Ilustrační foto

Moravská Třebová si pořídí sluneční elektrárny na pět městských budov

Moravská Třebová (Svitavsko) 19. února (ČTK) - Moravská Třebová na Svitavsku dá nainstalovat na střechy městských budov fotovoltaické elektrárny. Solární panely o celkovém výkonu 300 kilowattů (kW) se do poloviny roku 2025 objeví na pěti objektech. Při jejich výběru musela radnice zohlednit požadavky památkové péče, proto zvolila objekty, které nejsou památkově chráněné, uvedla radnice v tiskové zprávě.

Jako nejvhodnější byly vyhodnoceny dílenské budovy v areálu technických služeb, Mateřská škola Boršov, Základní škola Palackého, budovy v areálu sociálních služeb a tělocvična Základní školy v Olomoucké ulici. Většina vyrobené energie se v těchto budovách a provozech přímo spotřebuje, což pomůže výrazně snížit celoroční výdaje za elektřinu.

Na solární elektrárny město získalo 8,1 milionu korun z dotace ministerstva životního prostředí. Pokryje tři čtvrtiny z celkových uznatelných výdajů projektu.

Některá města v Pardubickém kraji začala s budováním fotovoltaických elektráren již dříve. Zřejmě nejvíce pokročila Chrudim, kde k současným výrobnám letos přibudou další s celkovým instalovaným výkonem 221 kW, celkový výkon tak přesáhne půl megawattu. Nové zdroje budou na základních školách, dřívější vznikly na budovách úřadu, základních a mateřských škol, technických služeb, Chrudimské besedy nebo plaveckého bazénu. Panely na tribuně letního atletického stadionu zásobují také sousední zimní stadion a krytý bazén s koupalištěm. Sluneční panely už osadilo na některé své budovy také třeba Ústí nad Orlicí.

Autor: ČTK
Foto: surasak jailak, zdroj: Shutterstock