Část expozice Živá příroda Českomoravské vrchoviny

Muzeum Vysočiny Jihlava otevře po rekonstrukci svoje budovy 22. září

Jihlava 14. září (ČTK) - Muzeum Vysočiny Jihlava otevře 22. září po rekonstrukci svoje expoziční budovy. Práce na opravě a modernizaci expozic za 33 milionů korun trvaly téměř devět měsíců. Vedle nových expozic návštěvníci uvidí ve velkém výstavním sále také novou výstavu Srdce a zvon, která je součástí projektu Kampanologické památky Vysočiny, v malém sále bude výstava o houbách a výstava fotografií na arkádách připomene proměny objektu. Za muzeum o tom dnes informovala Dana Oberreiterová.

Na muzejních budovách na Masarykově náměstí s čísly popisnými 57 a 58 stavbaři nejprve opravovali fasádu. Vycházelo se při tom ze zachovaných historických fotografií. Návrh proto počítal s obnovou několika vstupů v přízemí. "Byly vytvořeny nové výkladce a okenice. Tyto staronové prvky, které byly jihlavskou veřejností velice chváleny, umožní mimo jiné i odpovídající prezentaci akcí pořádaných muzeem," uvedla Oberreiterová.

Muzeum bylo od začátku letošního roku uzavřené také kvůli obnově všech expozic. Nejstarší se měnily zcela, novější doznaly dílčích úprav včetně výměny exponátů, grafiky nebo výstavního zařízení. Expozice mají nové interaktivní prvky nebo audiovizuální techniku.

Náklady na rekonstrukci pokryly z většiny evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Výstava Srdce a zvon vychází z několikaletého výzkumu zvonů a hodinových cimbálů na Žďársku, Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Při něm se podařilo zdokumentovat 1254 zvonů a 157 hodinových cimbálů. Na výzkumu se podíleli historici, pracovníci péče o památky i výrobce historických zvonů nebo odborníci na hudební vědu či metalurgii.

Zřizovatelem Muzea Vysočiny Jihlava je Kraj Vysočina. Muzeum má své pobočky v Třešti a Telči, spadá pod něj také hrad Roštejn. Loni jihlavské pracoviště navštívilo přes 11.000 lidí. Všechny pobočky včetně hradu s více než 37.000 návštěvníky si loni prohlédlo přes 52.000 lidí. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy.

Autor: ČTK
Foto: Palickap, zdroj: www.wikipedia.org