužení na rovných, pro pokládku technicky kritických podkladech. Podložka byla lepena rychletuhnoucím univerzálním lepidlem UZIN MK 92 S. Poté už došlo na precizní práci parketáře, při pokládce zámeckých čtverců v kombinaci s vlysy taktéž na lepidle MK 92 S.

Vyztužující netkaná podložka UZIN Multimoll Vlies pod přímo lepené masivní dřevěné podlahy, která zároveň snižuje pnutí, je velice snadno aplikovatelná a dobře se řeže; univerzální lepidlo UZIN MK 92 S neobsahuje změkčovadla a je vhodné na masivní palubky i vlysové parkety.

Aby byl povrch chráněn před vznikem zbytečných škrábanců, byla na závěr zvolena vrchní vrstva v podobě emulze PALLMANN Finish Care.

Lakování a finální úpravy

Aby byla podlaha perfektně připravena, byl nutný vrchní přebrus, který postupně zajistila flotila brusek kvalitní německé značky Lägler (HUMMEL, TRIO a FLIP). Po vytmelení spár byl použit základní lak PALLMANN PALL-X 325, zvýrazňující kresbu dřeva, a vrchní lak PALLMANN PALL-X 98, který disponuje především velmi vysokou odolností vůči extrémnímu mechanickému i chemickému namáhání. Aby byl povrch chráněn před vznikem zbytečných škrábanců, byla na závěr zvolena vrchní vrstva v podobě emulze PALLMANN Finish Care, která je vhodná jak pro první, tak pro pravidelné ošetřování lakovaných parketových podlah.

Ošetření nově nalakovaných podlah je často podceňováno, přestože jim zaručuje dlouhotrvající ochranu. Emulze PALLMANN Finish Care nevyžaduje leštění a neobsahuje rozpouštědla. Ošetřovací emulze zaručuje odolnost podlahy vůči opotřebení a zároveň je k ní šetrná.

  • Zadavatel: město Nový Jičín
  • Autor interiéru: Martin Jan Rosa
  • Realizace: 2018–2019
  • Realizátor podlahy: Podlahy Nový Jičín (nase-parketa.cz)

Dřevěná podlaha

Výsledek je perfektní, podlaha skvěle zapadá do nového konceptu celého prostoru. Společně s oltářem, lepším prosvětlením a precizními detaily je obřadní síň jako celek opět reprezentativním prostorem vhodným ke všem zásadním životním událostem, jako jsou svatby nebo například vítání občánků.

Fotogalerie

Autor: Kryštof Mareš
Foto: UZIN Utz Česká republika, s. r. o.