Malta z Multibatu PLUS vyjde celkově levněji, než jiné malty, včetně té tradiční

Multibat PLUS: tak nenahraditelný, jak malta sama

Ještě v minulém století to vypadalo, že tradiční maltu z písku, vody, hašeného vápna a cementu pro zdění a omítání a připravovanou přímo na stavbě nic netrumfne. To už ale dlouho neplatí. Dnes drží prvenství maltovinové pojivo Multibat PLUS, který po důkladném testování v praxi a „na ostro“ ukázal, že nabízí nejen levnější, ale i kvalitnější zdění a hlavně omítání. Letos oslaví na našem trhu už dvacetileté výročí.

Multibat PLUS plně nahrazuje cement a vápno při přípravě malt. Jeho použití zlepšuje, urychluje a zjednodušuje práci, zlevňuje logistiku zásobování a dopravní náklady. A protože jsou u nás vždy nejdůležitější ceny (alespoň dokud se neobjeví první vady a poruchy), ukažme si, že malta z Multibatu PLUS vyjde celkově levněji, než jiné malty, včetně té tradiční.

Srovnání, jako je v tab. 1, bývají živě diskutovány, každý má jiné možnosti, jak a za kolik si opatřit suroviny a zpracovat je. Multibat PLUS tím, že je k mání v pytlích po 25 kg a míchá se až na staveništi jen s pískem a vodou, vychází většinou nejlevněji.

Tab. 1: Ceny malt připravovaných z různých materiálů

Druh maltyCena za materiál k omítnutí 1 m2 při tloušťce 20 mm
Malta připravená z Multibatu PLUS a písku22 až 28 Kč
Malta připravená z ostatních „multipojiv” a písku25 až 31 Kč
Malta připravená z vápenného hydrátu, cementu a písku34 až 40 Kč
Malta připravená z balené suché omítkové směsi60 až 120 Kč

Příprava Multibatu PLUS za 3 minuty

je snadná. Maltu lze míchat přímo na staveništi za použití všech typů stavebních míchaček.

 1. Do míchačky nalijeme asi dvě třetiny předpokládané dávky vody, potom přidáme celou dávku Multibatu PLUS a mícháme cca 1 minutu. Pro snížení nalepování Multibatu PLUS na stěny míchačky je možné přidat část písku už v této fázi míchání. Během ní se v Multibatu PLUS aktivují speciální přísady, které dodají připraveným maltám správné vlastnosti, jako je vysoká přilnavost, prodyšnost, pevnost, zpracovatelnost a další užitné vlastnosti.
 2. Potom se do připravené kaše přidá celá dávka písku (viz tabulka doporučeného dávkování) a po třech minutách míchání (včetně 1. fáze) je čerstvá malta připravena k použití. Konečná požadovaná konzistence, která závisí na vlhkosti písku, se upraví vodou.
Multibat PLUS je vhodný kromě omítek též pro výrobu zdicích malt

Vydatnost Multibatu PLUS

Z jednoho 25 kg pytle Multibatu PLUS můžeme namíchat až 90 litrů čerstvé zdicí malty nebo omítnout plochu 6 m2 při tloušťce omítky 15–20 mm. Toto balení (25 kg) bylo nastaveno pro snazší manipulaci. Pytle mají ochrannou fólii proti vlhkosti.

Pytle jsou z výroby expedovány na paletách EUR s obsahem 56 pytlů (1,4 tuny). Palety jsou zakryty samosmršťovací fólií pro lepší ochranu proti povětrnostním vlivům při dopravě a skladování.

Tab.: Doporučené dávkování

Malta pro zděníMalta pro omítky
Multibat PLUS v kg25Poměr MB +/písek25Poměr MB +/písek
Písek v kg1151 : 4,51501 : 6
Voda v litrech1520
Poznámka: Dávka vody je jen orientační a závisí na více faktorech, např. vlhkosti písku nebo požadované konzistenci. Pro snazší dávkování písku je možné pracovat s objemovou hmotností 1,5 kg/dm3. Pro snadné odměřování materiálu lze pak doporučit dávkování 10litrovým vědrem, což přibližně odpovídá 15 kg písku.

Kvalita a pracnost

Jen správně namíchaná malta zaručuje stabilní kvalitu. Platí to i pro Multibat PLUS, který po správném smíchání s pískem a vodou dává navíc i extra novou přidanou hodnotu.

Dříve, když se malta míchala „od oka”, byla kvalita zdění a omítání velmi nestálá a celková pracnost velká až úmorná. Složení Multibatu PLUS (vyrábí se mletím portlandského slínku s anhydritem, tj. síranem vápenatým a dalšími složkami a přísadami, které upravují výsledné vlastnosti připravovaných malt) napovídá, že jeho tvůrce usiloval jak o snazší práci, tak vyšší a stabilní kvalitu. Omítková malta z tohoto materiálu velmi dobře přilne po nahození k podkladu a poté rychleji zavadne. O konečnou tvrdost se pak „postará” portlandský slínek.

Maltovinová směs Multibat PLUS se prodává v pytlích po 25 kg

Výhody Multibatu PLUS

 • příznivá cena,
 • vysoká a konstantní kvalita,
 • výroba šetrná k životnímu prostředí,
 • vyrobeno z českých surovin.
Multibat PLUS pytel

Výhody malt z Multibatu PLUS

 • úsporné,
 • výborná přilnavost k podkladu,
 • snadno se vyrovnávají,
 • objemově stálé,
 • plastické při zpracování,
 • delší doba zpracovatelnosti při zachování příznivých hodnot konečných pevností,
 • vyšší odolnost proti mrazu,
 • omezují pocení zdiva,
 • prodyšné a nepraskají,
 • dostatečně propustné vodní parám,
 • šetrné k životnímu prostředí.

Informace o firmě

Lafarge Cement, a.s. je členem nadnárodní Skupiny LafargeHolcim a patří mezi tradiční výrobce cementu v ČR. Vyrábí portlandské cementy, portlandské struskové cementy, portlandské směsné cementy, maltovinové pojivo Multibat PLUS a vápenec pro odsíření. Cílem firmy je dodávat odběratelům kvalitní výrobky a dodržovat principy trvale udržitelného vývoje.

Související články

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek 1)
Foto: Archiv firmy

1) Zpracováno z firemních podkladů společnosti a ze zkušeností získaných přímo na stavbě