Mezinárodní veletrh ISH 2013

Od 12. do 16. března 2013 probíhal ve Frankfurtu veletrh, kterého se zúčastnilo přes 2 400 vystavovatelů, představujících své novinky z řad energeticky úsporného vytápění, vybavení koupelen, úpravy vzduchu a obnovitelných zdrojů. Areál rozkládající se na 258 000 metrech čtverečních navštívilo během 5 dnů více něž 190 000 návštěvníků.

A měli proto svůj důvod. Pokud se totiž zajímali o některý z oborů, kterým se veletrh věnoval, pak pro ně nebylo lepší místo, kde by mohli být. Kromě rozlohy areálu byl pro návštěvníky jistě zajímavý i fakt, že 2 400 vystavovatelů přijelo do Německa z více než 50 zemí. A nechyběly mezi nimi ani firmy z České republiky. Těch bylo 32.

České firmy na ISH 2013

Některé z těchto firem navštívila i naše redakce a viděla spousty novinek.

2VV s.r.o.

Hlavním cílem společnosti 2VV bylo představit novou filozofii firmy zaměřující se na energeticky úsporná řešení pro kvalitní vnitřní prostředí spolu s prezentací nového dynamického loga.

Na veletrhu ISH 2013 byla poprvé představena ucelená řada jednotek Venus s EC motory ve čtyřech výkonových velikostech s atraktivním dotykovým ovládáním a možností automatické regulace.

Premiéru ve vzduchových clonách na stánku 2VV měla i nová varianta populární Finesse, která se kromě nového designu vyznačuje vyšším výkonem a tichým provozem. Jako nástupce nejrozšířenějších clon Economic a Optimal byla představena vzduchová clona Essensse ve třech výkonových řadách. Nemalému zájmu se těšil i dveřní ohřívač Basic s dálkovým ovládáním, který je ideálním řešením pro výdejní okénka fast foodů.

Vzduchotechnická jednotka Venus

Alca plast, s.r.o.

Společnost Alca plast, největší český výrobce sanitární techniky, představila na nejvýznamnějším mezinárodním veletrhu vybavení koupelen své nové výrobky.

Expozice zahrnovala nová tlačítka FLAT, která byla navržena pro nejnáročnější zákazníky a splňují požadavky moderní interiérové architektury. Nové je také technické řešení. Mechanizmus je plně integrován do stěny, takže tlačítka téměř nevystupují nad obklad. Jsou vyrobena z kartáčovaného kovu, na kterém nejsou patrné otisky prstů.

Nové tlačítko FLAT od společnosti, Alca plast s.r.o.

ISAN Radiatory s.r.o.

Značka ISAN reprezentuje tradičního dodavatele s více než 50 lety zkušeností, který svým klientům dodává bohatý sortiment koupelnových radiátorů, sálavých konvektorů, konvektorů s lamelovým výměníkem a lamelových radiátorů, podlahových konvektorů, článkových radiátorů a radiátorů z žebrových trubek.

ISAN Radiátory se na veletrhu zaměřovaly nejen na novinky, ale i na vývoj. Návštěvníci stánku tak mohli vidět jak zcela novou řadu koupelnových radiátorů Melody, tak i výrobky, které zatím v České republice nejsou.

MINIB, s.r.o.

Společnost MINIB patří k předním výrobcům konvektorů v České republice a v současné době exportuje své výrobky do třiceti zemí Evropy, Asie, Austrálie i Ameriky.

Na veletrhu ISH ve Frankufrtu vystavuje pravidelně. Z řad novinek letos představila například podlahový konvektor MT2, který zákazníkovi díky jednoduchému ovládání umožňuje zvolit směr vzduchu vháněného do místnosti.

Spousta pozornosti na sebe upoutaly také designové konvektory. Ty využívají kromě konvekce také složku sálání a jejich povrch lze prakticky libovolně upravovat.

Unikátním výrobkem byl potom PTG konvektor, který je osazen Peltierovým článkem napájejícím ventilátor. Díky tomu není ke konvektoru třeba instalovat jakoukoliv kabelovou přípojku. Elektrická energie je generována z teplé vody přiváděné k výměníku tepla přes systém PTG.

Podlahový konvektor MT2 s jednoduchým ovládáním

KORADO, a.s.

Společnost KORADO, která vznikla v České republice v roce 1990 jako malá česká firma, dnes patří mezi největší evropské producenty otopných těles. Kromě kvalitních produktů ji k tomu pomáhá také hodnotný servis.

Na stánku KORADO byl vyjma nám známých produktů představen zcela nový radiátor X-Control. Ten umožňuje uživatelům řídit zatékání, díky němuž lze nastavit vytápění například pouze přední stranou otopného tělesa.

Kromě českých firem se na veletrhu představila i spousta firem zahraničních, které v České republice působí. Naše redakce navštívila následující z nich.

SCHELL GmbH&Co. KG

Firma z města Olpe v Severním Vestfálsku – Porýní oslovuje jak svou úspěšnou osmdesátiletou historií, tak také moderním přístupem k řešení sanitární techniky.

Oproti minulému veletrhu se tento německý výrobce armatur představil na výrazně větší ploše a mnohem atraktivnějším místě. „Prezentace byla věnována převážně výrobkům určeným pro veřejné sanitární prostory, kromě novinky – řady armatur VITUS byl důraz kladen na tradici výroby rohových ventilů, které tvoří jistou vlajkovou loď nabídky firmy Schell,” uvedl obchodní manažer pro ČR Aleš Řezáč. Jednou z novinek však byly i energetické štítky pro některé armatury. Díky nim mohli zákazníci rychle zjistit úsporu vody daných výrobků.

Umyvadlové armatury Schell

Zehnder Group

Švýcarská firma s mezinárodní působností v oblasti vnitřního klimatu dosáhla v roce 2012 s ročním obratem 524 milionů eur nárůstu 2 % (v roce 2011 byl obrat 515 milionů eur) a mimo jiné vstoupila i na český trh.

Na veletrhu ISH ve Frankfurtu představila nejen řadu výrobků v oblasti designových radiátorů a stropních systémů pro vytápění a chlazení, ale i systémy konfrotního vytápění a čištění vzduchu.

Designový radiátor od společnosti Zehnder Group

Hansgrohe

Společnost Hansgrohe vznikla již v roce 1901. Dnes zaměstnává více než 3 300 zaměstnanců a patří mezi leadery sanitárního průmyslu. Na veletrhu to mimo jiné dokazovala svoji expozicí, která se rozkládala na 1 600 m2.

Na této ploše bylo k vidění spousty novinek. Největší pozornost si však přitáhla značka Axor, která vznikla ve spolupráci s mezinárodně uznávanými architekty a doplnila své úspěšné kolekce. Axor Starck Organic přinesl doslova revoluci, co se týče zacházení s vodou. Základem této nové koupelnové kolekce je organicko-minimalistický design a obzvláště smyslný zážitek z vody.

Axor Starck Organic
Autor:
Foto: Jan Hejhálek