Lázeňská kolonáda

Poděbrady hledají místo pro velký kulturní sál,variantou je i Kongresové centrum

Poděbrady (Nymbursko) 13. září (ČTK) - Poděbrady chtějí získat pro plánovaný velký kulturní sál města s kapacitou 800 lidí budovu Kongresového centra Lázeňská kolonáda. Město ji chce směnit za domy vedle radnice na Jiřího náměstí, jedná o tom nyní s vlastníkem centra, společností Lázně Poděbrady. Jednání vede město rovněž s majitelem jiné budovy, kde by ale vznikl sál s menší kapacitou, pro 400 až 500 lidí. ČTK to řekl místostarosta Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady).

Obě varianty jsou podle Langra řešením, kdy by město nemuselo stavět takzvaně na zelené louce, objekty by prošly rekonstrukcí, odhadovaná výše investice je 100 a 120 milionů korun. V Kongresovém centru na kolonádě město plánovalo například propojení všech prostor a zmenšení kuchyně. "Lázně však mají vlastní záměr objekt zrekonstruovat a plnohodnotně používat pro kulturní a společenské účely, zatím tedy není jasno," řekl Langr. Pokud se nepodaří získat Kongresové centrum, město má připravenou další variantu. "Majitelem toho prostoru je rovněž soukromý subjekt, kapacita místa by byla 400 až 500 míst," řekl Langr. Jasno by podle něj mohlo být do konce září.

Lázním město nabízí výměnou za Kongresové centrum komplex budov vedle radnice, takzvané Hlinkovy domy, pro které nyní nemá využití. "Pokud se nepodaří vyjednat směnu, Hlinkovy domy bychom prodali a zisk z prodeje by posloužil právě na rekonstrukci budoucího sálu v případě druhé varianty," doplnil Langr.

Vedle snahy vytvořit velkokapacitní kulturní sál město pracuje na vybudování menšího sálu pro zhruba 150 lidí v prostorách bývalé kotelny v Hakenově ulici. "Měl by sloužit jako místo pro setkávání seniorů, na cvičení, taneční kroužky, komorní divadelní a hudební představení," řekl Langr. S dokončením se podle něj počítá do konce příštího roku. Město má studii a připravuje zadání projektové dokumentace.

Městu prostor pro pořádání větších společenských a kulturních akcí dlouhodobě chybí. Jeho vybudování je jednou z priorit vedení města. Největší kulturní sál města je aktuálně Divadlo Na Kovárně s kapacitou 220 míst.

Autor: ČTK
Foto: Michal Louč, www.commons.wikimedia.org