Ilustrační foto

Moravskoslezský kraj si nechává zhotovit mapu slunečního osvětlení svého území

Ostrava 29. června (ČTK) - Moravskoslezský kraj si nechává zhotovit mapu slunečního osvětlení celého svého území. Má pomoci úřadům, firmám i obyvatelům s určením míst, která jsou vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Mapa by mohla být hotova začátkem příštího roku. ČTK to sdělila v tiskové zprávě společnost Lesensky.cz.

"O solárních panelech koluje spousta mýtů a fám. Některé přeceňují jejich výhody, jiné zase energii ze slunce zatracují. Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Pořízením mapy chce kraj i podpořit vznik solárních komunitních společenství. Projekt bude součástí veřejně dostupného krajského mapového systému. "Mapa bude samozřejmě spojená s katastrem a územními plány. Vzhledem k různým způsobům zpracování územních plánů však dočasně nepůjde z krajské mapové aplikace spolehlivě zjistit omezující podmínky v dané obci. K tomu dojde až po digitalizaci územně plánovací dokumentace v jednotném standardu," uvedl Unucka.

Vytvoření mapy má na starosti brněnská společnost TopGis. "Výpočtem oslunění se rozumí definování intenzity slunečního záření, tedy množství sluneční energie v kilowatthodinách, které dopadá na jeden metr čtvereční povrchu Země za jeden rok," uvedla výkonná ředitelka firmy Drahomíra Zedníčková.

Základem pro tvorbu analýzy jsou letecké snímky, které TopGis pravidelně pořizuje na území celé České republiky prostřednictvím vlastních letadel a velkoformátových kamer. Analýza pro Moravskoslezský kraj se dělá pro všech 365 dní roku v půlhodinových intervalech.

Poptávka po analýzách slunečního osvětlení roste. "V posledních letech jsme obdobný projekt realizovali například pro město Brno. Detailní výpočty pro vybrané budovy jsme rovněž prováděli v Kladně, Kuřimi či Jihočeském kraji," uvedla Zedníčková.

Autor: ČTK
Foto: AlinaMD, zdroj: Shutterstock